مرگ در کمین آن‌هایی که مسواک نمی‌زنند

شاید فکر نکنید که داشتن یک حفره عجیب و غریب ناشی از پوسیدگی دندان می تواند به قیمت جان شما تمام شود. اما تعداد فزاینده‌ای از تحقیقات نشان می‌دهد که مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن ناکافی می‌تواند منجر به ابتلای افراد به طیف وسیعی از بیماری‌های به ظاهر نامرتبط، چه حاد و چه مزمن شود.

به گزارش باملین، دکتر نایجل کارتر از بنیاد بهداشت دهان و دندان انگلستان می گوید: خطر مسواک نکردن صحیح دندان ها در افراد، طیف وسیعی از بیماری های حاد و مزمن است زیرا دهان پر از باکتری است. در حالی که بیشتر آنها بی ضرر هستند، برخی می توانند باعث بیماری جدی شوند. به گزارش سان، اینکه چگونه باکتری‌های دهان بر سلامت کلی تأثیر می‌گذارند هنوز به درستی درک نشده است. با این حال، کارشناسان می گویند برخی از بیماری ها بیش از سایرین با سلامت دهان مرتبط هستند.

بیماری های مرتبط با سلامت دهان و دندان عبارتند از:

۱٫ بیماری قلبی

چندین مطالعه بزرگ نشان داده اند که بیماری لثه خطر حمله قلبی یا سکته را تا سه برابر افزایش می دهد. در واقع، طبق فدراسیون اروپای پریودنتولوژی، از هر ۱۰ نفر بالای ۳۵ سال، ۸ نفر دارای سطوحی از این بیماری هستند که باعث خونریزی می شود. این بیماری زمانی رخ می دهد که باکتری ها در داخل و اطراف لثه تجمع پیدا کنند. هنگامی که این باکتری وارد جریان خون می شود و باعث سفت شدن رگ ها می شود، اوضاع می تواند بدترین حالت را پیدا کند. این وضعیت باعث می شود قلب در پمپاژ خون به اطراف بدن مشکل داشته باشد. دکتر نایجل هشدار می دهد: اگر جریان خون به شدت تحت تاثیر قرار گیرد، می تواند منجر به حمله قلبی شود.

۲٫ ذات الریه

تنها چند دقیقه پس از مسواک زدن، لایه چسبنده ای از باکتری به نام پلاک شروع به پوشاندن دندان ها می کند. تحقیقات نشان می دهد که پلاک های سرسخت می توانند باعث ذات الریه شوند. این به این دلیل است که باکتری‌ها می‌توانند از طریق دندان‌ها و با تنفس فرد وارد ریه‌ها شوند، جایی که می‌توانند باعث عفونت شوند.

علائم پنومونی عبارتند از:

سرفه ای که ممکن است مخاط سبز، زرد یا حتی خونی ایجاد کند

تب، تعریق و لرز

کمبود هوا

تنفس سریع و کم عمق

درد شدید قفسه سینه که با تنفس عمیق یا سرفه بدتر می شود

از دست دادن اشتها، کم انرژی و خستگی

۳٫ دیابت

این رابطه ممکن است کمی عجیب به نظر برسد. چگونه دهان شما بر لوزالمعده شما تأثیر می گذارد؟ با این حال، مطالعات متعدد ارتباط مستقیمی بین دیابت و بیماری لثه پیدا کرده اند. در واقع، افراد مبتلا به دیابت بیشتر در معرض ابتلا به بیماری لثه هستند. این به این دلیل است که سطح قند خون بالا (نشانه ای از دیابت کنترل نشده) می تواند رشد بیش از حد باکتری های مضر در دهان را تحریک کند. این باکتری می تواند منجر به انواع مختلفی از عفونت ها در دهان شود که می تواند التهاب در جریان خون را افزایش دهد و سطح قند خون را بالا ببرد و مدیریت بیماری را دشوارتر کند. دکتر کارتر می گوید: اگر دیابت دارید، تشخیص بیماری لثه بسیار مهم است.

علائم شایع دیابت عبارتند از:

ادرار کردن بیش از حد معمول

تشنگی مداوم

خیلی احساس خستگی می کنم

بدون زحمت وزن کم کنید

بریدگی ها یا زخم ها به زمان بیشتری برای بهبود نیاز دارند

تاری دید

۴٫ زوال عقل

نخ دندان کشیدن می تواند کلید حفظ فرم دندان های شما با افزایش سن باشد. یک مطالعه جدید روی ۲۸۰۰۰ بیمار در تایوان (چین تایپه) نشان داد کسانی که بیش از یک دهه بیماری مزمن لثه داشتند، ۱٫۷ برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیماری آلزایمر (شایع ترین شکل زوال عقل) بودند. دانشمندان حتی شواهدی از باکتری هایی که باعث بیماری لثه در مغز افرادی که در گذشته آلزایمر داشتند، یافته اند. کارشناسان معتقدند سموم می توانند از خون به مغز بروند، جایی که می توانند در طول زمان باعث آسیب طولانی مدت شوند.

علائم اولیه فراموشی یا زوال عقل عبارتند از:

از دست دادن حافظه

مشکل در تمرکز

مشکل در انجام کارهای آشنای روزمره، مانند سردرگمی در هنگام پرداخت برای خرید و محاسبه مانده بازپرداخت

تلاش برای دنبال کردن یک مکالمه یا یافتن کلمه مناسب

سردرگمی در مورد زمان و مکان

نوسانات خلقی