معاون گردشگری: سفر به ایران ۵۲ درصد رشد داشت

به گزارش اختاز آنلاین به نقل از ایسنا، مراسم افتتاحیه هفدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری ایران با حضور رئیس جمهور، دبیرکل گردشگری سازمان ملل متحد، نمایندگان مجمع همکاری آسیایی، گروه D8 (هشت کشور اسلامی در حال توسعه) و جمعی از سفرای کشورهای خارجی مقیم ایران تعدادی از نمایندگان مجلس و فعالان گردشگری روز دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ در سالن اجلاس سران برگزار شدند.

علی اصغر شالبافیان در مراسم افتتاحیه هفدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران گفت: در ۱۰ ماهه امسال ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار گردشگر خارجی به ایران سفر کرده اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۲ درصد رشد داشته است.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از اجرای یک هزار و ۶۰۷ پروژه با سرمایه گذاری ۴۰ هزار میلیارد تومانی خبر داد و افزود: ۲ هزار و ۴۳۲ پروژه سرمایه گذاری نیز با اعتبار ۳۹۷ هزار میلیارد تومان در حال ساخت است.

وی افزود: ۶۰۰ بسته سرمایه گذاری با همکاری استانداری ها همزمان با برپایی نمایشگاه گردشگری تهران تدوین شده است.

وی ادامه داد: نمایشگاه امسال در زمینی به مساحت ۶۰ هزار متر مربع و در ۲۰ سالن برگزار شد. ۵۰ برنامه تخصصی برای این دوره از نمایشگاه تدارک دیده شده است و همزمان با برپایی هفدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران، ۲۰ نفر از افراد تاثیرگذار برای تولید محتوا در حوزه گردشگری وارد کشور شدند.

شالبافیان همچنین گفت: در این نمایشگاه ۱۳۰۰ متر مربع فضا به گردشگری سلامت اختصاص دارد و ۷۰ بیمارستان در این نمایشگاه حضور دارند.

معاون گردشگری همچنین به حضور ۱۲ کشور در این نمایشگاه و بازدید ۱۳ هیئت و ۶۸ شرکت خارجی از این نمایشگاه اشاره کرد.

شالبافیان همچنین از توجه رئیس جمهور به حوزه گردشگری خبر داد و افزود: ۱۳ طرح توسعه ای در دولت سیزدهم احصا شده است که این ۱۳ طرح محتوایی با هدایت مستقیم رئیس جمهور انتخاب می شود و یکی از این طرح ها محور است. جذب گردشگر خارجی در کشور

معاون گردشگری رئیس جمهور همچنین گفت: ۵۰ پروژه بزرگ در حوزه گردشگری شناسایی و مشکلات آنها برطرف شده است.

در ادامه این مراسم لوح شورای همکاری آسیایی ACD به یزد که پایتخت گردشگری این کشورها برای سال ۲۰۲۴ شده است، اهدا شد.

مهران فاطمی استاندار یزد نیز پیش از دریافت این لوح پیشنهاد کرد کمیته ویژه ای برای امکان استفاده بهتر از ظرفیت این رویداد تشکیل شود.

همچنین از سوی دبیرکل گردشگری سازمان ملل، لوح ثبت جهانی دهکده گردشگری کندوان به استاندار آذربایجان غربی اهدا شد.