نحوه نگهداری فلافل پخته و خام در فریزر | با این روش همیشه فلافل آماده پخت داشته باشید!

چطور فلافل خام یا پخته را در فریزر نگه داریم؟ فلافل یکی از غذاهای آماده و خوشمزه است که خیلی سریع حاضر می شود و می توانید در روزهایی که حوصله آشپزی ندارید این غذا را میل کنید. اما عده زیادی هستند که فرصت آماده کردن همین فلافل را هم ندارند و بهتر است فلافل های آماده را فریز کنند. شما می توانید فلافل پخته شده یا نیمه پخته شده و یا حتی مایه فلافل خام را در فریزر نگه دارید و هر موقع که خواستید آن را بپزید. در این مطلب از باملین نحوه نگهداری فلافل پخته و خام در فریزر را آموزش می دهیم.

 

 

فریز کردن فلافل

منجمد کردن فلافل می‌تواند روش مناسبی برای نگهداری این ماده برای مدت طولانی‌تر باشد. به چند دلیل بهتر است مایه فلافل را فریز کنید:

عمر بیشتر: با انجماد فلافل، می‌توانید عمر آن را افزایش دهید. انجماد باعث کند شدن رشد باکتری‌ها، مخمرها و کپک‌هایی خواهند شد که باعث فساد می‌شوند.

راحتی استفاده: شما می‌توانید با این کار یک بار فلافل را درست کرده و آن را تقسیم کنید و هر زمان که به آن نیاز داشتید از آن استفاده کنید.

صرفه جویی در زمان: با آماده کردن مخلوط از قبل و فریز کردن، می‌توانید در زمان صرفه جویی کنید.

 

 

چگونه مایه فلافل خام را فریز کنیم؟

شما می‌توانید با دو روش مایه فلافل خام را فریز کنید. ابتدا فلافل را طبق دستور پخت تهیه کنید، اما آن را نپزید و سرخ نکنید.

در روش اول مایع فلافل را با قالب و یا دست به توپ‌های کوچک تبدیل کنید و آن‌ها روی ورقه کوکی قرار دهید. ورقه کوکی را در فریزر قرار دهید و صبر کنید فلافل کمی یخ بزند، این کار حدود یک ساعت زمان می‌برد.

فریز کردن مایه فلافل خام
فریز کردن مایه فلافل خام

سینی را از فریزر خارج کنید و به سرعت توپ‌های فلافل را در یک کیسه یا ظرف مخصوص قرار دهید.  ظرف را دوباره داخل فریزر قرار دهید. فلافل منجمد نپخته را می‌تواند حدود ۶ ماه در فریزر نگهداری کرد.

برای آب کردن فلافل نپخته و استفاده از آن، یک روز قبل از مصرف آن را در یخچال بگذارید.

در روش دوم شما می‌توانید تمام مواد فلافل خام را در یک کیسه فریزر دربسته قرار دهید. مخلوط فلافل را در یک کیسه فریزر قرار دهید و تا یک مستطیل صاف به وجود بیاید.

فریز کردن مایه فلافل خام

تا حد امکان هوا را به بیرون فشار دهید و کیسه را ببندید. کیسه مهر و موم شده را در فریزر قرار دهید.

برای یخ زدایی، به سادگی کیسه را یک شب در یک بشقاب در یخچال قرار دهید. سپس به شکل گلوله‌هایی دربیاورید و در روغن سرخ کنید و یا در هواپز قرار دهید.

نکته: همیشه ظروف یا کیسه‌های نگهداری مواد غذایی را با تاریخ برچسب بزنید تا از تازگی آنها مطمئن شوید. مخلوط فلافل معمولاً تا شش ماه در فریزر سالم می‌ماند.

چگونه فلافل پخته شده را فریز کنیم؟

فلافل را طبق دستور تهیه کرده و آن‌ها را به شکل توپ یا هر شکل دیگر دربیاورید.  سپس در روغن سرخ کنید.

حالا وقت فریز کردن آن است. صبر کنید فلافل‌ها به دمای اتاق برسد.  آن‌ها روی یک کاغذ روغنی قرار دهید و حدود یک ساعت در فریزر بگذارید تا یخ بزند. سپس بیرون بیاورید و به صورت تک لایه در کیسه پلاستیکی فریزر قرار دهید. اگر می‌خواهید آنها را در ظرف قرار دهید، کاغذ مومی را بین لایه‌ها قرار دهید تا از چسبیدن فلافل‌ها به هم جلوگیری شود.

فریز کردن فلافل پخته
فریز کردن فلافل پخته

برای هر بار مصرف آن‌ها را در فر یا مایکروویو گرم کنید. علاوه بر این می‌توانید آنها را مستقیم در فر با دمای ۳۵۰ درجه فارنهایت به مدت حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه گرم کنید.