می دانستید نشستن روی مبل برای شما مفید است؟!

به گزارش باملین به نقل از دیلی تلگراف، موضوعی در فرهنگ غربی وجود دارد و آن این که ما مشغله کاری را تحسین می‌کنیم و به خاطر عدم موفقیت خودمان را مورد شماتت قرار می‌دهیم. افراد از انجام هیچ کاری حتی برای نیم ساعت احساس گناه و عذاب وجدان می‌کنند، اما باید به خاطر داشته باشیم که ما ماشین نیستیم. ما برای دویدن ۲۴ ساعته طراحی نشده ایم. ما نیاز به تعطیلی داریم. زمان توقف در این مورد در حالت ایده آل به معنای عدم وجود تلویزیون، موسیقی و قطعا بدون رسانه اجتماعی است چیز‌هایی که می‌توانند باعث تحریک بیش از حد شوند.

قرار است استراحت هنگام بیداری دوره‌ای از افکار آرام و تاملی باشد که به ذهن ناخودآگاه اجازه می‌دهد تا اطلاعات را سفارش داده و پردازش کند. یک استراتژی که عنصر کلیدی تمرکز حواس می‌باشد آن است که به سادگی به بیرون از پنجره نگاه کنید و فقط بر آن چه می‌بینید تمرکز کنید: اشکال، بافت‌ها و رنگ ها.

نگاه کردن به بیرون از پنجره و تمرکز بر جزئیات کوچک چیز‌ها راهی برای تمرین استراحت در بیداری است. یک فنجان چای ترمیم کننده را اضافه کنید. دکتر “پاملا میسن” متخصص تغذیه از گروه مشاوره چای می‌گوید:”چای سیاه یعنی همان فنجان ساده با شیر یا بدون آن نشانگر‌های بیوشیمیایی فعال سازی سیستم ایمنی را بهبود می‌بخشند. اثرات ضد التهابی عملکرد پلی فنول چای به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. هم چنین، نوشیدن چای به بهبود تعادل بین میکروب‌های سالم و کمتر سالم در روده کمک می‌کند”.

 

دلیل علمی این که چرا استراحت بسیار مهم است

کمبود زمان استراحت به دلیل ترشح مقادیر زیادی از کورتیزول هورمون استرس برای سلامت روانی و جسمانی ما مضر است. کورتیزول که در غدد فوق کلیوی ساخته می‌شود بدن را در حالت جنگ یا گریز قرار می‌دهد.

سیستم عصبی خودمختار که فرآیند‌های ناخودآگاه مانند تنفس و ضربان قلب را کنترل می‌کند در حالت آماده باش قرار می‌گیرد در حالی که سیستم عصبی پاراسمپاتیک که بر وضعیت استراحت و هضم حاکم می‌باشد کم‌تر فعال است. کورتیزول ما را قادر می‌سازد تا با تهدید‌های کوتاه مدت کنار بیاییم، اما وقتی اصطلاحا شمع را در هر دو انتها بدون استراحت مناسب بسوزانیم غدد فوق کلیوی خسته می‌شوند. علائم آن شامل خستگی شدید است که با خواب تسکین نمی‌یابد هم چنین مه مغزی و خلق و خوی ضعیف که هر دو باعث می‌شوند هوس نمک و شکر کنیم.

سیستم ایمنی نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد به همین دلیل است که ما احتمالا در برابر عفونت‌های ویروسی و باکتریایی تسلیم می‌شویم. یکی دیگر از ایرادات مهم زمان اندک استراحت چاق شدن است حتی اگر خیلی کم غذا بخورید و زیاد ورزش کنید باز هم می‌بینید که دور کمرتان ضخیم می‌شود. در اینجا نیز، کورتیزول مقصر است، زیرا بدن را وادار می‌کند تا ذخایر چربی را برای انرژی ذخیره کند، اما خبر خوب آن است که حتی تغییرات کوچک در رفتار به طور چشمگیری تولید کورتیزول را کاهش می‌دهد.

تنفس عمیق و آهسته به بدن می‌گوید که آرام هستید و به سیستم داخلی شما اجازه می‌دهد تا دوباره تنظیم شود. به طور مشابه یوگا، مدیتیشن یا پیاده روی در طبیعت ذهن‌های پرمشغله را آرام می‌کند. در نهایت آن که توصیه می‌شود ده دقیقه آرامش را به خودتان هدیه کنید که یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای ایجاد تعادل مجدد و حفظ تعادل سالم‌تر است.

وقتی احساس می‌کنید تحت فشار هستید و ساعت در حال تیک تیک می‌باشد ممکن است غیر قابل تصور باشد اگر کاملا دیوانه وار نباشد که به نوعی خود را مجبور کنید ساکت بنشینید و نفس بکشید، اما هنگامی که آن را امتحان کردید فواید استراحت فورا آشکار خواهد شد.