نحوه چیدمان آشپزخانه به سبک اسکاندیناوی | با این روش آشپزخونتو جذاب و خاص بچین!

در این روزها اگر به فکر تغییر دکوراسیون آشپزخانه باشید و کمی جستجو در این مورد کنید احتمالا نام دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی برای آشپزخانه را زیاد شنیده باشید. در این سبک از دکوراسیون، اصولی همچون سادگی، ظرافت، عملکرد و ارتباط با دنیای طبیعی رعایت می شود. این سبک از چیدمان آشپزخانه از کشورهایی همچون دانمارک، سوئد، فنلاند و نروژ سرچشمه گرفته است و در حال حاضر در کشورهای مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد و با توجه به زیبایی و سادگی خاصی که دارد طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. در این مطلب از باملین قصد داریم نحوه چیدمان آشپزخانه به سبک اسکاندیناوی را به شما آموزش دهیم.

 

 

۱- برجسته سازی طراحی کلاسیک اسکاندیناوی

اگر می‌خواهید یک میانبر به طراحی اسکاندیناوی بزنید، روی یک طراحی کلاسیک دانمارکی یا سوئدی سرمایه گذاری کنید. می توانید با صرف کمترین هزینه یک آشپزخانه کوچک را از یک فضای تنگ، نامرغوب و به هم ریخته به یک مکان ساده و مرتب تبدیل کنید. در ابتدا لوازم اضافی را کنار بگذارید و شلوغی ها را مرتب کنید. می توانید روی خرید دو یا چند صندلی اسکاندیناوی یا صندلی جناغی سرمایه گذاری کنید.

 

۲- استفاده از گیاهان آپارتمانی

طراحی اسکاندیناوی ارتباط مستقیمی با طبیعت دارد. از گیاهان آپارتمانی برای زینت بخشیدن به فضای آشپزخانه خود استفاده کنید و گلدان های آن را از موادی که ریشه در طبیعت دارند، مانند مواد چوبی، سنگی و سفالی انتخاب کنید. این گلدان ها را در کمدها و قفسه‌های باز نگهداری کنید و یا از آنها برای تزئین میز نهارخوری استفاده کنید. گلدان های خاکی و مایل به قرمز، برای ایجاد یک آشپزخانه به سبک اسکاندیناوی عالی هستند.

۳- استفاده از قفسه های شناور

در چیدمان یک آشپزخانه کوچک، بهتر است به جای استفاده از کابینت های حجیم و کم جا از راه حل های ذخیره سازی بهتر مانند قفسه های شناور استفاده کنید. به هم ریختگی و بی نظمی با سبک طراحی اسکاندیناوی کاملا متضاد است. با سرمایه گذاری بر روی قفسه هاس شناور، می توانید فضای بیشتری را برای قرار دادن لوازم در اختیار داشته باشید. در عین اینکه فضای کمتری در آشپزخانه شما اشغال می شود و نمای جذاب تر و امروزی تری نیز به خود می گیرد.

 

۴- رنگ آمیزی دیوارها با رنگ روشن

طراحی اسکاندیناوی اغلب بر یک پالت رنگی روشن و مطبوع تکیه دارد. دیوارهای آشپزخانه را با رنگ سفید یا رنگ ها روشن رنگ آمیزی کنید. زیرا موجب توهم فضای بزرگتر و افزایش انعکاس نور طبیعی در فضای آشپزخانه شما خواهد شد. رنگ های خاکستری ملایم، پاستلی یا آبی کم‌رنگ برای طراحی یک آشپزخانه به سبک اسکاندیناوی عالی هستند.

 

۵- استفاده از بافت و مواد طبیعی

از سبدهای ذخیره سازی، چهارپایه های تزئینی و آباژورهای بافت دار از جنس بامبو، حصیر و علف های دریایی برای تزئین آشپزخانه خود استفاده کنید. رنگ خاکی جلوه جالبی به یک آشپزخانه کوچک خنثی می بخشد و ظاهر گرمی را برای آن به ارمغان می آورد.

 

۶- به نمایش گذاشتن ظروف شیک

می توانید با نشان دادن ظروف غذاخوری، میوه خوری و تزئینی مورد علاقه خود زیبایی فضای آشپزخانه را دوچندان کنید. همانطور که پیش تر گفته شد، قفسه های باز یکی از اصلی ترین ابزار برای ذخیره سازی لوازم در آشپزخانه های اسکاندیناوی هستند. کابینت های ردیف بالا را با قفسه های شناور جایگزین کنید و به جای پنهان کردن ظروف شیک و زیبا، آنها را در معرض دید قرار دهید.

 

۷- به کاربردن مفهوم hygge

سبک دکوراسیون اسکاندیناوی ریشه در مفهوم “hygge” دارد، یک اصطلاح دانمارکی که بر آرامش، رضایت و حس خوب تاکید می کند. این رویکرد بر زیبایی شناسی مینیمالیستی، عملکرد و سادگی در هر جنبه ای از فضای داخلی تکیه دارد. می توانید از شمع های معطر و زیبا برای ایجاد یک فضای آرامش بخش در آشپزخانه خود کمک بگیرید.

 

۸- استفاده از ظروف آشپزخانه بافت دار

همان طور که می دانید طراحی اسکاندیناوی ارتباط مستقیمی با طبیعت دارد. از لوازم و ظروف آشپزخانه بافت دار برای تزئین آشپزخانه خود استفاده کنید. تخته برش چوبی، گلدان‌های سرامیکی، ظروف بامبو و اردوخوری های چوبی در عین حفظ ظاهر مینیمال، عمق و زیبایی خاصی به فضای آشپزخانه شما می بخشند.