نحوه صحیح تمیز کردن کنترل تلویزیون در خانه

به گزارش باملین  به نقل از نیویورک تایمز، ریموت کنترل در جا‌های مختلفی گذاشته می‌شود از روی میز گرفته تا فاصله بین کوسن‌های روی کاناپه. با تمام آن چه گفته شد آخرین باری که ریموت کنترل خود را تمیز کرده اید به یاد دارید؟

 

برای تمیز کردن ریموت کنترل به چه موادی نیاز داریم؟

صابون و آب: هر صابون یا مایع ظرفشویی یا صابون مایع دست دستشویی مناسب است.

سرکه، ایزوپروپیل الکل، یا دستمال مرطوب ضد عفونی کننده (اختیاری)

یک پارچه بدون پرز

سواب پنبه

یک خلال دندان

 

برای تمیز کردن عمیق به منظور رفع مشکلات عملکرد ریموت کنترل به چه وسایلی نیاز داریم؟

یک پیچ گوشتی کوچک فیلیپس

یک پیچ گوشتی سر مسطح کوچک، کارت اعتباری، یا سایر شیء صاف و سفت و سخت

آب و صابون

ایزوپروپیل الکل

یک پارچه بدون پرز

سواب پنبه

 

تمیز کردن ریموت کنترل چه مدت زمانی به طول می‌انجامد؟

تمیز کردن اولیه یک ریموت کنترل صرفا به صرف ۱۰ دقیقه زمان و استفاده از لوازم خانگی معمولی نیاز دارد. اگر یک یا چند دکمه ریموت کنترل شما به درستی کار نمی‌کنند تمیز کردن عمیق ممکن است کمک کننده باشد. اگرچه در صورتی که مراقب نباشید احتمال آسیب وارد شدن به ریموت کنترل وجود خواهد داشت.

دست‌های خود را بشویید و خشک کنید. باتری‌های ریموت کنترل را از آن خارج کنید. اکثر ریموت کنترل‌ها دارای باتری‌های قابل جابجایی در زیر یک پنل کشویی هستند. برخی از ریموت کنترل ها، اما از باتری‌های غیر قابل تعویض و قابل شارژ استفاده می‌کنند. برای این نوع از ریموت کنترل‌ها اطمینان حاصل کنید که در نزدیک محفظه داخلی آن رطوبتی نخواهید داشت.

بدنه ریموت را با آب و صابون تمیز کنید. چند قطره صابون را با آب گرم در یک کاسه کوچک مخلوط کنید. یک لبه پارچه بدون پرز را در مخلوط آغشته کنید سپس تا جایی که می‌توانید مایع اضافی را فشار دهید. تمام بدنه ریموت کنترل را پاک کنید و روی مناطقی که کثیفی جمع شده تمرکز کنید. یک سواب پنبه‌ای مرطوب برای تمیز کردن روی دکمه‌ها و اطراف آن مفید است.

ریموت کنترل را ضدعفونی کنید (اختیاری). می‌توانید برای این کار از صابون آنتی باکتریال استفاده کنید یا می‌توانید یک واحد سرکه را با دو واحد آب در یک کاسه کوچک مخلوط کنید. یک لبه پارچه بدون پرز را در مخلوط آغشته کنید سپس مایع اضافی را فشار دهید. سطوح ریموت را به طور کامل پاک کنید. برای تمرکز روی دکمه‌ها یک سواب پنبه را در مخلوط سرکه آغشته کنید مایع اضافی را فشار دهید و سطح هر دکمه را کاملا پاک کنید. اگر یک ضد عفونی کننده قوی‌تر را ترجیح می‌دهید از الکل مالشی یا دستمال مرطوب ضدعفونی کننده (دوباره با فشار مایع اضافی) برای تمیز کردن بدنه ریموت کنترل استفاده نمایید.

با این وجود، استفاده از الکل را اغلب روی دکمه‌های لاستیکی توصیه نمی‌کنیم. الکل می‌تواند بر روی لاستیک تاثیر منفی بگذارد. شکاف‌های اطراف دکمه‌ها را تمیز کنید. از یک خلال دندان برای شل کردن و پاک کردن هرگونه آلودگی در شکاف اطراف دکمه‌ها استفاده کنید. این کار را هر چند ماه یکبار انجام دهید. اگر دکمه‌های ریموت کنترل شده به درستی کار نمی‌کنند مراحل تمیز کردن عمیق زیر را ادامه دهید.

 

چگونه کاملا ریموت کنترل را تمیز کنیم؟

برای نجات ریموت کنترلی که دکمه‌های آن به درستی کار نمی‌کند فقط باید یک تمیز کردن عمیق انجام دهید. در این روش باید ریموت کنترل را باز نمایید و دکمه‌ها را از داخل تمیز کنید که البته می‌تواند به قطعات یا عملکرد ریموت کنترل آسیب برساند. از این روش برای تمیز کردن ریموت کنترل با صفحه لمسی استفاده نکنید.

باتری‌ها را بردارید. ریموت کنترل را باز کنید. برخی از ریموت کنترل با پیچ بسته شده اند که برای باز کردن آن به یک پیچ گوشتی کوچک فیلیپس نیاز دارید. توجه داشته باشید که پیچ گوشتی می‌تواند در شاسی ریموت فرو رفته و آثار دائمی از خود برجای بگذارد. از یک انتهای ریموت کنترل آغاز کنید و همان طور که در طول بدنه آن حرکت می‌کنید در حالی که سعی می‌کنید قطعات را جدا کنید خیلی محکم نکشید چرا که ممکن است آن‌ها را بشکنید. قسمت‌های داخلی را جدا کرده و تمیز کنید.

هنگامی که ریموت کنترل را باز کردید پد دکمه را از پوسته سخت آن جدا کنید و برد مدار را از بدنه پشتی ریموت کنترل جدا کنید. می‌توانید پد دکمه لاستیکی و هر قسمت تمام پلاستیکی را با آب گرم و صابون بشویید و با استفاده از یک سواب پنبه‌ای وارد شکاف‌ها شوید. در صورت تمایل قطعات پلاستیکی را با کمی ایزوپروپیل الکل روی یک تکه پنبه یا سواب ضد عفونی کنید. اطمینان حاصل کنید که هر گونه آلودگی را از قسمت زیرین پد دکمه که ممکن است مانع از فشار دادن کامل دکمه‌ها بر روی برد مدار شود پاک کرده اید. کنتاکت‌های روی برد مدار را تمیز کنید. یک سواب پنبه‌ای را به الکل ایزوپروپیل آغشته کنید رطوبت اضافی را فشار دهید و به آرامی روی برد مدار را پاک کنید.

ریموت کنترل را دوباره جمع کنید. پیش از آن که قطعات را دوباره کنار هم قرار دهید اجازه دهید همه چیز کاملا خشک شود. در صورت لزوم پیش از مونتاژ مجدد قطعات را برای آخرین بار با یک پارچه بدون پرز پاک کنید. پیش از بستن ریموت کنترل مطمئن شوید که همه دکمه‌ها به درستی در پوسته پلاستیکی قرار گرفته اند. می‌توانید از یک خلال دندان یا پیچ گوشتی برای فشار دادن دکمه‌های لاستیکی در جای خود از پشت استفاده کنید. باتری‌ها را دوباره وارد کنید و دکمه‌ها را تست کنید. اگر تمیز کردن عمیق مشکل را برطرف نکرد ممکن است نیاز به خرید یک ریموت کنترل جایگزین داشته باشید.