نگهداری این اقلام در خانه ممنوع! | وسایل ساده ای که میتوانند جان شما را تهدید کنند!

برخی از اقلام ساده ای که در خانه نگهداری میکنید، بسیار خطرناک هستند و حتی ممکن است باعث مرگ شما شوند. بله همینقدر جدی و بی رحم، ساده ترین وسایل خانه اگر به درستی و در فاصله درستی از زندگی ما استفاده نشوند، ضررهای زیادی را به همراه خواهند داشت. بر اساس گزارش شورای ملی ایمنی ایالات‌متحده در سال ۲۰۲۱، مرگ و میرهای رخ داده در خانه‌ها در سال مذکور به میزان ۱۳ درصد نسبت به گذشته افزایش یافت و این شورا با بررسی داده‌های ۱۳۰ میلیون خانوار دریافت که تعداد مرگ‌های ناشی از صدمات قابل پیشگیری در خانه از این تعداد، ۱۲۸هزار و ۲۰۰ مورد بود.

شورا همچنین دریافت که اکثریت این مرگ و میرها در افراد ۲۵ تا ۴۴ ساله و دومین گروه بزرگ افراد ۴۵ تا ۶۴ ساله بودند. علاوه بر این، دو دلیل اصلی این مرگ‌ها مسمومیت‌های غیرعمدی و سقوط بوده است و علل دیگر شامل عوامل مرتبط با آتش مانند شعله و دود بودند.

در ادامه فهرستی را مشاهده می کنید که هر کدام از آنها میتوانند خطرات جبران ناپذیری داشته باشند، اما آوردن اسم آنها، به معنی ضرورت حذف آنها از زندگی نیست، بلکه باید آنها را با فاصله مناسبی از زندگی خود استفاده کنید. تا انتهای این مطلب از باملین را مطالعه کنید تا با این لیست خطرناک آشنا شوید.

 

 

گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی می‌توانند هدایای متفکرانه و موارد خوبی برای خانه باشند اما انتخاب یکی از آنها صرفا بر اساس ظاهر، می‌تواند اشتباه باشد زیرا گیاهان آپارتمانی سمی در بازار وجود دارند به‌عنوان مثال، دیفن باخیا را در نظر بگیرید، دستورالعمل‌هایی برای مسمومیت با دیفن باخیا ارائه شده است

به این گیاه آپارتمانی عصای گنگ نیز می‌گویند زیرا خوردن یا حتی جویدن آن می‌تواند زبان و گلوی فرد را ملتهب کند تا جایی که فرد موقتا قادر به صحبت کردن نباشد. محققان هشدار می‌دهند که عصای گنگ می‌تواند گلو و زبان فرد را چنان متورم کند که ممکن است راه‌های هوایی مسدود شود با این حال، این یک اتفاق نادر است.

البته عصای گنگ می‌تواند تعدادی از علائم ناخوشایند از جمله اسهال، حالت تهوع، استفراغ و تاول‌های داخل دهان نیز ایجاد کند. اگر به‌طور اتفاقی با این گیاه مسموم شدید به پزشک مراجعه کنید و توصیه‌های دیگر شامل استفاده از یک پارچه سرد و مرطوب برای پاک کردن داخل دهان خود، شستشوی کامل پوست و چشم‌هاست.

 

دهانشویه

بلعیدن کمی دهانشویه نباید مشکل بزرگی ایجاد کند اما بدانید به عنوان مثال، اگر دهانشویه‌ای که در طول برنامه بهداشت دهان و دندان‌تان در دهان خود می‌چرخانید، قورت دهید، احتمالا بدترین اتفاق ممکن، این است که دچار ناراحتی معده شوید.

اما قورت دادن مقادیر بیشتری از دهانشویه داستان دیگری است. ممکن است دچار سرگیجه یا خواب‌آلودگی شوید. تصور کنید که این اتفاق روی پلکانی در خانه فرد رخ دهد، نتیجه می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

مصرف بیش از حد دهان‌شویه می‌تواند فرد را بیهوش کند و حتی او را به کما ببرد. سایر علائم مصرف بیش از حد دهانشویه می‌تواند شامل تنفس سریع و کم یا کندی تنفس همچنین تغییر دمای بدن، فشار خون و افت قند خون باشد.

اگر فردی یا خود شما مقدار زیادی دهانشویه مصرف کردید، فورا با اورژانس تماس بگیرید. کارشناسان همچنین توصیه کردند از وادار کردن خود یا دیگران به استفراغ دهان‌شویه خودداری کنید، مگر اینکه متخصص مراقبت‌های بهداشتی یا فردی در مرکز کنترل سم به شما بگوید این کار را انجام دهید. حتی اگر مقدار کمی بلعیده شود، باز هم می‌توانید برای مشاوره با مرکز کنترل مسمومیت تماس بگیرید.

 

تردمیل

بر اساس گفته محققان دانشگاه هاروارد، ورزش روی تردمیل می‌تواند به قدرت، استقامت و تعادل به ویژه در افراد مسن کمک کند که به دلیل تقویت عضلاتی از جمله همسترینگ، ساق پا و چهار سر ران است که تردمیل‌ها بر آنها تاثیر دارند.

با این حال، فقط به این دلیل که تردمیل می‌تواند برای سلامتی فرد مفید باشد، به این معنی نیست که نمی‌تواند خطرناک باشد. مایکل سیلورمن، فیزیوتراپیست اظهار کرد عدم استفاده صحیح از تردمیل می‌تواند منجر به زمین خوردن شود.

یکی از اشتباهات رایجی که وی به آن اشاره کرد استفاده از تلفن همراه در حین تمرین روی تردمیل است. وی توضیح داد انجام این کار می‌تواند آنقدر حواس پرت‌کننده باشد که به راحتی بدون اینکه فرد متوجه شود در پشت تردمیل قرار بگیرد.

خطای دیگر استفاده نکردن از گیره خاموش شدن اضطراری تردمیل است. شایان ذکر است که حتی اگر شخصی از تردمیل به درستی استفاده کند، زمین خوردن همچنان ممکن است رخ دهد زیرا ممکن است هنگام استفاده از تردمیل بیهوش شود.

 

آبگرمکن

همانطور که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های واگیردار (CDC) توضیح می‌دهد، مونوکسید کربن (CO) بسیار خطرناک است. قرار گرفتن در معرض این گاز بی‌رنگ و بی‌بو می‌تواند منجر به مرگ شود. علاوه بر این، اقلام مختلفی که معمولا در خانه یافت می‌شوند، این گاز را تولید می‌کنند.

به گفته فوربس، اگر شما یک آبگرمکن سوخت‌سوز دارید، دی‌اکسید کربن تولید می‌کند. چنین وسایلی طوری طراحی شده‌اند که به‌طور ایمن دی‌اکسید کربن خود را تخلیه کنند، بنابراین این گاز به راحتی به خارج از خانه منتقل می‌شود با این حال، اگر آبگرمکن نتواند به درستی مونوکسید کربن تولید شده را تخلیه کند (به عنوان مثال، سیستم تهویه آن مسدود شود)، می‌تواند سناریوی مرگبار ایجاد کند.

علاوه بر انسداد، زنگ‌زدگی نیز می‌تواند آبگرمکن را به خطر بیاندازد و باعث نشت مونوکسید کربن از آن شود. برای کمک به محافظت از خانه در برابر مونوکسید کربن، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های واگیردار توصیه کرد که از آشکارسازهای مونوکسید کربن استفاده کنید و توصیه می‌کند که دستگاه‌هایی که با باتری کار می‌کنند یا پشتیبان باتری تقریبا در هر جایی از خانه شما که ممکن است کسی بخوابد نصب شود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های واگیردار می‌گوید که در پاییز و بهار (دو بار در سال) باتری‌های جدید را در این آشکارسازها قرار دهید. در نهایت، اطمینان حاصل کنید که آبگرمکن خود را سالانه سرویس کردید و مطمئن شوید که این کار را تکنسین مجرب انجام داده است.