مهمترین نکات برای مرتب نگه داشتن آشپزخانه در منزل

آشپزخانه از مهمترین بخش های منزل محسوب می شود که معمولا خانم های خانه روی این منطقه بسیار حساس هستند. البته با توجه به این که در این نقطه از منزل کارهای پخت و پز انجام می شود، همیشه باید افراد خانه روی تمیزی و مرتب بودن آن حساس باشند. راهکارهای مختلفی برای تمیزی و مرتب کردن آشپزخانه وجود دارد، اما اینکه این مرتب بودن زمان بیشتری باقی بماند نیاز به رعایت نکاتی دارد که در این مطلب از باملین به توضیح آنها می پردازیم.

 

 

۱- مخفی کردن پریزهای برق

پریزهای برق یکی از ضروری ترین بخش های هر خانه هستند که نمی توان ضرورت حضور آنها را نادیده گرفت. اما وجود این پریزها می تواند فضای آشپزخانه شما را از حالت مینیمالیستی خارج کرده و باعث نامرتب به نظر رسیدن آن شود. در صورتی که کابل های متصل به پریزها مخفی نشده باشند و سوکت ها نیز از دیوار بیرون زده باشند، به هم ریختگی بصری فضای آشپزخانه بیشتر خواهد شد. می توانید به کمک چند ترفند خلاقانه مانند استفاده از آثار هنری، گیاهان آویزی، باکس های مخصوص، باند صوتی و لوازم خانگی مانند تخته گوشت این پریزها را بپوشانید.

 

۲- استفاده از قلاب های دیواری

اگر میزهای شما پر از وسایل شده اند و به هم ریخته به نظر می رساند، می توانید از فضای عمودی برای آزاد کردن فضای میزها و مرتب کردن آشپزخانه کمک بگیرید. لوازمی مانند انواع لیوان، دستمال و حوله های آشپزخانه را می توانید به قلاب های دیواری آویزان کنید و به هم ریختگی روی میزها و سطوح را به حداقل برسانید.

۳- خارج کردن برخی لوازم از آشپزخانه

طبیعی است که فکر کنید تمام وسایل آشپزخانه باید در فضای آشپزخانه جا خوش کنند. با این حال، واقعیت این است که اکثر لوازم آشپزخانه و ظروف آشپزی همیشه مورد استفاده قرار نمی گیرند. می توانید با کمی خلاقیت، از سایر قسمت های خانه برای قرار دادن لوازم آشپزخانه استفاده کنید. با قرار دادن لوازمی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند، در فضاهایی مانند انباری، کنسول یا دیگر کمدها می توانید از به هم ریختگی بصری آشپزخانه جلوگیری کنید.

۴- قرار دادن لوازم پرمصرف بر روی میز

در صورت نداشتن فضای کافی برای قرار دادن وسایل، تنها لوازمی که هر روز از آنها استفاده می کنید را بر روی میزها و سطوح آشپزخانه قرار دهید و سایر لوازم را مخفی کنید. اقلام پرکاربرد را در کابینت هایی که دسترسی به آنها راحت تر است، قرار دهید و اقلامی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند را در یک فضای جداگانه و دو از دسترس قرار دهید.

۵- سازماندهی فضای ذخیره سازی عمودی

به هم ریختگی بصری علاوه بر سطوح، قسمت های دیگری مانند قفسه ها را نیز تخت تاثیر قرار می دهند. استفاده مناسب از فضای ذخیره سازی عمودی راه حل هوشمندانه ای برای به حداقل رساندن به هم ریختگی بصری به ویژه در آشپزخانه های کوچک و مکان هایی است که فاقد فضای ذخیره سازی کافی هستند. نصب قفسه‌های شناور و انواع شلف بر روی دیوار آشپزخانه، به آزاد کردن فضای سطوح، پیشخوان و قفسه ها کمک می کند و جذابیت بصری آشپزخانه را دوچندان می کند.

۶- یکنواخت سازی فضا

یکی از بزرگترین عوامل به هم ریختگی بصری عدم یکنواختی است. رعایت یک طرح رنگ در سراسر آشپزخانه و اطمینان از مطابقت ظروف می تواند به آشفتگی کمتر فضای آشپزخانه کمک کند. با انتخاب ظروف ذخیره سازی همسان و هم رنگ برای نگهداری موادی مانند آرد، شکر و برنج، به زیباتر و منظم تر به نظر رسیدن فضای آشپزخانه کمک کنید.

۷- قرار دادن لوازم آشپزخانه بزرگ در یک فضای مشخص

بیشتر افراد لوازم برقی بزرگ مانند توستر، مایکروویو، چای ساز، قهوه ساز و مخلوط کن را روی میز و سطوح آشپزخانه قرار می دهند. این اقلام اغلب ظاهر متفاوتی دارند و فضای زیادی را اشغال می کنند. سعی کنید یک فضای واحد، مانند یک کابینت بزرگ را به قرار دادن این گونه لوازم اختصاص دهید. اگر در حال بازسازی فضای آشپزخانه هستید، بهتر است یک کابینت بزرگ برای قرار دادن این گونه لوازم نصب کنید. در غیر این صورت چند کشو یا کابینت را برای قرار دادن این لوازم در نظر بگیرید.