قهوه باکیفیت رو اینطوری تشخیص بده | نکات مهم برای خرید بهترین قهوه

نکات مهمی وجود دارند که می توانند به شما در تشخیص قهوه با کیفیت کمک کنند. قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان محسوب می شود که در این سال ها در کشور ما هم بر تعداد طرفداران آن افزوده شده است. محتوای کافئین، طعم و مزه و خیلی از فاکتورهای دیگر می‌توانند در این زمینه تاثیرگذار باشند. چشیدن طعم قهوه واقعی و اورجینال نیاز به رعایت نکاتی در هنگام خرید آن است. در این مطلب از باملین به شما راهنمای خرید قهوه اصل را ارائه می دهیم تا با آشنایی انواع رست و دانه ها، بهترین قهوه را بخرید.

 

 

 

آشنایی با نوع و رست دانه‌ها

نوع دانه‌ها در درجه اول اهمیت قرار دارد. اینکه در پودر قهوه شما از دانه‌های ربوستا یا عربیکا استفاده شده است، تفاوت ایجاد خواهد کرد. حتما به درصد این دانه‌ها توجه کرده و ببینید که با قیمت آن سازگاری دارد یا خیر.

 

 

دانه‌های ربوستا معمولا درصد بیشتری در پودر قهوه استفاده می‌شوند. این دانه‌ها کافئین بیشتری به همراه داشته و تلخی قهوه‌تان را هم بالا می‌برند. این دانه‌ها معمولا در شرایط ساده‌تری رشد پیدا کرده‌اند و در برابر آفات هم مقاوم‌تر هستند. ارزان بودن آن‌ها سبب شده است که درصد بالایی از ترکیب یک قهوه خوب را به همراه داشته باشد.

 

 

در مقابل عربیکا را داریم که هم گران‌تر بوده و هم تلخی کمتری دارد. از این دانه برای با کیفیت‌ کردن قهوه نهایی‌مان استفاده می‌کنیم. هر چه قدر که درصد این دانه بالاتر باشد، قهوه‌مان طعم ملایم‌تری خواهد داشت، اما کافئین آن هم کاهش پیدا می‌کند. عربیکا دانه گران‌تری بوده و به‌همین دلیل، کمتر از آن استفاده می‌شود.

 

 

اگر به‌دنبال گران‌ترین نوع قهوه در بازار هستید، باید گزینه‌هایی را خریداری کنید که درصد عربیکای بسیار بالایی در آن‌ها به کار رفته باشد. رست دانه‌ها هم معمولا در سه سطح لایت، مدیوم و تیره دسته بندی می‌شوند. رست‌های با رنگ روشن دارای اسیدی بیشتری بوده و برعکس، رست‌های تیره‌تر طعم تلخی بیشتر و سوخته مانند دارند.

 

 

 

کافئین و طعم قهوه موردنظر

خیلی از افراد قهوه را به‌دلیل کافئین آن مصرف می‌کنند. این افراد به دنبال کسب انرژی بیشتر در صبح زود، قبل از کلاس درس و همچنین باشگاه‌های ورزشی هستند. پودر قهوه معمولا کافئین بیشتری نسبت به قهوه فوری دارد. هنگام خرید قهوه باید بسته بندی محصول را مطالعه کرده و از میزان کافئین آن آگاهی پیدا کنید. درصد بیشتر دانه ربوستا یقینا کافئین بالایی هم به همراه خواهد داشت. کافئین بیشتر در قهوه‌هایی وجود دارد که میزان تلخی بالایی دارند. این نوع قهوه‌ها اتفاقا ارزان‌تر هستند.

 

 

خیلی از افراد ذائقه متفاوتی در بررسی طعم و عطر قهوه دارند. برخی‌ها تلخی قهوه را ترجیح می‌دهند و برخی دیگر، دوست دارند صبح زود قهوه‌ای با طعم و راحیه کمتر تندی داشته باشند. قهوه‌ای که خالص بوده و کیفیت بالایی داشته باشد، یقینا عطر غنی به همراه داشته و بوی اسیدیته هم ندارد. طعم سبک و رنگ و بافت تیره معمولا مورد پسند همه بوده و دوست دارند که ناخالصی کمتری هم داشته باشد. انتخاب پودر قهوه مناسب در این زمینه بسیار تاثیرگذار بوده و البته باید در نحوه درست کردن آن هم دقت لازم را داشته باشید. همیشه قهوه تازه خریداری کرده و برحسب مصرف روزانه خود، خرید خود را انجام دهید. خرید پودر قهوه ترک تازه می تواند گزینه خوبی برای شما باشد.