قیمت عجیب برای ودیعه حج تمتع/ ودیعه حج چقدر سود داره؟ + لیست قیمت

به گزارش باملین هنوز قیمت رسمی حج تمتع سال آینده اعلام نشده است و بسیاری از متقاضیان سفر به مکه بابت هزینه های این سفر نگران هستند. با این وجود گمانه زنی ها نشان دهنده افزایش ۲۰ درصدی قیمت سفر حج تمتع است.

 

تسهیلات دولت برای حج تمتع

هزینه حج تمتع امسال از ۱۰۹ تا ۱۴۲ میلیون تومان بود و زائران این مبلغ را در ۲ قسط پرداختند که البته قسط اول ۱۱۰ میلیون تومان بود! حالا اما بسیاری از ودیعه‌‌گذاران حج که بیش از ۱۶ سال یک میلیون تومان پرداخته بودند، در انتظار تخصیص تسهیلاتی برای تشرف به خانه خدا هستند.

یکی از تسهیلاتی که دولت در نظر گرفته، ارز با قیمت پایین‌تر از نرخ بازار آزاد است. سال گذشته دولت ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی به حج تمتع اختصاص داد که هنوز قیمت ارز اختصاص یافته به حج آینده اعلام نشده است.

از سال ۸۶ که با توجه به تقاضای بالا و ظرفیت محدود اعزام‌ها دیگر ثبت‌نام حج انجام نشد، متقاضیان یک میلیون تومان در بانک‌ ملی سپرده‌گذاری کردند. البته در سال‌های قبل از این زمان، مبلغ ودیعه‌گذاری حج رقم‌های متفاوتی بود، اما طی ۶ سال هزینه ودیعه حج همین مبلغ بود.

سود ودیعه حج چقدر شده است؟

با این وجود، در حال حاضر یک میلیون تومان ودیعه‌ زائران حج کم‌تر از ۸ میلیون تومان شده است و هزینه حج آینده هر چقدر از سوی سازمان حج و زیارت اعلام شود، حدود ۸ میلیون از این مبلغ در حساب زائران ذخیره شده که از مبلغ نهایی کسر خواهد شد. البته این مبلغ بر اساس سال ودیعه‌گذاری متفاوت است و برای افرادی که سال ۸۶ ثبت‌نام کردند کم‌تر از آن‌هایی است که سال ۸۰ با همان مبلغ برای حج اعلام آمادگی کرده بودند.

مسؤول اطلاع رسانی بانک ملی در اردیبهشت سال ۹۲ گفته بود که سود ودیعه حج ۲۰ درصد است و چنانچه مبلغ ودیعه متقاضیان حج یک میلیون تومان باشد، بر اساس نرخ سود ۲۰ درصد سالانه ۲۰۰ هزار تومان سود به ودیعه آنان تعلق می‌گیرد.

با این وجود، آن طور که منابع آگاه می‌گویند در طول سال‌ها نرخ سود ودیعه‌گذاران با هم یکسان نبوده و برای همین امر محاسبه قیمت آن حدودی است.