لگو چگونه به وجود آمد؟

جالب است بدانید، خاستگاه این اسباب بازی که در جهان از محبوبیت بالایی برخوردار است، یک مغازه نجاری کوچک در دانمارک است و چه کسی باور می‌کرد این شغل تفننی روزی به یک پدیده جهانی تبدیل شود.

 

داستان تولد لگو

به گزارش ایرنا، حدود سال ۱۹۳۰ کرک کریستینسن نجار در شهر در بیلوند دانمارک از تکه‌های چوبی که از ساخت مبلمان اضافه می‌آمد برای پسرانش اسباب‌بازی می‌ساخت. او متوجه شد که آن‌ها به چیدمان این اسباب بازی‌ها بر روی هم بسیار علاقه دارند، بنابراین با چوب مدل‌هایی همانند لگو‌های امروزی ساخت و نام آن را برگرفته از دو کلمه دانمارکی LEG GODT به معنی “خوب بازی کردن” نام‌گذاری کرد.

با شروع جنگ جهانی اول و کمبود چوب، او به فکر مترایال جایگزینی افتاد و توانست اولین ماشین قالب‌گیری تزریق پلاستیک را در دانمارک به دست می‌آورده و لگو‌هایی همانند مدل‌های امروزی آن در سطح گسترده تولید کند. در ۲۸ ژانویه ۱۹۵۸ میلادی لگو ثبت اختراع شد و به مرور زمان گسترش پیداکرد، لوله‌ها و گل‌میخ‌ها اضافه شدند، فیگور‌های زرد جذاب به آن پیوستند، شهر سازی آغاز شد و روز به روز به مشتریان و خواهان‌های لگو افزوده شد. دفاتر فروش کانادا، ژاپن و ایالات متحده افتتاح شد و محصولات لگو در دسترس تمام مردم جهان قرار گرفت.

 

روند رشد لگو

آجر‌های لگو به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توان آن‌ها را به روش‌های مختلف مونتاژ و به هم متصل کرد و به سازندگان این امکان را می‌دهد که سازه‌ها، وسایل نقلیه و دیگر خلاقیت‌های تخیلی ایجاد کنند. آجر‌ها در اشکال، اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف وجود دارند و امکانات خلاقانه بی‌پایانی را ارائه می‌دهند. علاوه بر آجر‌های کلاسیک، LEGO همچنین مجموعه‌های مضمونی را بر اساس شخصیت‌های محبوب، فیلم‌ها و… که دارای مجوزهستند، مانند جنگ ستارگان، هری پاتر، مارول و دیزنی تولید می‌کند.

در طول سال‌ها، لگو گستره محصولات خود را گسترش داده و خطوط مختلفی را شامل می‌شود، مانند LEGO DUPLO برای کودکان کوچک‌تر، LEGO Technic برای سازندگان پیشرفته‌تر، LEGO Friends برای دختران و آموزش LEGO برای یادگیری در کلاس درس. این شرکت همچنین در بازی‌های ویدیویی، فیلم‌ها و پارک‌های تفریحی سرمایه‌گذاری کرده‌است و دامنه و تأثیر برند LEGO را بیشتر گسترش داده است.

LEGO به دلیل تعهد خود به کیفیت، نوآوری و خلاقیت تحسین جهانی را به دست آورده است. این برند برای بازی، تخیل و یادگیری ارزش قائل است و بر تقویت رشد شناختی و مهارت‌های حل مسئله تاکید دارد. مجموعه‌های لگو تجربه‌ای جذاب و آموزشی را ارائه می‌کنند و کودکان و بزرگسالان را به طور یکسان تشویق می‌کنند تا خلاقیت، آگاهی فضایی و توانایی‌های تفکر انتقادی خود را کشف کنند.

امروزه لگو نه تنها یک اسباب بازی دوست داشتنی بلکه نمادی فرهنگی است. محصولات آن در بیش از ۱۴۰ کشور به فروش می‌رسد و مجموعه‌های لگو به کلکسیونی تبدیل شده است که مورد توجه علاقه‌مندان قرار گرفته است. گروه LEGO به نوآوری، معرفی عناصر جدید، ترکیب فناوری و همکاری با شخصیت‌های محبوب ادامه می‌دهد تا برند را تازه و برای نسل‌های سازنده جذاب نگه دارد.

عوامل موفقیت لگو

محبوبیت و جایگاه نمادین لگو را می‌توان به جذابیت بی انتها، تعهد به کیفیت، امکانات خلاقانه بی پایان، و توانایی آن در ایجاد شادی و تخیل برای افراد در هر سنی نسبت داد. تأثیر این برند فراتر از بازی است و حس نوستالژی، اجتماع و تجربیات مشترک را تقویت می‌کند که لگو را به بخشی دوست داشتنی و گرامی از خاطرات کودکی میلیون‌ها نفر در سراسر جهان تبدیل کرده است.

امروزه شرکت‌های اسباب بازی بسیاری در جهان اقدام به تولید آجرک‌های اسباب بازی می‌کنند و توانسته‌اند بخشی از سرگرمی کودکان را به خود اختصاص دهند.

چرا آجرک‌های لگو محبوب شد؟

سیستم آجری به هم پیوسته این اسباب بازی جهان بی‌نهایتی از امکانات را برای بازی و ساخت و ساز تخیلی فراهم می‌کند. تطبیق پذیری آجر‌ها به افراد این امکان را می‌دهد که سازه‌ها، وسایل نقلیه، شخصیت‌ها و کل دنیا‌هایی را که فقط با تخیلشان محدود می‌شود را بسازند. این آزادی بیان و توانمندسازی خلاق، لگو را به یک مورد علاقه همیشگی برای سازندگان در تمام سنین تبدیل کرده است.

تأثیر این بازی فراتر از یک بازی ساده است. همچنین دارای ارزش آموزشی قابل توجهی است. این برند به طور یکپارچه یادگیری را با سرگرمی، تقویت رشد شناختی، آگاهی فضایی، مهارت‌های حرکتی ظریف و تفکر منطقی ادغام می‌کند.

فواید خانه سازی لگو برای کودکان

لگو به عنوان یک اسباب‌بازی آموزشی دارای فواید بسیاری است که زیر به بیان آن می‌پردازیم:

کمک به رشد خلاقیت

کودکان باید به این فکر کنند که با لگو چه چیزی بسازند، چگونه آن را بسازند و سپس راهی بیابند تا آنچه را که در تخیل آنهاست زنده کنند.

کمک به رشد مهارت‌های حرکتی

دستکاری بلوک‌های کوچک به مهارت و کنترل انگشتان دست کمک می‌کند و موجب می‌شود کودک کنترل ماهیچه‌های کوچک دست را بدست آورد.

کمک به هماهنگی دست و چشم

دستکاری قطعات به توسعه هماهنگی چشم و دست کمک می‌کند.

کمک به دستیابی به مهارت حل مسئله

همانطور که کودکان در حال ساختن هستند، آن‌ها اساساً یک مسئله را بعد از دیگری حل می‌کنند، زیرا می‌فهمند که چگونه قطعات را به هم بچسبانند، ساختار را مانند آنچه در ذهنشان بود به نظر برسانند، و قطعات را برای عملکرد‌های مختلف ساختار دهند. آن‌ها اساساً در حال یادگیری فناوری اولیه و مهارت‌های مهندسی هستند.

افزایش تمرکز

هر چه ذهن کودک برای ساخت و ساز بیشتر درگیر شود، تمرکز او بیشتر می‌شود.

برنامه ریزی

لگو تمرین عالی برای داشتن یک برنامه در ذهن و سپس اجرای آن است.

دانش رنگ و شکل

کودک با قرار دادن رنگ‌های مختلف می‌تواند با مفهوم آن‌ها آشنا شود.

کمک به رشد مهارت‌های اجتماعی

وقتی بچه‌ها چیزی را با هم می‌سازند، یاد می‌گیرند که به اشتراک بگذارند، نظرات دیگران را در نظر بگیرند، به نوبت رفتار کنند، صبور باشند و بازخورد و انتقاد سازنده ارائه کنند و مهارت‌های اجتماعی خود را گسترش دهند.

کمک به رشدمهارت‌های ریاضی

کودک در حین کار با لگو‌ها با اصطلاحات ریاضی مانند؛ شکل، مفهوم، عدد، اندازه‌گیری، بیشتر وکمتر، بلندتر و کوتاه‌تر، مستقیم، زیگزاگ، گرد، لبه‌ها و … آشنا می‌شوند.