پنجره های دوجداره رو باید اینطوری تمیز کنید | ترفندهای کاربردی برای نظافت پنجره

تمیز کردن پنجره های دوجداره یکی از دغدغه های خانه داری شده و افراد زیادی فقط بخش کوچکی از پنجره ها را می توانند تمیز کنند. معمولا اگر نتوانید به خوبی این پنجره ها را تمیز کنید و از آنها نگهداری کنید، متوجه می شوید که بخار آنها را گرفته و یا کثیفی طوری بر روی آنها نشسته که دیگر پاک نمی شوند. در این مطلب از باملین ترفندهای کاربردی تمیز کردن پنجره دوجداره را بیان کرده ایم.

چطوری پنجره دوجداره رو تمیز کنیم؟

معمولاً تمیز کردن پنجره‌ها یکی از کارهایی است که اکثر افراد از انجام آن لذت نمی‌برند. این وظیفه زمان‌بر و خسته‌کننده است، به همین دلیل بسیاری از افراد از پنجره‌های دوجداره در خانه‌هایشان استفاده می‌کنند. این نوع پنجره‌ها نسبت به پنجره‌های معمولی نگه‌داری و تمیز کردن آنها راحت‌تر است، همچنین می‌تواند به کاهش آلودگی صوتی و افزایش صرفه‌جویی در مصرف انرژی کمک کند.

موقع تمیز کردن منازل و اتاق‌های مختلف مانند آشپزخانه، اتاق نشیمن، پذیرایی و اتاق خواب، معمولاً به تمیز کردن پنجره‌ها نیز نیاز پیدا می‌کنیم. هر نوع پنجره دارای روش تمیز کردن خاص خود است و تمیز کردن پنجره‌های دوجداره نیز از این قاعده مستثنی نیست. تمیز کردن پنجره‌ها به دو بخش تمیز کردن شیشه‌ها و تمیز کردن قاب دور پنجره تقسیم می‌شود.

در گذشته، پنجره‌ها اغلب از آلومینیوم ساخته می‌شدند، اما امروزه از مواد متنوعی برای ساخت پنجره‌ها استفاده می‌شود که ممکن است تمیز کردن آنها کار دشواری باشد.

در این مقاله، نحوه تمیز کردن پنجره‌های دوجداره را برای شما توضیح خواهیم داد. ابتدا به بررسی نکات مهم در تمیز کردن شیشه‌های پنجره می‌پردازیم و سپس به موضوع مهم دیگری یعنی تمیز کردن  پنجره‌ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا از بهترین تکنیک‌های  تمیز کردن پنجره‌ها با خبر شوید.

اهمیت تمیز کردن پنجره‌های دوجداره

تمیز کردن پنجره‌های دوجداره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. دلایل زیر توجیه می‌کنند که چرا باید پنجره‌های دوجداره را به طور منظم تمیز کنید:

حفظ کارایی عایق حرارتی: پنجره‌های دوجداره باعث کاهش انتقال حرارت از داخل به خارج و بالعکس می‌شوند. اما وجود کثیفی و گرد و غبار می‌تواند توانایی این عایق را کاهش دهد و انرژی از دست رود. با تمیز کردن منظم، کارایی این عایق‌ها حفظ می‌شود و در صرفه جویی انرژی کمک می‌کند.

 پیشگیری از تراکم و کدر شدن: گرد و غبار، آلودگی‌های محیطی و رطوبت می‌توانند بین دو پانل پنجره جمع شده و تراکم ایجاد کنند. همچنین ممکن است باعث کدر شدن و کاهش شفافیت پنجره شوند. با تمیز کردن دوره‌ای، از این مشکلات جلوگیری می‌شود.

بهبود دید بیرون: پنجره‌های دوجداره باعث کاهش انتقال صوت از محیط خارجی به داخل می‌شوند. با تمیز کردن شیشه‌ها، دید به بیرون نیز بهتر می‌شود و زیبایی منظره حفظ می‌گردد.

حفظ ایمنی: پنجره‌های دوجداره به دلیل ساختار خاص خود ممکن است در صورت عدم تمیز کردن به سرعت دچار فرسایش شوند و در برخی موارد ایمنی را کاهش دهند. تمیز کردن دوره‌ای از پنجره‌ها به حفظ ایمنی ساکنین کمک می‌کند.

طول عمر مفید: تمیز کردن منظم و مراقبت از پنجره‌ها به طولانی‌تر کردن عمر مفید آنها کمک می‌کند و نیاز به تعمیرات زیاد را کاهش می‌دهد.

مراحل تمیز کردن پنجره‌های دوجداره

تمیز کردن پنجره‌های دوجداره بهره‌برداری بهینه‌تر از آنها را تضمین می‌کند و به حفظ ارزش و کارایی آنها کمک می‌کند.برای تمیز کردن پنجره‌های دوجداره به مراحلی که در ادامه مطرح می‌شوند با دقت توجه کنید.

آماده‌سازی وسایل برای تمیز کردن پنجره های دوجداره

آماده‌سازی وسایل مورد نیاز از جمله پارچه‌های تمیز کننده با دسته‌های بلند، محلول تمیز کننده، شیشه شوی، روزنامه و نردبان.

تمیز کردن لبه‌های پنجره های دوجداره

تمیز کردن لبه‌های داخلی ریل پنجره با استفاده از جاروبرقی و فرچه ها.

روش‌های تمیز کردن پنجره‌های دوجداره

پاک کردن گرد و خاک از پنجره های دوجداره

پاک کردن گرد و خاک از روی پنجره و شیشه با استفاده از جاروبرقی یا دستمال.

از بین بردن لکه‌های سخت در پنجره های دوجداره

پاکسازی شیشه‌های دوجداره

پاک کردن لکه‌های سخت و آلودگی‌های مقاوم با محلول تمیز کننده.

تمیز کردن سطح شیشه پنجره های دوجداره

استفاده از اسفنج یا دستمال با محلول تمیز کننده برای تمیز کردن سطح شیشه به صورت خطی.

خشک کردن سطوح پنجره های دوجداره

استفاده از روزنامه یا دستمال خشک برای خشک کردن پنجره و شیشه.

توصیه می‌شود قبل از شروع به تمیز کردن پنجره‌ها، تست روی یک قسمت کوچک انجام داده و از تأثیر محلول‌ها و ابزارها بر روی سطح پنجره اطمینان حاصل کنید. همچنین، در هنگام تمیز کردن پنجره‌ها به ایمنی خود و از افتادن از نردبان اطمینان حاصل کنید.

 

نحوه تمیز کردن پنجره دوجداره

 

صابون و آب گرم برای تمیزکردن پنجره های دوجداره  

استفاده از آب و صابون می‌تواند قاب پنجره دوجداره را تمیز کند، اما در برخی موارد ممکن است نتواند آلودگی‌ها را به‌طور کامل از بین ببرد. در چنین مواقعی، می‌توانید از محصولات پاک‌کننده اختصاصی که برای تمیز کردن مواد UPVC (نوعی پلاستیک) طراحی شده‌اند، استفاده کنید. اما از پدها و موادی که حاوی مواد سفیدکننده، حلال یا ساینده هستند برای تمیز کردن پنجره دوجداره استفاده نکنید.

استفاده از محلول سرکه و آب برای تمیز کردن پنجره های دوجداره 

می‌توانید یک محلول تمیز کننده خانگی با ترکیب یک قسمت سرکه سفید و چهار قسمت آب ایجاد کنید. این محلول بدون آسیب به شیشه و قاب‌ها، پنجره دوجداره شما را تمیز خواهد کرد. خاصیت اسیدی سرکه سفید می‌تواند لکه‌ها و آلودگی‌های پنجره را از بین ببرد.

تمیز کردن پنجره دوجداره با جوش شیرین و سرکه 

برای تهیه این محلول، سرکه و جوش شیرین را با یکدیگر ترکیب کنید. این ترکیب به مرور زمان کف می‌کند، بنابراین صبوری داشته باشید تا کف کامل شود. این محلول می‌تواند به شما در تمیز کردن شیشه‌های پنجره‌های دوجداره کمک کند.

لیمو برای تمیز کردن پنجره دوجداره 

عصاره لیمو نیز می‌تواند به عنوان یک راه حل مؤثر برای تمیز کردن شیشه‌های پنجره دوجداره به کمکتان بیاید. برای تهیه این محلول، نصف سرکه سفید را با ۴ فنجان آب ترکیب کرده و به آن عصاره لیمو اضافه کنید. سپس مواد را خوب با هم مخلوط کنید. با داشتن این ترکیب عالی، می‌توانید به راحتی پنجره‌های دوجداره خود را تمیز کنید.

استفاده از الکل و آمونیاک برای تمیز کردن پنجره دوجداره 

در صورتی که با لکه‌های سخت روی شیشه‌های پنجره خود مواجه شده‌اید که با محلول‌های ساده پاک نمی‌شوند، نگران نباشید. راهی وجود دارد که به سادگی این مشکل را برطرف کند. اگرچه محلول‌های سبک نمی‌توانند لکه‌های سخت را پاک کنند، اما با ترکیبی از الکل و آمونیاک می‌توان به راحتی این مشکل را حل کرد. برای تهیه این محلول، یک فنجان الکل را با یک قاشق سوپ خوری آمونیاک و یک فنجان آب مخلوط کنید. با استفاده از این محلول، متوجه خواهید شد که چقدر به سهولت می‌توانید لکه‌های سخت را از شیشه‌های پنجره دوجداره خود پاک کنید.

استفاده از حوله میکروفایبر برای تمیز کردن پنجره های دوجداره 

حین تمیز کردن با محلول سرکه و آب، از حوله‌ای میکروفایبر استفاده کنید. این حوله‌ها باعث ایجاد خراش روی شیشه یا قاب نمی‌شوند و از تشکیل رگه‌ها نیز جلوگیری می‌کنند.

ترفندهای تمیز کردن پنجره دوجداره

برای تمیز کردن گوشه‌ها و شکاف‌های پنجره که معمولاً دسترسی به آن‌ها دشوار است، از گلوله پنبه مرطوب در محلول سرکه و آب استفاده کنید.

بهترین زمان برای شستن پنجره‌های دوجداره در روزهای ابری و خنک است. این باعث می‌شود آب زودتر خشک شده و رگه‌ها و رسوبات آب ایجاد نشوند.

اگرچه روزنامه‌های چاپ شده ممکن است در دسترس نباشند، اما اگر بتوانید چند کاغذ روزنامه یافته و ذخیره کنید، می‌توانید آن‌ها را به عنوان ابزاری برای خشک کردن و براق کردن پنجره‌ها استفاده کنید.

در روش مدرن، امکان دارید از وسایل نوین مانند بخارشوی برای تمیز کردن پنجره‌ها استفاده کنید. این روش نیز مزایا و معایب خاص خود را دارد. به دلیل اینکه بخارشوی‌ها از بخار برای تمیز کردن سطوح استفاده می‌کنند، احتمال باقی ماندن لکه‌ها روی شیشه‌ها به حداقل می‌رسد.