هوش مصنوعی اپل با iOS ۱۸ عرضه می شود

بر اساس اخبار اخیر، سیری و سایر اجزای iOS 18 اپل در ماه ژوئن به انقلاب هوش مصنوعی خواهند پیوست.

سیری در اکتبر ۲۰۱۱ با آیفون ۴S معرفی شد و یک دستیار مجازی قدرتمندتر جایگزین کنترل صوتی شد. دوازده سال بعد، سیری به راه اصلی برای تعامل با محصولات اپل تبدیل شد. به نظر می رسد صدای سیری طبیعی تر می شود. اما فناوری زیربنایی تقریباً یکسان است. در همین حال، هوش مصنوعی اکنون به این معنی است که هوش مصنوعی و چت‌بات‌های مولد بر روی مدل‌های زبان بزرگ ساخته شده‌اند.

طبق گزارش‌ها، سیری و سایر اجزای iOS 18 در ماه ژوئن به انقلاب هوش مصنوعی خواهند پیوست و به کابوس استفاده از سیری که بین «کاملاً بی‌فایده» و «گاهی مفید» در نوسان است، پایان خواهد داد. با این حال، هنوز اطلاعات دقیقی در مورد ماهیت این تغییرات و سطح عملکرد جدید سیری وجود ندارد.

پیش بینی می شود هوش مصنوعی اپل بهتر از سیری باشد. اما iOS 18 انتظارات بالای ایجاد شده برای هوش مصنوعی را برآورده نخواهد کرد. این بدان معنی است که معیار بهبود قابل توجه در اشباع اندک است. در حالی که معیار دستیابی به نوآوری در حوزه هوش مصنوعی بسیار بالاست و مدام در حال افزایش است.

در همین حال، امید زیادی وجود دارد. اما انتظارات محتاطانه و سنجیده هستند. آیا کاربران از سیری به جای برنامه ChatGPT برای پاسخ سریع به سوالات کنجکاو کودکان استفاده خواهند کرد؟ آیا حتی ارزش استفاده از سیری بدون اشتراک را دارد؟ آیا کاربران واقعاً از سیری در مک خود استفاده خواهند کرد؟

علاوه بر این، خطری مرتبط با تزریق هوش مصنوعی مولد به دستیار صوتی اپل وجود دارد. مدل های زبان بزرگ سریع و قابل اعتماد هستند و همیشه واقع گرایانه نیستند. هر چت ربات هوش مصنوعی حداقل با یک رسوایی شرم آور شروع می شود. به نظر می رسد اپل در حال کار بر روی هوش مصنوعی اختصاصی خود است که احتمالاً با ترکیبی از فناوری دارای مجوز گوگل بهبود یافته است.

با وجود عدم قطعیت های موجود، هوش مصنوعی مولد همچنان توجه خاصی را به خود جلب می کند. هیجان زیادی در مورد قابلیت های هوش مصنوعی اپل برای مک و آیفون وجود دارد. با این حال، تجربه گذشته احتیاط را ایجاب می کند. ما هنوز امیدواریم که فصل جدیدی برای سیری آغاز شود که بتواند گذشته ناامیدکننده را جبران کند. این نه تنها برای سیری، بلکه برای توسعه دهندگان آن و کاربرانی که به آن وابسته هستند نیز ضروری به نظر می رسد.