پشم سرامیک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

الیاف پشم سرامیک با خاصیت نسوز تولید شده و در گروه مواد معدنی قرار می گیرند. ترکیبات سیلیس و اکسید آلومینیوم در ساختار این مواد ویژگی ها و خواص متعددی به وجود می آورند. این عایق با رنگ سفید و قابلیت های ویژه ای تولید و ارائه می شود. الیاف kaowool با تحمل دمایی بالایی تولید شده و در تجهیز انواع کوره های صنعتی کارایی دارند. این محصول با قیمت های مقرون به صرفه ای عرضه می شود در برابر آتش مقاومت بالایی دارد. این متریال با میزان دانسیته متفاوتی تولید شده و ضخامت مختلفی دارند. الیاف پشم سرامیک در مدل های اکسیدی و غیر اکسیدی تولید می شوند.

مزایای عایق پشم سرامیک در دنیای صنعت

الیاف پشم سرامیک مزایای بی شماری برای عرصه های صنعتی پارچه سازی، خودروسازی، هوافضا و… به همراه دارند. استفاده از آن ها در تجهیز عرصه های صنعتی مختلف کارایی خواهد داشت. برخی از مزایای این الیاف را در زیر مشاهده می کنید:

 1. خاصیت ضد حریق و ضد آتش این متریال یکی از مهمترین ویژگی های آن ها به شمار می رود. انواع آن ها از گسترش حریق در محل نصب پیشگیری می کند. این الیاف در ساخت و آماده سازی مصالح نسوز ساختمانی کارایی دارند.
 2. انواع عایق پشم سرامیک ایران عایق با خاصیت جاذب صوت مورد استفاده قرار می گیرند و یک عایق صوتی قدرتمند محسوب می شوند.
 3. رسانایی جریان برق در این تجهیزات بسیار بالا است و همین ویژگی سبب افزایش کاربردهای این محصولات در ساخت تجهیزات الکتریکی می شود.
 4. این الیاف با وزن سبکی تولید و ارائه می شوند و حمل و نقل و جا به جایی آن ها به سهولت انجام می گیرد.
 5. نصب الیاف پشم سرامیک بسیار ساده است و نیازی به تخصص بالایی ندارد.
 6. این الیاف در برابر شوک های حرارتی مقاومت قابل توجهی دارند.
 7. انواع آن ها در برابر مواد شیمیایی مقاومت بالایی داشته و کیفیت خود را در این شرایط حظ می کنند.
 8. این الیاف با خاصیت ضد قارچ و ضد کپک تولید می شوند.
 9. مقاومت حرارتی بالای این تجهیزات یکی از مهمترین ویژگی های آن ها به شمار می رود.

چرا از پشم سرامیک استفاده کنیم؟

استفاده از پشم سرامیک نسبت به سایر متریال مشابه بیشتر شده است. این الیاف جایگزین برخی عایق های گران قیمت صنعتی شده اند و مزایای بی شماری برای عرصه های صنعتی به همراه دارند. برخی از دلایل افزایش میزان استفاده از این عایق ها را در زیر مشاهده می کنید:

عمر بالای پشم سرامیک

این الیاف ماندگاری بالایی دارند و در طولانی مدت دچار افت کیفیت نخواهند شد. ماندگاری الیاف پشم سرامیک در محل نصب بسیار بالا است و به سهولت آسیب نمی بیند. این الیاف در برابر عوامل محیطی استحکام اولیه خود را حفظ می کنند.

دفع رطوبت از الیاف پشم سرامیک

عایق قدرتمند پشم سرامیک رطوبت را از خود دفع می کند؛ آب و رطوبت در ساختار این متریال باقی نمی مانند و کیفیت این محصولات را تحت تاثیر قرار نمی دهند. این الیاف در عایق کاری دیوارهای جانبی و داخلی ساختمان کارایی دارند.

کاهش سرعت انتقال حرارت

الیاف پشم سرامیک هوا را در ساختار خود محبوس نگه می دارند. با به کارگیری آن ها در تجهیزات صنعتی، سرعت انتقال حرارت به شدت کاهش می یابد. انواع آن ها در برابر آتش سوزی نیز مقاومت بالایی دارند و تا ۱۴۰۰ درجه سلسیوس مقاوم خواهند بود.

مزایای زیستی محیطی پشم سرامیک

یکی دیگر از مزایای مهم و برتری های پشم سرامیک نسبت به سایر الیاف عایق، مزایای زیستی محیطی این الیاف است که سبب افزایش کارایی آن ها می شود. قابلیت بازیافت این متریال یکی از مهمترین ویژگی های آن ها به شمار می رود. این لایه های عایق به سهولت به چرخه تولید باز می گردند و مجددا مورد استفاده قرار می گیرند.

نصب ساده پشم سرامیک

الیاف پشم سرامیک به سهولت در محل مورد نظر نصب می شوند. برای نصب این تجهیزات نیازی به ابزارهای خاص نخواهید داشت. نصب و راه اندازی آن ها در محیط با به کارگیری چسب و گل میخ های ساده انجام می شود. در صورت نصب اصولی الیاف پشم سرامیک در فضا، خواص عایق حرارتی و صوتی آن ها افزایش می یابد. انعطاف پذیری بالای این متریال نصب و راه اندازی آن ها را در فضاهای مختلف میسر می سازد.

ساخته شده از مواد طبیعی

یکی از ویژگی های مهم این متریال، استفاده از مواد طبیعی در تولید آن ها است. در ساخت و آماده سازی این متریال از مواد طبیعی و بی ضرر استفاده می کنند که کیفیت ساختار آن ها را حفظ می کند. این الیاف هیچ آسیبی برای سلامت بدن افراد به همراه ندارند.

کاربردهای صنعتی پشم سرامیک

انواع الیاف پشم سرامیک در عرصه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و نیازهای صنعتگران را برآورده می سازند. برخی از این مصارف را در زیر مشاهده می کنید:

 1. استفاده از این الیاف در مصارف ساختمانی بسیار بالا است. این لایه های عایق برای جلوگیری از نفود سر و صدا به محیط و جلوگیری از انتقال حرارت مورد استفاده قرار می گیرند.
 2. استفاده از این متریال در تاسیسات و خطوط لوله ها بسیار رایج است و کیفیت و استحکام لوله ها را در موقعیت های مختلف افزایش می دهد.
 3. عایق بندی موتورخانه ساختمانی با به کارگیری این متریال به سهولت انجام می گیرد.
 4. مصارف پالایشگاهی این متریال یکی از مهمترین ویژگی های آن ها به شمار می رود. استفاده از آن ها برای پیشگیری از انتقال حرارت مزایای بی شماری خواهد داشت.
 5. این متریال در صنایع خودروسازی بسیار رایج است. استفاده از آن ها از انتقال صدا در تجهیزات و قطعات خودرو پیشگیری می کند.

جمع بندی

در این قسمت در رابطه با انواع پشم سرامیک و ویژگی های مختلف این متریال نکاتی را بررسی کردیم. این الیاف با کاربردهای گسترده ای تولید و ارائه می شوند. کاربردهای صنعتی پشم سرامیک سبب گسترش تولید این الیاف شده است. قیمت به صرفه این الیاف نیز یکی از مهمترین ویژگی های آن ها به شمار می رود. شما می توانید الیاف پشم سرامیک را برای پیشگیری از نفوذ رطوبت، مقاومت حرارتی بالا، مزایای زیستی محیطی و… آن ها مورد استفاده قرار دهید.