نحوه تمیز کردن برس مو برای جلوگیری از ریزش مو

برس مو را چطور تمیز کنیم؟ احتمالا شما هم با موهای در هم پیچیده روی برس سر را دیده باشید و خیلی راحت از کنار آن عبور کرده اید. شاید این موضوع را ندانید که برس های کثیف می توانند چه بلایی بر سر موهای شما بیاورند و باعث ریزش مو شوند. برس ها هنگامی که روی سر شما قرار میگیرند و چندین تار مو را به خود جذب می کنند، به همراه تارهای مو، ممکن است باکتری ها و آلودگی ها هم روی برس بمانند. در این مطلب از باملین می توانید با نحوه تمیز کردن برس مو برای جلوگیری از ریزش مو آشنا شوید.

 

 

چرا تمیز کردن مرتب برس مو مهم است؟

حالا چرا تمیز کردن مرتب برس مو مهم است؟ زیرا شما مرتباً برس‌ موی خود را استفاده می‌کنید و آن‌‌ها به صورت مداوم در معرض باکتری‌ها، آلودگی‌های محیطی، گرد و غبار، عرق، روغن‌ها و سلول‌های مرده پوستی که روی مو و پوست سر شما یافت می‌شوند، هستند.

باید بدانید که تمیز نگه داشتن یک برس مو فراتر ازجدا کردن موهایی است که روی آن جمع شده‌اند. در اصل برای تمیز کردن برس باید گرد و غبار واقعی از محیط، و همچنین کثیفی، بقایای محصول قدیمی، روغن‌ها و سلول‌های مرده پوستی را نیز از روی برس تمیز کنید.

واقعیت این است که هر بار که از یک برس کثیف استفاده می‌کنید، دوباره آن تجمع چربی را روی تارها و پوست سر خود برمی‌گردانید و به طور بالقوه موهایتان را چرب‌تر نشان می‌دهد و تجمع چربی روی برس مو شما می‌تواند برای رشد بیش از حد باکتری‌ها و مخمرها مفید باشد، بنابراین خطر عفونت وجود دارد.

 

 

تمیز کردن برس مو

هر چند وقت یکبار باید برس مو را تمیز کنید؟

برای این کار بهتر است منتظر نمانید تا برس شما کثیف به نظر برسد یا مو و رسوب روی آن قابل مشاهده باشد. به طور کلی، شما باید هر دو تا چهار هفته یکبار برس مو را تمیز کنید.

با این حال، بسته به میزان استفاده از محصولات حالت دهنده مثل تافت و کتیرا، تعداد دفعات استفاده از برس مو و شستن موهای خود، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، اگر روزانه شامپو می‌زنید و از برس عمدتاً روی موهای تازه شسته و تمیز استفاده می‌کنید، باید آن را کمتر از زمانی که دو بار در هفته شامپو می‌زنید و روزانه از برس روی موهای کثیف‌تر استفاده می‌کنید، بشویید.

هر چند وقت یکبار باید برس موی خود را تعویض کنید؟

بستگی به برس موی شما دارد. اگر موها یا شاخک‌های برس شما جدا می‌شوند، خم می‌شوند یا آسیب دیده‌اند، یا بدنه برس شما پوسته پوسته شده یا ترک می‌خورد، زمان تعویض آن فرا رسیده است.

نحوه تمیز کردن برس های پلاستیکی و فلزی:

این دستورالعمل ها را دنبال کنید تا انواع برس های پلاستیکی و فلزی را تمیز کنید:

مرحله ۱: تمام موها را از برس خود جدا کنید.

مرحله ۲: شامپوی روزانه خود را با آب گرم یا دو قاشق غذاخوری جوش شیرین با دو فنجان آب گرم در یک ظرف مخلوط کنید.

مرحله ۳: برس خود را زیر آب بگذارید و بگذارید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه خیس بخورد.

مرحله ۴: با استفاده از یک مسواک نرم و تمیز، به آرامی بین شاخک ها را بشویید.

مرحله ۵: خوب بشویید و آب اضافی را تکان دهید.

مرحله ۶: برس خود را بگذارید تا کاملاً روی یک حوله دستی یا روی قفسه ظرف شما خشک شود. این می تواند از ۱۲ تا ۲۴ ساعت طول بکشد.

نحوه تمیز کردن برس های چوبی 

تمیز کردن برس چوبی نیاز به رویکرد کمی متفاوت دارد:

مرحله ۱: همانطور که در بالا توضیح داده شد، تمام موها را از برس خود بردارید.

مرحله ۲: یک شامپوی ملایم را با آب گرم یا دو قاشق غذاخوری جوش شیرین با دو فنجان آب گرم در یک ظرف مخلوط کنید.

مرحله ۳: برس های چوبی را نباید در آب بگذارید. درعوض، آنها را به سرعت در آب گرم و صابون فرو برده و فورا خارج کنید. در مورد دسته‌های چوبی نیز احتیاط کنید، زیرا آب و صابون می‌تواند روی پوشش تأثیر بگذارد.

مرحله ۴: با استفاده از یک مسواک نرم و تمیز، به آرامی بین شاخک ها را بشویید.

مرحله ۵: آب اضافی را تکان دهید و برس خود را بر روی یک حوله دستی یا قفسه ظرفشویی خود بگذارید تا کاملا خشک شود.