نشانه های اولیه گازگرفتگی با گاز co را بشناسید!

به گزارش باملینبه نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر افشین امینی با بیان اینکه بیشترین و متداولترین سوخت در کشور ما گاز است اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که خصوصا در فصل‌های سرد سال با آن مواجه‌ایم گاز گرفتگی با گاز co  است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اضافه کرد: انتظار نداشته باشید که پیش از مسمویمت با گاز co  هشداری دریافت کنید.

 

دکتر امینی با اشاره به اینکه گازگرفتگی تنها از طریق دستگاههای گازی گرم کننده خانگی مسمومیت ایجاد نمی‌شود، ادامه داد: سوخت‌هایی مثل نفت، بنزین و ترکیبات و مشتقات نفتی نیز می‌تواند باعث گازگرفتگی شود.

 

 وی ادامه داد: برای مثال اگر در پارکینگی دربسته  با ماشین روشن باشید، ممکن است دچار گازگرفتگی با گاز co شوید.

به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اگرسیستم گرمایشی شما  در منزل و یا محل کار، بخاری‌های گازی است، توجه داشته باشید که داشتن تهویه موضوعی ضروری است.

دکترامینی با اشاره به اینکه سیستم های گرمایشی که مستقیما با سوخت و ساز مواد فسیلی روبه رو نیستند، از امنیت بالاتری برخوردارند تاکید کرد: استفاده از دستگاههای گرمایشی مثل رادیاتورها برای منازل گزینه‌های مناسب‌تری هستند.

وی با بیان اینکه اولین نشانه گازگرفتگی، سردرد یا اصطلاحا احساس گیجی است، ادامه داد: هرگز در فاصله نزدیک بخاری و یا سایر سوخت‌های فسیلی نخوابید.

فلوشیپ طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که ایجاد تهویه در منطقه‌ای ‌ که گاز co  منتشر شده بسیار اهمیت دارد، ادامه داد: به محض اینکه متوجه شدید این گاز سمی در فضا منتشر شده و یا فردی دچار گازگرفتگی شده فورا او را از محیط دور کنید و یا به جایی منتقل کرده تا هوای تازه استفاده کند ضمنا اگر فرد دچار ایست قلبی شده باید برای او احیای قلبی رویوی انجام شود و یا در مواردی که تنگی نفس یا کاهش هوشیاری دارد باید ضمن تماس با اورژانس اقدامات اولیه مثل قرار گرفتن در هوای تازه برای او انجام شود.

دکتر امینی در ادامه این گفت و گو درباره ترافیک‌های سنگین در تونل‌های بزرگ نیز توضیحاتی داد و افزود: داخل تونلی که انتهای تونل بسته شده یا ترافیک ایستا دارد، به هیچ عنوان ماشین خود را روشن نگه ندارید، ضمن اینکه به محض ورود به تونل شیشه‌ها بالا باشد و در فضای ماشین تنفس کنید.

به گفته این فلوشیپ طب اورژانس دانشگاه فضای تونلی که در آن ماشین‌های زیادی در ترافیک گیر افتاده‌ و اغلب اتومبیل‌ها روشنند به شدت مسموم کننده و کشنده است.