قیمت روغن باز هم صعودی شد!

به گزارش باملین قیمت جهانی روغن ۵٫۵ دلار افزایش داشت و به همین دلیل کشورهایی که نیاز به واردات روغن دارند احتمالا با افزایش قیمت روبرو شوند.

افزایش ۵.۵ دلاری قیمت روغن در یک روز، خبری است که کشورهای وارد کننده از آن خوشحال نیستند و مردم هم نگرانند که آیا روی قیمت داخلی تاثیر می‌گذارد؟

در کشور ما کالاهای اساسی با ارز نیمایی وارد می‌شود تا دولت قیمت مصرف کننده را کنترل کند در واقع قیمت داخلی تحت تاثیر نوسان‌ قیمت جهانی قرار نمی‌گیرد اما افزایش قیمت جهانی خروج ارز را که ۹۰ روغن مورد نیاز را وارد می کنیم بیشتر می‌کند.

امروز بلومبرگ گزارش داد که «قیمت دانه روغنی سویا ۵.۵ دلار در هر بوشل برای تحویل در ماه ژانویه ۲۰۲۴ افزایش یافت.»

بوشل معیار اندازه گیری وزن ماده خشک است و در کشاورزی کاربرد دارد هر بوشل گندم معادل ۲۷.۲ کیلوگرم است، وزن محصولات مختلف بر اساس بوشل فرق می‌کند.

یک چهارم ارز کالاهای اساسی مربوط به روغن است

بنابه آمارهای وزارت جهاد کشاورزی، ۹۰ درصد نیاز به روغن در کشور وارداتی است.

محتبی خیام نکویی معاون وزیر جهاد کشاورزی هم با اشاره به تولید تنها ۱۰ درصد روغن مورد نیاز در داخل، گفت: حدود یک چهارم ارزی که برای واردات کالاهای اساسی از کشور خارج می شود مربوط به روغن است.

به گفته وی «سالانه تا ۱۶ میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی اختصاص می ‌یابد»

امکان تولید روغن نیاز کشور درداخل هست؟

یک کارشناس کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: کشور سالانه ۱۲۵ میلیون تن محصول کشاورزی تولید می‌کند که حدود ۱.۵ تن برای هر ایرانی است با این وجود در اغلب محصولات اساسی از جمله روغن وابستگی داریم.

 

وی با ارائه راهکاری گفت:‌ برنامه الگوی کشت باید اجرا شود که تولید محصولات کشاورزی متناسب با نیاز مردم و با اولویت کالاهای اساسی باشد.

وزارت جهاد کشاورزی در سالهای گذشته برنامه‌های افزایش خود اتکایی به روغن تصویب کرده اما تنها ۱۰ درصد روغن مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود.