متقاضیان سفر به خانه خدا بخوانند

به گزارش باملین به نقل از همشهری آنلاین، غلامرضا رضایی معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت در خصوص زمان انتخاب کاروان زائران حج تمتع ۱۴۰۳ گفت: از پایان هفته جاری روند کاروان حج تمتع ۱۴۰۳ آغاز می شود. کاروان گزینش حاج تمتع آغاز می شود و سازمان حج و زیارت زیارت زمان دقیق آن را اعلام می کند.

وی ادامه داد: برای ۳ ایستگاه پروازی شامل تهران، اصفهان و مشهد امکان انتخاب «مدینه قبل» و «مدینه بعد» برای زائران فراهم شده است. زائران «مدینه بعد» پس از انجام مناسک حج به مدینه منوره مشرف می شوند و زائران مدینه قبلی ابتدا به فرودگاه مدینه مشرف می شوند و پس از زیارت حرم پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به زیارت خانه خدا می روند.
به گفته رضایی، قیمت نهایی حج در زمان ثبت نام کاروان ها اعلام می شود و فعلا نمی توان رقمی را اعلام کرد.

مخبر معاون اول رئیس جمهور در روزهای اخیر طی نامه ای مصوبه هیئت دولت در خصوص تامین هزینه های ارزی حج سال آینده را ابلاغ کرد.

در این فرمان آمده است:

هیأت وزیران در جلسه مورخ ۲۵/۱۱/۱۴۰۲ به پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

سازمان حج و زیارت مجاز به خرید ۳۰۰ میلیون دلار ارز به نرخ ارز مرکز مبادلات طلا و ارز ایران است و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران این مبلغ را برای پوشش ارزی واریز خواهد کرد. هزینه های حج تا سال ۱۴۰۳ در حساب دلاری به نام سازمان حج است و باید زیارت را در دفتری ثبت و نزد خود نگه دارد.

بنا به درخواست سازمان حج و زیارت، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با اعمال نرخ برابری دلار به ارز مورد نظر، مبلغ تعیین شده را از ارزهای موجود به عربستان پرداخت و حواله می کند.

بر این اساس نرخ ارز مورد نیاز برای هزینه های حج سال آینده حدود ۳۹ هزار تومان محاسبه می شود.

به گفته سید عباس حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت، عملیات واریز مبلغ مذکور توسط بانک مرکزی انجام می شود.

تاکنون بیش از ۵۶ هزار نفر برای شرکت در حج سال آینده ثبت نام کرده اند و مراحل ثبت نام تا رسیدن به ظرفیت حج و زیارت مورد نظر سازمان ادامه خواهد داشت.

در حال حاضر حدود یک میلیون نفر در سفر حج هستند و سهمیه حج ایران برای سال آینده ۸۲ هزار و ۵۰۰ نفر تعیین شده است. البته از طریق وزارت امور خارجه مکاتباتی با عربستان در حال انجام است تا این سهمیه به مرز ۸۹ هزار نفر برسد.

از ۲۴ دی ماه پیش ثبت نام از مشمولان اعزامی به حج سال آینده آغاز شده است که تاکنون ۷ اولویت ثبت نامی مطرح شده است و طی روزهای آینده برای برخی از ایستگاه های هواپیما دعوتنامه های جدیدی صادر خواهد شد.