نمک آمونیوم اسید گلیسیریزیک، شرح خواص دارویی و نحوه خرید

با توجه به گسترش مراکز تحقیقاتی و آموزشی خرید اینترنتی مواد شیمیایی آزمایشگاهی در جهان به شدت گسترش یافته است. بسیاری از شرکتهای بزرگ جهانی مانند سیگما آلدریچ اقدام به عرضه محصولات خود به صورت آنلاین نموده اند. شما می توانید محصولات این شرکت را که بسیار با کیفیت هستند از نمایندگی سیگما آلدریچ در ایران تهیه نمایید.

از جمله محصولات شرکت سیگما می توان به نمک آمونیوم اسید گلیسیریزیک اشاره کرد که دارای خواص درمانی خاصی است. ما در ادامه به ویژگی ها و خواص درمانی و همچنین نحوه خرید این ماده اشاره خواهیم کرد.

نمک آمونیوم اسید گلیسیریزیک چیست؟

نمک آمونیوم اسید گلیسیریزیک (Glycyrrhizic acid ammonium salt) یک ماده ارگانیک است که از ریشه شیرین بیان گرفته می شود. این ماده در شکل خالص و جامد خود بصورت یک پودر کریستالی سفید رنگ دیده می شود.

نمک آمونیوم اسید گلیسیریزیک.

نمک آمونیوم اسید گلیسیریزیک.

خواص فیزیکوشیمیایی نمک آمونیوم اسید گلیسیریزیک به صورت زیر است:

فرمول مولکولی: C42H62O16•NH3

نقطه ذوب: ۲۰۹-۲۱۱° C
میزان شیرینی (sweetness): 50 برابر ساکارز

این ماده به سادگی در اتانول حل می گردد به علاوه می توان آن را در آب داغ حل نمود.

خواص

بارزترین خاصیت نمک آمونیوم اسید گلیسیریزیک در بین محققین فعالیتهای آنتی ویروسی (anti-viral) این نمک است.

همچنین نشان داده شده است که این ماده بصورت غیر مستقیم مانع تولید آنزیم ۱۱β-HSD2 می گردد. آنزیم ۱۱β-HSD2 به طور معمول کورتیزول فعال را به کورتیزول غیر فعال تبدیل می کند و مانع اتصال برخی هورمونها به گیرنده مینرالوکورتیکوئید می گردد.

نمک آمونیوم اسید گلیسیریزیک می تواند بر روی سیستم ایمنی انسان بصورت مستقیم تاثیر بگذارد. این نمک با تحریک رده هایی از ماکروفاژها فعالیت تومور زدایی آنها را افزایش می دهد و میتوان گفت خاصیت ضد سرطانی دارد.

به جز این موارد، مطالعات مختلف نشان دهنده تاثیر چند وجهی این ماده بر آنزیم های مختلف است بطوری که برخی مسیرهای هورمونی و متابولیسمی را تنظیم می کند.

بطور کلی برای گلیسیریزیک اسید موجود در این ماده فعالیت های بیولوژیکی متنوعی عنوان شده است از جمله: ضد میکروبی، آنتی اکسیدان، ضد دیابت، ضد التهاب، محافظت از کبد، ضد سرطان، محافظت عصبی و ضد ویروسی.

ساختار شیمیایی

ساختار شیمیایی.

کاربرد و استفاده

جدا از استفاده های درمانی که نمک آمونیوم اسید گلیسیریزیک دارد، از این ماده در کارهای پژوهشی و تحقیقاتی بهره گرفته می شود. با توجه به اینکه امروزه تمایل به سوی داروهای طبیعی و ارگانیک به شدت بالا رفته است کارهای تحقیقاتی برای یافتن این مواد و اثرات مختلف آنها بیشتر شده است. از نمک آمونیوم اسید گلیسیریزیک هم در تحقیقات In vivo (روی حیوانات آزمایشگاهی) و هم تحقیقات In vitro (برون تنی-لوله آزمایش) در مراکز آموزشی و تحقیقاتی استفاده می شود.

خرید نمک آمونیوم اسید گلیسیریزیک

همان طور که پیش تر گفتیم یکی از شرکتهای معروف و برند تولید کننده نمک آمونیوم اسید گلیسیریزیک شرکت سیگما آلدریچ است. شما می توانید برای کارهای آزمایشگاهی خود این ماده را با درصد خلوص بالا از نمایندگی های این شرکت در ایران مانند شرکت دایا اکسیر تهیه نمایید. این شرکت محصولات سیگما آلدریچ را بصورت مستقیم و آنلاین به دست مصرف کنندگان ایرانی می رساند.