همه‌چیز در مورد یک ویروس بهاری؛ بیشتر مراقب کودکان خود باشید

آبله مرغان توسط ویروسی به نام واریسلا زوستر ایجاد می شود که شیوع بالایی دارد و در کودکان زیر ۱۰ سال بیشتر دیده می شود، اما به طور کلی این ویروس می تواند افراد را در هر سنی مبتلا کند.

به گزارش باملین، با شروع فصل بهار میزبان انواع ویروس های فصلی خواهیم بود. یکی از این ویروس ها “واریسلا زوستر” یا آبله مرغان است که از ابتدای فروردین ظاهر می شود و معمولا تا اواسط تابستان ادامه می یابد. دلیل شیوع حداکثری این بیماری در ابتدای سال این است که در آن زمان رطوبت هوا بسیار بالا بوده و شرایط مساعدی را برای انتشار و انتشار ویروس ایجاد می کند.

علائم

آبله مرغان باعث بثورات پوستی، لکه های قرمز و خارش دار می شود که به تاول های پر از مایع تبدیل می شود و بیمار را برای مدتی آزار می دهد. آخرین مرحله این بیماری خشک شدن مایع داخل تاول و کنده شدن جوش ها و در نهایت بهبودی آنهاست. لکه ها معمولاً به صورت گروهی در نواحی پشت گوش، روی صورت، روی پوست سر، روی سینه و شکم، روی بازوها و پاها ظاهر می شوند. در برخی موارد ممکن است لکه‌ها در سایر قسمت‌های بدن مانند: داخل گوش و دهان، کف دست، پا و غیره ظاهر شوند.

اگر قبل از ظاهر شدن بثورات به ویروس آلوده شده باشید، ممکن است علائم خفیفی شبیه آنفولانزا داشته باشید، از جمله: حالت تهوع، تب بالا (۳۸ درجه سانتیگراد یا بالاتر)، بدن درد، سردرد، بی حالی، بی اشتهایی و غیره.

کودکان بیشتر در معرض خطر ابتلا به آبله مرغان هستند

کودکان بیشتر مستعد ابتلا به این ویروس هستند و در صورت تماس با فرد مبتلا به سرعت بیمار می شوند و پس از حدود دو هفته اولین علائم را نشان می دهند. از آنجایی که آبله مرغان بسیار مسری است، کودک مبتلا به آبله مرغان باید در خانه بماند و استراحت کند تا زمانی که بثورات از بین رفته و تاول ها خشک شوند. این روند معمولا یک تا دو هفته طول می کشد. از فرستادن کودکان به مدرسه یا مهدکودک تا زمانی که همه نقاط از بین رفته اند خودداری کنید، زیرا حضور در اجتماعات بزرگ مانند کلاس های درس می تواند تا حد امکان ویروس را گسترش دهد.

اگر یک بار به آبله مرغان مبتلا شویم، آیا از عفونت مجدد مصون می شویم؟

پس از ابتلا به آبله مرغان، بدن معمولاً پادتن هایی علیه این عفونت تولید می کند و فرد را از ابتلای مجدد به این بیماری محافظت می کند. اما ویروس عامل آبله مرغان (واریسلا زوستر) در بافت های عصبی بدن غیرفعال می ماند و بعداً می تواند به شکل بیماری دیگری به نام هرپس زوستر ظاهر شود. کودکانی که در برابر آبله مرغان واکسینه می شوند، احتمال ابتلا به زونا در مراحل بعدی زندگی بسیار کمتر است.

آبله مرغان چگونه درمان می شود؟

آبله مرغان یک “بیماری ویروسی” در نظر گرفته می شود، بنابراین آنتی بیوتیک ها نمی توانند آن را درمان کنند. اما اگر باکتری زخم ها را آلوده کند، پزشکان آنتی بیوتیک تجویز می کنند. این وضعیت زمانی رخ می دهد که کودکان تاول ها را خراشیده و باعث ترکیدن آن ها شوند.

هیچ درمان خاصی برای آبله مرغان وجود ندارد، اما می توانید داروهایی را از داروخانه خود تهیه کنید که سایر علائم بیماری را کنترل می کند. مانند: استامینوفن برای کاهش تب، لوسیون کالامین و ژل خنک کننده برای کاهش و تسکین خارش.

در بیشتر کودکان، تاول ها به طور طبیعی در طی یک یا دو هفته پوسته می شوند و می ریزند، بنابراین جای نگرانی نیست. تنها نکته مهم این است که کودکان از دست زدن به بثورات برای جلوگیری از ایجاد جای زخم اجتناب می کنند.