میله‌ های اجاق گاز رو مثل روز اول تمیز کن!

بسیاری از خانم‌ها به تمیزی گاز اهمیت می‌دهند، اما پس از هر بار آشپزی میله‌های گاز را تمیز نمی‌کنند. به همین دلیل با گذشت زمان، روغن و مواد غذایی پخته شده باعث کثیف شدن این شبکه‌ها می‌شوند به طوری که تمیز کردن آن‌ها بسیار مشکل خواهد شد. در این بخش شما را با آسانترین روش‌های تمیز کردن میله‌های (چدن) اجاق گاز آشنا می‌کنیم.

 

به گزارش باملین، معمولا با هربار آشپزی اجاق گاز و میله‌های آن دچار لکه و کثیفی می‌شوند بهتر است بعد از آشپزی به سراغ تمیزکردن این لکه‌ها بروید تا بعد‌ها کار شما مشکل‌تر نشود.

 

بسیاری از خانم‌ها به تمیزی گاز اهمیت می‌دهند، اما پس از هر بار آشپزی میله‌های گاز را تمیز نمی‌کنند. به همین دلیل با گذشت زمان، روغن و مواد غذایی پخته شده باعث کثیف شدن این شبکه‌ها می‌شوند به طوری که تمیز کردن آن‌ها بسیار مشکل خواهد شد.

 

در این بخش شما را با آسانترین روش‌های تمیز کردن میله‌های (چدن) اجاق گاز آشنا می‌کنیم.

 

روش استفاده از آمونیاک

میله‌ها را پس از سرد شدن از روی اجاق گاز بردارید و در طشت بزرگی حاوی آب قرار دهید تا کاملا روی آن را آب بپوشاند. سپس یک چهارم پیمانه آمونیاک به آن اضافه نموده و اجازه دهید ۳ ساعت خیس بخورد.

سپس آن‌ها را در آورده و با اسکاچ و مایع ظرفشویی شسته و آبکشی کنید تا کاملا تمیز شود. هنگام استفاده از آمونیاک حتماً دستکش بپوشید، و در هوای آزاد اینکار را انجام دهید تا آسیبی به شما وارد نشود.

شما می‌توانید برای تمیز کردن میله‌ها با آمونیاک هر کدام از میله‌ها را درون یک کیسه پلاستیک محکم و ضخیم قرار دهید و یک سوم لیوان آمونیاک در کیسه بریزید و کیسه را کمی تکان دهید تا آمونیاک به تمام قسمت‌های چدن برسد و بعد از یک ساعت چدن گاز را بشویید.

مهم‌ترین نکات برای تمیزکردن میله‌های اجاق گاز

استفاده از سرکه

درون ظرفی بزرگ آب جوش و مایع ظرف شویی و سرکه بریزید و ۲ الی ۳ ساعت میله‌ها و شعله‌های گاز را در این مخلوط قرار دهید. سپس با یک اسکاچ زبر یا سیم ظرف شویی چربی‌ها و سوختگی آن‌ها را پاک کنید. این روش بیشتر برای پاکسازی روزانه و در مورد چربی‌های سبک و کم حجم کاربرد دارد.

شما می‌توانید مقداری سرکه را درون اسپری ریخته و هر روز برای پاک کردن چدن‌های گاز، روی آن‌ها اسپری کنید و اجازه دهید ۱۰ الی ۱۵ دقیقه باقی بماند. سپس با استفاده از یک پارچه تمیز گاز را پاک کنید.

استفاده از خمیری که با جوش شیرین تهیه می‌کنید

برای حذف لکه‌های روغنی میله‌های گاز ۳ قاشق غذاخوری جوش شیرین و ۱ یا ۲ قاشق چایخوری آب را مخلوط کنید تا به شکل خمیر دربیاید و این خمیر را ۱۵ دقیقه روی لکه قرار دهید. سپس میله‌ها را آب گرم بشویید و با یک پارچه‌ی تمیز خشک کنید.