منزل خود را به روش ژاپنی ها مرتب کنید! | مردم ژاپن اینطوری به خانه خود نظم می دهند

ژاپنی ها همیشه در منظم بودن شهرت دارند و از خلاقیت های عجیب و غریبی برای نظم دادن به هر چیزی بهره می برند. چیدمان وسایل تاثیر زیادی در نظم خانه و وسایل دارد و علاوه بر نظم دهی به خانه می تواند آرامش شما در زندگی را افزایش دهد. یکی از روش های معروف ژاپنی «کن ماری» نام دارد که در تمام دنیا برای نظم دادن به خانه از آن استفاده می کنند.

روش کن‌ماری توسط یک هنرمند ژاپنی ابداع شد. کن ماری هنر ژاپنی چیدمان و سازماندهی لوازم شخصی و وسایل خانه است. در این مطلب از باملین روش کن ماری را معرفی می کنیم.

حس کنید

قبل از اینکه وسایل خانه را دور بندازید، از خودتان بپرسید که آیا او را دوست دارید، آیا لازمش دارید یا اینکه باید نگه‌اش دارید.

دسته‌بندی کردن

خیلی‌ها برای مرتب کردن خانه خود همیشه یک اتاق را مرتب و بعد سراغ اتاق دیگری می‌روند، اما اولین قانون در روش کن‌ماری این است که وسایل مشابه را دسته‌بندی و بعد مرتب‌شان کنید. در این روش باید از لباس‌ها شروع کنید، بعد سراغ کتاب‌ها، اسناد، وسایل متفرقه و در آخر، عکس‌ها و یادگاری‌های قدیمی بروید.

مرتب کردن زیرمجموعه‌ها

هنگام دسته‌بندی می‌توانید زیرمجموعه‌ها را هم تقسیم کنید؛ برای مثال لباس‌ها را دسته‌بندی کنید و پیراهن‌ها را در یک روز و شلوار‌ها را روز دیگری مرتب کنید. در این‌صورا کمتر خسته می‌شوید.

تشکر کردن از وسایل!

شاید برایتان عجیب باشد، اما روش کن‌ماری مردم را تشویق می‌کند که از وسایل خانه‌شان به دلیل استفاده‌ای که از او می‌کنند، تشکر کنند، مخصوصا وسایلی که می‌خواهند دور بی‌اندازند. در این صورت است که قدر چیز‌هایی را که دارند، بیشتر می‌دانند.

حس مچاله‌شدن

این روش به مردم توصیه می‌کند خیال‌پردازی کنند، مثلا به احساسات لباس‌هایشان فکر کنند؟ به این فکر کنند که حس لباس مچاله شده، چروک شده یا پرت شده چیست؟ شما هم امتحان کنید.

دور بریزید

از خاطرات و نوستالژی‌ها دوری کنید. روش کن‌ماری به مردم می‌گوید در لحظه باشند و به این فکر کنند که چه چیزی در زمان حال خوشحال‌شان می‌کند، نه چیزی که زمانی خوشحال‌شان می‌کرده. این روش از مردم می‌خواهد یادگاری‌ها را دور بیاندازند.

انباشته نکنید

باید همه چیز از اسناد گرفته تا لباس‌ها و محتویات کابینت و حتی یخچال به صورت عمودی چیده شوند، به طوری که همه وسایل قابل مشاهده و در دسترس باشند. شما باید بدون کشتی گرفتن با قفسه‌ها و بدون پیراهن‌های مچاله‌شده، صبح‌ها از لباس پوشیدن لذت ببرید.

رختخوابت را مرتب کن

این روش از مردم می‌خواهد که هر روز صبح رختخواب‌شان را مرتب کنند، چون تخت‌شان مرکز توجه اتاق‌شان است، و اگر تخت مرتب نباشد اتاق هم مرتب نمی‌شود. باید هر کدام از وسایل خانه جایی مخصوص به خودشان داشته باشند تا به راحتی پیدا شوند.