نشانه‌های پنهان کمبود ویتامین D

کاهش سطوح ویتامین دی (D) معمولاً در زمستان به‌دلیل کمبود نور خورشید احساس می‌شود و می‌تواند به اشکال مختلف سلامت ما را تهدید کند.

به گزارش باملین، به‌نقل از سلامت نیوز، موارد زیر نشانه‌های پنهان، اما هشداردهندۀ کمبود این ویتامین در فصل زمستان است که توسط متخصصان اشاره می‌شود:

 

بی‌حالی یا خستگی شدید

شایع‌ترین علامت پنهان کمبود ویتامین دی (D) در زمستان خستگی و سطح انرژی پایین است. بسیاری از افراد این خستگی را به‌عنوان یک پیامد معمولی فصل زمستان رد می‌کنند، غافل از اینکه می‌تواند نشانه خاموش یک موضوع جدی‌تر باشد.

نوسانات خلقی

تحقیقات نشان از نقش حیاتی ویتامین دی (D) را در تنظیم خلق‌وخو و پیشگیری از مشکلاتی همچون افسردگی و اختلال عاطفی فصلی دارند. در طول زمستان، زمانی که قرارگرفتن در معرض نور خورشید کاهش می‌یابد، افراد ممکن است تغییر کلی خلق‌وخو را تجربه کنند. تشخیص به‌موقع این نوسانات خلقی به عنوان نشانه‌های بالقوه کمبود ویتامین دی (D) و مداخله به‌هنگام می‌تواند تاحدود زیادی از عوارض این بیماری بکاهد.

بدن درد، استخوان درد و ضعف عضلانی

ویتامین دی (D) برای جذب کلسیم، مادۀ معدنی حیاتی برای حفظ و تقویت استخوان‌ها، ضروری است. افرادی که ویتامین دی (D) کافی ندارند، ممکن است درد مکرر استخوان، ضعف عضلانی و افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان را به‌ویژه در ماه‌های زمستان تجربه کنند.

بیماری مکرر و ضعف ایمنی

کمبود ویتامین دی (D) در این فصل می‌تواند افراد را مستعد ابتلا به سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر عفونت‌های تنفسی کند. برای همین همواره بر اهمیت حفظ سطح کافی ویتامین دی (D) برای یک سیستم ایمنی قوی تأکید می‌شود.

ریزش مو

با کمال تعجب، کمبود ویتامین دی (D) ممکن است با نشانه‌های غیرمنتظره‌ای از جمله ریزش مو ظاهر شود. کسانی که با ریزش موی غیرقابل توضیح مواجه می‌شوند باید احتمال سطح ناکافی ویتامین دی (D) را در نظر بگیرند و به دنبال راهنمایی‌های پزشکی مناسب باشند.

افزایش وزن

افزایش وزن غیرقابل توضیح یکی دیگر از پیامد‌های بالقوه کمبود ویتامین دی (D) در زمستان است.

بیماری مکرر لثه و از دست دادن دندان

برای بزرگسالان، بیماری مکرر لثه و ازدست‌دادن دندان ممکن است نشان‌دهنده کمبود زمینه‌ای ویتامین دی (D) باشد. کودکان هم از عوارض کمبود ویتامین دی (D) مستثنی نیستند. ویتامین دی (D) ناکافی می‌تواند عامل پوسیدگی دندان در نوزادان و کودکان نوپا باشد.

هوشیاربودن در مورد این شاخص‌های ظریف کمبود ویتامین D، افراد را قادر می‌سازد تا اقدامات پیشگیرانه‌ای را برای محافظت از سلامت خود در طول فصل سرد زمستان اتخاذ کنند. دریافت مشاوره حرفه‌ای پزشک و گنجاندن غذا‌ها یا مکمل‌های غنی از ویتامین دی (D) در برنامه روزانه افراد می‌تواند تاثیر قابل توجهی در بهبود کلی ذخیره ویتامین بدن ایجاد کند.