متقاضیان سفر به حج عمره بخوانند

غلامرضا رضایی – معاون امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت – در خصوص آخرین وضعیت ثبت نام در نمایندگی های حج و عمره-مرفرد، با توجه به اینکه ثبت نام عمره به دلیل عدم صدور مجوز پرواز و توقف اعزام است. متوقف شده است، گفت: حدود ۴۱ هزار و ۲۰۰ نفر برای سفر عمره ثبت نام کرده و هزینه کامل را پرداخت کرده اند و با توجه به تمدید اعزام عمره (تا چهارشنبه ۲۰ بهمن) ۵ هزار و ۹۵۰ نفر انصراف داده اند.

وی درباره احتمال از سرگیری سفرهای عمره در خصوص سفر هیئت سعودی به ایران گفت: نتیجه سفر این هیئت به ایران و ارزیابی هایی که در مورد فرودگاه ها و هواپیماها انجام دادند بر اساس اطلاعات دریافتی مثبت بود. به امید اینکه با اعلام موافقت آنها، اعزام عمره آغاز شود. به محض صدور مجوز از سوی عربستان سعودی برای پروازهای عمره، برنامه جدید اعزام حجاج بررسی، برنامه ریزی و سپس اعلام می شود.

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با تایید این خبر مبنی بر اینکه هتل های رزرو شده برای زائران ایرانی در مکه و مدینه به دلیل توقف این سفر در اختیار سایر کشورها قرار گرفته است، اظهار داشت: با توجه به خسارت وارده به زائران. و سازمان حج با توافق و هماهنگی انجام شده در حال حاضر این هتل ها در اختیار زائران سایر کشورها قرار می گیرد، اما این به معنای از بین رفتن فضای اقامتی مورد نیاز زائران عمره ایران نیست، به محض تعیین برنامه این سفر. هتل های مورد نیاز برای زائران ایرانی اجاره داده می شود.

وی در پاسخ به این سوال که طبق برنامه قبلی سازمان حج و زیارت که قرار بود زائران ثبت نام شده عمره تا ۱۹ اسفندماه به عربستان اعزام شوند، در صورت صدور مجوز از عربستان، آیا امکان اعزام تمامی موارد وجود دارد. افرادی که به طور کامل ثبت نام کرده اند؟ و آیا ایرانیان امسال به عمره می رسند؟ وی گفت: تعداد هیئت ها بستگی به زمان مجوز از عربستان دارد. امیدواریم مسیر عمره باز شود. در هر صورت سازمان حج و زیارت این آمادگی را دارد که به محض صدور مجوز در برنامه سفر تجدید نظر کرده و سفر عمره را آغاز کند. همچنین تلاش می کنیم ظرفیت ماه مبارک رمضان را به حداکثر برسانیم.

رضایی در خصوص ثبت نام حج تمتع که از ۲۴ دی ماه آغاز شده است، گفت: تاکنون بیش از ۵۰ درصد ظرفیت کاروان های حج تمتع ۱۴۰۳ تکمیل شده و ثبت نام همچنان ادامه دارد. آخرین اولویتی که اعلام شد مربوط به مشمولان حج تا پایان شهریور ۹۵ بود.

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت افزود: کل هزینه حج بستگی به نرخ ارز و بلیت هواپیما دارد و امیدواریم مسئولان سازمان هواپیمایی و بانک مرکزی سریعتر عمل کنند. این نرخ ها را تعیین کنید. هزینه کل سفر حج هنوز اعلام نشده است و زائران ثبت نام شده در حال حاضر ۱۴۰ میلیون تومان پرداخت خواهند کرد.

سهمیه حج ایران در سال ۱۴۰۳ حدود ۸۲ هزار و ۵۰۰ نفر است که بر اساس اعلام سازمان حج و زیارت، عملیات اعزام کاروان های حج از ابتدای ماه ذی القعده (دهه سوم اردیبهشت ۱۴۰۳) آغاز و تا پایان ۲۰۱۷ به پایان می رسد. ماه ذی الحجه و اوایل ماه محرم ۱۴۴۶ (نیمه دوم تیرماه ۱۴۰۳) به پایان می رسد.