نکات مهم در خرید برنج (نکاتی که احتمالاً نمی‌دانید)

خرید برنج مرغوب و با کیفیت کار آسانی نیست، به خصوص اگر یک تازه عروس و داماد جوان هستید و برای اولین بار این کار را انجام می‌دهید. انواع مختلفی از برنج با قیمت‌ها و کیفیت‌های مختلف در بازار موجود است، که انتخاب را برای شما دشوارتر می‌کند.

در این مقاله، ۲۰ نکته مهم را برای خرید برنج به شما ارائه می‌دهیم که به شما کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

نکاتی که کمتر کسی برای خرید برنج می‌داند:

۱٫ نوع برنج را انتخاب کنید:

اولین قدم در خرید برنج ، انتخاب نوع برنج مورد نظر شما است. برنج‌های ایرانی در دو دسته کلی دانه بلند و دانه کوتاه قرار می‌گیرند. برنج‌های دانه بلند مانند هاشمی، طارم و فجر، پخت خوبی دارند و قد می‌کشند. برنج‌های دانه کوتاه مانند چمپا و عنبربو قد کمتری پس از پخت دارند و برای تهیه غذاهایی مانند انواع آش و دمپختک‌ها مناسب هستند.

۲٫ به عطر و بوی برنج توجه کنید:

برنج مرغوب باید عطر و بوی ملایم و مطبوعی داشته باشد. از خرید برنجی که بوی خاک یا ماندگی می‌دهد خودداری کنید.

۳٫ رنگ برنج را بررسی کنید:

برنج مرغوب باید رنگی یکنواخت و بدون لکه‌های تیره یا روشن داشته باشد. از خرید برنجی که رنگ کهنه یا کدر دارد خودداری کنید.

۴٫ به شکل ظاهری دانه‌های برنج دقت کنید:

دانه‌های برنج مرغوب باید سالم و بدون شکستگی یا ترک خوردگی باشند. از خرید برنجی که دانه‌های شکسته یا ناقص دارد خودداری کنید.

۵٫ برنج را بو کنید:

اگر امکانش هست، مقداری از برنج را بو کنید تا از عطر و بوی آن متوجه اصل بودن برنج ایرانی بشوید. برنج مرغوب باید طعمی ملایم و بدون طعم ترش یا شور داشته باشد.

۶٫ برنج را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید:

برنج را از فروشگاه‌های معتبر و شناخته شده خریداری کنید. از خرید برنج از دستفروشان یا افراد ناشناس خودداری کنید.

۷٫ به قیمت برنج توجه کنید:

برنج مرغوب قیمتی بالاتر از برنج‌های معمولی دارد. اگر قیمتی به طور غیرمعمول پایین به نظر می‌رسد، احتمالاً برنج تقلبی است.

۸٫ برنج را به صورت عمده نخرید:

برنج را به صورت عمده نخرید، مگر اینکه قصد داشته باشید آن را در مدت زمان کوتاهی مصرف کنید. برنج در طول زمان کهنه می‌شود و اگر به درستی نگهداری نشود، طعم و عطر خود را از دست می‌دهد. همچنین در صورتی که برنج از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد، مجبورید همه آن را مصرف کنید و راهی برای پس دادن آن نیست.

بنابراین در صورتی که برای اولین بار است برنجی را امتحان می‌کنید، حدود ۲ تا ۳ کیلوی آن را خریداری نمایید تا در صورتی که کیفیت مناسبی نداشت، مجبور نباشید حجم زیادی از ان را مصرف کنید. از سوی دیگر اگر برنج با ذائقه‌تان سازگار بود، می‌توانید مجددا خریداری نمایید.

برای خرید برنج قهوه ای میتوانید به سایت برنج فا مراجعه کنید چرا که بهترین و با کیفیت ترین برنج قهوه ای را میتوانید در این سایت مشاهده کنید.

نکات مهم برای استفاده و نگهداری برنج

نکات مهم برای استفاده و نگهداری برنج عبارتست از:

۱٫ برنج را در جای خنک و خشک نگهداری کنید:

برنج را در جای خنک و خشک و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید. برای نگهداری برنج می‌توانید از ظروف دربسته پلاستیکی یا شیشه ای استفاده کنید.

۲٫ برنج را قبل از پخت بشویید:

برنج را قبل از پخت به طور کامل با آب سرد بشویید تا گرد و غبار و ناخالصی‌های آن از بین برود.

۳٫ برنج را با شعله ملایم بپزید:

برنج را با شعله ملایم بپزید تا به طور کامل پخته شود. از پخت برنج با شعله زیاد خودداری کنید، زیرا این کار باعث له شدن دانه‌های برنج می‌شود.

۴٫ برنج را با غذاهای دلخواه خود سرو کنید:

برنج را می‌توانید با انواع غذاهای ایرانی مانند خورشت، کباب، ماهی و مرغ سرو کنید. همچنین از برنج می‌توانید در انواع غذاهای مختلف مانند سالاد، سوپ و پلو مخلوط استفاده کنید.بهترین برنج برای سرو با غذا ، برنج طارم هاشمی است . برای خرید برنج طارم هاشمی به سراغ سایت برنج فا بروید .

۵٫ برنج را به اندازه کافی بپزید:

به اندازه ای برنج بپزید که در یک وعده غذایی مصرف شود. از پخت برنج زیاد خودداری کنید، زیرا این کار باعث فاسد شدن آن می‌شود. برنج را همیشه گرم سرو کنید. برنج سرد طعم و عطر خود را از دست می‌دهد. همچنین از خوردن برنج مانده که بیش از دو روز در یخچال نگهداری شده است خودداری کنید.

با رعایت این نکات ساده، می‌توانید برنجی مرغوب و با کیفیت را برای خود و خانواده تان خریداری کنید و از طعم و عطر بی‌نظیر آن لذت ببرید.