لغو ویزای گردشگری ایران با ازبکستان تایید شد!

به گزارش باملین، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این خبر را در حاشیه اختتامیه هفته گردشگری و در جمع خبرنگاران اعلام کرد و با اشاره به دو راه حل ایران برای جذب گردشگران بیشتر، که تسهیل تردد از مرزهای زمینی و لغو یکطرفه روادید ایران با بیش از ۶۰ کشور است، اظهار کرد: مسأله روادید در گردشگری بسیار مهم است. این پیشنهاد مورد توافق ما و وزارت خارجه است. ما در پنج گروه، کشورها را مشخص کردیم که هر یک از این کشورها، ویژگی خاصی دارند. وزارت خارجه نیز درباره این کشورها توافق کرده است و نخستین گام هم با لغو روادید سفرهای گروهی روسیه برداشته شد و به نظرم راه برای بقیه باز می‌شود. ما پیش از این‌که اعلام کنیم و در فضای غیرکارشناسی این موضوع را مطرح کنیم، بیشتر به آن عمل می‌کنیم و هرچه جلوتر برویم این تسهیلات در زمینه تسهیل روادید صورت می‌گیرد.

ضرغامی گفت: ما برای مردم تعیین نمی‌کنیم کجا بروند و کجا نروند، باید برای مردم زمینه‌ها را فراهم کنیم تا مثلا اگر مردم مایل بودند به سمرقند و بخارا (ازبکستان) بروند و این سفر ارزان تمام شود، راحت این کار را انجام دهند. بنابراین در سفری به‌زودی به ازبکستان برای حضور در اجلاس سازمان جهانی گردشگری که در این کشور برگزار می‌شود، این موضوع را پی‌گیری می‌کنم.

آنها (ازبکستان) هم مایل هستند و شرایط هم فراهم است. البته باید راه ترکمنستان باز شود، که شرایط آن هم فراهم است و اجلاس سه جانبه‌ای (ایران، ترکمنستان و ازبکستان) در ازبکستان خواهیم داشت که باعث می‌شود گردشگری میان این سه کشور با دسترسی زمینی و تسهیل روادید، تقویت شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین یادآور شد:‌ تسهیل ورود و خروج گردشگران از مرزهای زمینی، از دیگر اقداماتی است که باید انجام شود، که نخستین اقدام برای مسافرت زمینی از طریق عراق انجام شد. این تسهیلات باعث می‌شود مردم برای ارتباط با کشورهای همسایه و مجاور و سفرهای زمینی تشویق شوند.