قانون خرید سربازی برگشت؟ + جزئیات

به گزارش باملین سربازی یکی از معضلات زندگی جوانان ایرانی است که همیشه دغدغه خرید آن را داشته اند. در سال های نه چندان دور قانون خرید سربازی تصویب شده بود و افراد زیادی توانستند این قانون را دور بزنند، اما چند سالی است که دیگر چنین طرحی وجود ندارد و همه موظف هستند به سربازی بروند.

در دوسال گذشته بحث خرید سربازی بسیار داغ بود؛حتی در دوره ای مجلس برای این بحش برنامه داشت در سال ۱۴۰۰ عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه در رابطه با طرح خرید خدمت سربازی، گفت: این طرح در ابتدا برای ایرانیان خارج از کشور پیشنهاد شد با این حال در حال تدوین طرح جدیدی برای اصلاح طرح خرید خدمت سربازی هستیم.

از موافقان این طرح وزارت ورزش بود، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان نسبتبه تصویب طرح خرید خدمت سربازی اینطور واکنش داد: صدها هزار مشمول غایب، بلاتکلیفی و محرومیت از حقوق و فرصت‌های شغلی و اجتماعی، عوارض روحی و روانی، بالارفتن سن ازدواج و… مسائلی به این اهمیت با خرید و فروش حل می‌شود؟الان که در تامین برخی حداقل‌ها مشکل داریم، لااقل از سر راه جوانان “مانع زدایی” کنیم.برخی از سخنان معاون وزیر اینطور استنباط می‌کنند که ایشان با طرح خرید موافق، اما در خصوص مبالغ پیشنهادی در طرح خرید خدمت سربازی دارای مشکلاتی هستند.

اما این طرح در مجلس تصویب نشد خرید خدمت لغو شده است سردار تقی مهری رییس سازمان وظیفه عمومی در آخرین خبر اعلام کرده بود:  همانطور که بارها اعلام شده است چند سالی است که خرید خدمت سربازی دیگر در دستور کار نیست و همه افرادی که به سن مشمولیت رسیده اند باید وضعیت  خدمت سربازی خود را تعیین تکلیف کنند؛ همچنین کسانی که جزو مشمولان غایب هستند به امید خرید خدمت سربازی نباشند چرا که برنامه‌ای در این خصوص در دستور کار نیست. مشمولان عزیز دقت داشته باشند که غیبت از سربازی، محرومیت‌های اجتماعی از جمله عدم استخدام در سازمان ها و دستگاه های خصوصی و دولتی، نداشتن اجازه ادامه تحصیل و خروج از کشور و همچنین برخوردار نشدن از یکسری تسهیلات قانونی و اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.