قله شاهو کجاست؟

به گزارش باملین، قله شاهو کرمانشاه یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری ایران است که در شمال غربی استان کرمانشاه و در ارتفاعات کوهی به همین نام واقع شده است. کوه شاهو در واقع بخشی از رشته کوه زاگرس است که استان های کردستان و کرمانشاه را به هم متصل می کند و به عنوان خط مرزی این دو استان شناخته می شود. این قله و کوه های مجاور آن عموما از سنگ آهک ساخته شده اند. جاری شدن آب چشمه ها و نهرها بر روی این تخته های آهکی به مرور زمان حفره ها و غارهای زیبایی را در این منطقه ایجاد کرده است. از آن جمله می توان به غار کاوات و گوری کالا اشاره کرد.

قله شاهو کرمانشاه

شاهو و قله مرتفع آن از برجسته ترین ارتفاعات منطقه خرمان است. به خصوص در فصل بهار و تابستان با رانندگی در مسیر کوه شاهو، می توان دشت های وسیع و دامنه های حاصلخیز پوشیده از انواع گل و گیاه را دید. از گیاهان خوراکی این منطقه می توان به آویشن کوهی، پیاز، تره فرنگی، کنگر، قارچ، دمنوش و نوعی ریواس اشاره کرد. در عین حال انواع گیاهان دارویی، گل های رنگارنگ، درختان میوه و درختچه های مختلف در این منطقه به چشم می خورد.
در ارتفاعات شاهو چشمه‌های پرآبی وجود دارد و در اطراف هر کدام زیستگاه گونه‌های مختلف جانوری مانند خرس، شغال، روباه، گرگ، خرگوش، بز کوهی و پرندگانی مانند کبک و تیهو است. کوه شاهو در بهار و تابستان مناظر دیدنی دارد. وجود مراتع سرسبز، مراتع پوشیده از گل و گیاه، آب و هوای عالی، رودخانه های تمیز و غارهای شگفت انگیز این منطقه را به یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری ایران تبدیل کرده است.

ویژگی های بارز طبیعی و گردشگری کوه شاهو کرمانشاه

علاقه مندان به کوهنوردی و پیاده روی طولانی مدت می توانند با سفر به کوه شاهو کرمانشاه یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری ایران را ببینند. با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه، فصل بهار و تابستان را می توان بهترین زمان برای سفر به این منطقه دانست. در مسیر کوه شاهو گردشگران می توانند در دشت های پر از گل و گیاه این منطقه کوهستانی قدم بزنند و عکس های زیبایی بگیرند.
با گذر از میان جنگل های سرسبز و دیدنی این منطقه یکی از زیباترین مناظر در برابر چشمان مسافران گشوده می شود. پیاده روی و گشت و گذار در گردنه های پر پیچ و خم زاگرس، تجربه ای دلپذیر و در عین حال وهم انگیز را برای گردشگران به ارمغان می آورد. در عین حال آشنایی با افراد صمیمی، بافرهنگ و بسیار خوب را می توان یکی از اصلی ترین عواملی دانست که بازدید از کوه شاهو را به خاطره ای بی نظیر تبدیل می کند.
تماشای چشمه های خروشان هولی، پوینه، گوری کالا، کوات و شمشیر روح گردشگران را تازه می کند. در عین حال مشاهده پرندگان زیبا و کمیابی که بر روی شاخه های درختان یا در میان بوته های این منطقه زندگی می کنند، تجربه ای ناب و منحصر به فرد را برای طبیعت گردان به ارمغان می آورد.
گردشگران طبیعت در طول سال می توانند ساعت ها یا دقایقی را با چوپانان و گله دارانی که هاوار یا اقامتگاه های فصلی خود را در ارتفاعات شاهو ساخته اند، بگذرانند. از آن جمله می توان به خوار شیخ عزیز، خوار حنه شاهو، خوار برزه، خوار غفاران، خواربولی بفر و خوار پیاز دول اشاره کرد.