پلتفرم وان اینچ ۱INCH چیست؟

۱inch یک صرافی تجمیع کننده است که صرافی های غیرمتمرکز را اسکن می کند تا پایین ترین قیمت ارزهای دیجیتال را برای معامله گران بیابد و از ابزار ۱INCH و توکن حاکمیتی خود استفاده میکند. ۱INCH برای ارائه مدل غیرمتمرکز «حکومت فوری» پلتفرم استفاده می‌شود و استخراج نقدینگی را از طریق سهام‌گذاری توکن تسهیل می‌کند.

وان اینچ: تجمیع کننده صرافی های غیرمتمرکز

یک مرکز نقدینگی غیرمتمرکز، وان اینچ (۱inch) یک صرافی تجمیع کننده است که صرافی های غیرمتمرکز را اسکن می کند تا پایین ترین قیمت ارزهای دیجیتال را برای معامله گران پیدا کند.

۱inch یک صرافی تجمیع کننده است که صرافی های غیرمتمرکز را اسکن می کند تا پایین ترین قیمت ارزهای دیجیتال را برای معامله گران بیابد و از ابزار ۱INCH و توکن حاکمیتی خود استفاده میکند. ۱INCH برای ارائه مدل غیرمتمرکز «حکومت فوری» پلتفرم استفاده می‌شود و استخراج نقدینگی را از طریق سهام‌گذاری توکن تسهیل می‌کند.

بیشتر بخوانید: تأثیر مارکت کپ بیت کوین و اتریوم بر دینامیک‌های قیمت

مزایای پروتکل وان اینچ

برای درک ارزش ۱ اینچ، به درک متوسطی از کل بازارها و به ویژه ارزهای دیجیتال نیاز دارید. بازارهای ثانویه، همچنین تحت عنوان صرافی شناخته می شوند، نقش مهمی در اکوسیستم دارایی دیجیتال دارند و انتقال توکن ها بین طرفین را تسهیل می کنند. صرافی های ارزهای دیجیتال بسته به زیرساخت زیربنایی خود به دو دسته تقسیم می شوند: صرافی های متمرکز و صرافی های غیرمتمرکز.

صرافی‌های متمرکز (CEX) از دفاتر سفارش برای مطابقت با خریداران و فروشندگان در بازار آزاد استفاده می‌کنند. این پلتفرم‌ها ارز دیجیتال شما را در یک کیف پول مبتنی بر صرافی نگهداری می‌کنند – شبیه به پلتفرم‌های سنتی معاملات اوراق بهادار. در مقابل، صرافی‌های غیرمتمرکز از قراردادهای هوشمند خوداجرا برای تطبیق و اجرای تراکنش‌های بین خریداران و فروشندگان استفاده می‌کنند.

با این حال، در حالی که DEX ها امنیت و استقلال بیشتری را ارائه می دهند، کمبود نقدینگی می تواند منجر به چیزی شود که تحت عنوان لغزش قیمت SLIPPAGE شناخته می شود، ناکارآمدی در قیمت گذاری دارایی ها که منجر به تفاوت بین قیمت مورد انتظار یک معامله و قیمت واقعی معامله می شود. هدف تجمیع‌کننده‌های DEX مانند ۱inch، تعمیق استخرهای نقدینگی با اسکن طیف وسیعی از DEXها برای یافتن پایین‌ترین قیمت بازار برای تسهیل معامله است. با بررسی بیشتر تفاوت‌های عملکردی بین صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز، می‌توانیم تأثیر ۱ اینچ بر نقدینگی را درک کنیم.

همچنین بدانید:تاثیر هاوینگ بر روی روند تکامل و توسعه لایت کوین

معرفی تیم شبکه ۱inch

Sergej Kunz موسس و هم‌بنیان گذار این پلتفرم از خوره‌های کریپتو و مالک کانال cryptomaniacs در یوتیوب است. سابقه حرفه‌ای او به حدود ۱۵ سال در مهندسی نرم افزار و امنیت اطلاعات برمی‌گردد. در حال حاضر تمرکز او تنها روی پروژه ۱inch است. در جریان اجرای یک برنامه لایو یوتیوب، آنتون بوکاف (Anton Bukov) که خود توسعه دهنده ماهری است به لایو اضافه شد و از آن به بعد به مدت ۶ ماه با هم برنامه اجرا می‌کردند.

سرگژ کونز در ماه می ۲۰۱۹ در جریان hackathon برگزار شده در سنگاپور، ایده ساخت تجمیع کننده صرافی‌های غیر متمرکز را به همراه همکارش Anton Bukov در ۶۰ ساعت پیاده کردند. پس از آن با افزایش سرمایه، تیم خود را نیز گسترش دادند و در آینده اعضای دیگر تیم را در بلاگ ۱inch معرفی خواهند کرد.

معرفی توکن وان اینچ

اکثر پلتفرم‌ها در فضای دیفای، به گونه‌ای طراحی نشده‌اند که بتوانند در پاسخ به نیاز بازار، تغییرات پروتکل‌هایشان را به سرعت در شبکه خود جا بیاندازند. به همین منظور وان اینچ ویژگی “حاکمیت فوری” را در شبکه خود راه اندازی کرده است که به اعضای شبکه اجازه می‌دهد بتوانند به تغییرات شبکه رای دهند. توکن حاکمیتی ۱inch در تاریخ ۲۵ دسامبر عرضه شد. این توکن در تمام پروتکل‌های حال حاضر و آینده درون شبکه آن، از جمله ماژول‌های تجمیع حکومتی و پروتکل نقدینگی و تمام رای‌گیری‌ها استفاده خواهد شد.

پروتکل نقدینگی درواقع نسخه بروزرسانی شده بازارساز خودکار قبلی یعنی همان Mooniswap است. ویژگی اصلی آن به کارمزد متغیری برمی‌گردد که هنگام نوسان قیمت بین لحظه ثبت سفارش و اجرای آن ایجاد می‌شود و باعث می‌شود تامین کنندگان نقدینگی و استیکرهای توکن سود بیشتری کسب کنند. این دو گروه می‌توانند مستقیما در پارامترهای اصلی پروتکل رای دهند.

این پارامترها شامل کارمزد ثابت سواپ کردن، کارمزد متغیر، پاداش‌های حاکمیتی، پاداش‌های مرجوعی و Decay period است.

دو نوع سیستم حاکمیتی استخرها و حاکمیت کارخانه در این شبکه اجرا شده است. که مورد اول برای رای دادن در مورد شرایط کلی هر استخر است. حاکمیت نوع دوم برای رای گیری در مورد پارامترهای کلی تمام استخرها مانند مقدار پیش‌فرض کارمزد ثابت و متغیر  است.

در این رابطه بدانید: معرفی ویژگی های صرافی ارز دیجیتال نیپوتو

تمام رای‌گیری‌ها در این شبکه به واسطه توکن وان اینچ صورت می‌گیرد. در این سیستم، تاثیر رای افراد به مقدار توکن استیک شده توسط آنها وابسته است. هر چه مقدار توکن استیک شده بالاتر باشد، تاثیر رای او نیز افزایش خواهد یافت. پروتکل با توجه به میانگین رای‌ها به نسبت وزنشان تصمیم‌گیری می‌کند و تغییرات را تا ۲۴ ساعت در شبکه اعمال خواهد کرد.

نقشه راه شبکه

در ماه می ۲۰۱۹ در جریان hackathon برگزار شده در سنگاپور، ایده ساخت یک تجمیع کننده صرافی‌های غیر متمرکز در ذهن موسسان ۱inch شکل گرفت. آنها توانستند در ۶۰ ساعت این ایده را برای استفاده خودشان عملی کنند.

نسخه اولیه این صرافی، برای حل مشکل نقدینگی در تبدیل کردن توکن‌ها با حجم بالا به وجود آمد. این پروتکل، سفارش را بین صرافی‌های دیگر تقسیم می‌کند تا بالاترین نرخ مبادله توکن به دست آید.

در آگوست ۲۰۲۰ تیم ۱inch، بازارساز خودکار خود را به نام Mooniswap معرفی کردند. این بازارساز خودکار ، سهمی از سود حاصل از لغزش قیمت را به تامین کنندگان نقدینگی می‌پردازد. در همان ماه نیز، چند شرکت بزرگ مانند آزمایشگاه بایننس و دیجیتال گلکسی به میزان ۲.۸ میلیون دلار برای توسعه ۱inch در این پروژه سرمایه گذاری کردند.

تیم ۱inch اوایل ماه نوامبر این پروتکل را به نسخه دوم ارتقا دادند. در نسخه جدید الگوریتم‌های Routing و  Path Finder معرفی شدند. این الگوریتم‌ها علاوه بر پیدا کردن بهترین مسیر برای مبادله توکن‌ها در صرافی‌های مختلف، از بهینه کردن سفارشات در عمق‌های مختلف بازار هر صرافی نیز استفاده می‌کند. همچنین در این مدت توانستند بزرگترین صرافی‌ها و کیف پول‌ها را به پلتفرم خود اضافه کنند.

در دسامبر ۲۰۲۰ این تیم توانست میزان ۱۲ میلیون دلار دیگر  سرمایه از  شرکت‌هایی همچون پنترا و پارافا جذب کند. توکن حاکمیتی وان اینچ نیز در اواخر دسامبر عرضه شد. در ادامه این مطلب این توکن را به صورت کامل بررسی می‌کنیم.

الگوریتم مسیریابی آن به گونه‌ای طراحی شده که علاوه بر شبکه اتریوم، می‌تواند بلاک چین‌های دیگر را نیز پشتیبانی کند. از این رو تیم توسعه دهندگان این صرافی قصد دارند در آینده، زنجیره هوشمند بایننس را نیز به این پلتفرم متصل کنند.

همچنین امکان ادغام این پروتکل با صرافی‌های متمرکز نیز وجود دارد که می‌تواند دریچه‌ای برای محصولات جدید استارت‌اپ‌ها باشد. به عنوان مثال می‌توان محصولی برای آربیتراژ بین صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز تولید کرد.

منبع خبر: https://nipoto.com/mag/1inch-the-decentralized-exchange-aggregator/