چرا زنان با نصف فعالیت مردان از فواید سلامتی مشابه بهره می‌برند؟

تحقیقات نشان داده زنانی که به‌طور منظم دوچرخه‌سواری یا شنا می‌کنند و یا می‌دوند، در مقایسه با مردان به میزان قابل توجهی کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از حمله قلبی یا سکته هستند، حتی زمانی که تلاش کمتری انجام می‌دهند.

به گزارش باملین، حتی مقدار محدودی ورزش منظم می‌تواند مزایای عمده‌ای داشته باشد و مشخص شده است که این امر به‌ویژه برای زنان صادق است. زیرا تحقیقاتی که در دوره زمانی ۲۲ ساله بر روی بیش از ۴۰۰ هزار بزرگسال آمریکایی انجام شد، نشان داد که زنان بیشترین بهره را از تمام ورزش‌ها، از پیاده‌روی سریع گرفته تا تمرین‌های فشرده، می‌برند.

به طور کلی این مطالعه نشان داد که زنان و مردانی که سبک زندگی فعال داشتند، در مقایسه با افراد کم‌تحرک، به ترتیب ۲۴ و ۱۵ درصد کمتر در معرض مرگ زودهنگام بودند.

محققان دریافتند که زنان فعال همچنین ۳۶ درصد کمتر در معرض خطر حمله قلبی کشنده، سکته مغزی یا سایر مشکلات قلبی عروقی بودند، در حالی که این رقم در میان مردان ۱۴ درصد بود.

متخصصان امیدوارند که این یافته‌ها و دانستن این نکته که تلاش کم می‌تواند تفاوتی واقعی ایجاد کند زنان بیشتری را به ورزش تشویق کند.

در حالی که مردان باید ۳۰۰ دقیقه – یا پنج ساعت – ورزش متوسط ​انجام دهند تا از مزایای کامل آن بهره‌مند شوند، زنان می‌توانند تنها با ۱۴۰ دقیقه یا دو ساعت و ۲۰ دقیقه به همان دستاورد‌ها دست یابند.

این امر در مورد ورزش‌های هوازی شدید – مانند کلاس‌های اسپینینگ یا ایروبیک – نیز صدق می‌کند. زنان به ۵۷ دقیقه و مردان به یک ساعت و ۵۰ دقیقه برای کاهش ۱۹ درصدی خطر مرگ نیاز دارند.

همچنین مشخص شد که خطر مرگ ناشی از مشکلات قلبی در زنانی که تمرینات قدرتی انجام می‌دادند ۳۰ درصد و در مردان تنها ۱۱ درصد کاهش یافت.

محققان گمان می‌کنند که این موضوع می‌تواند ناشی از تفاوت‌های آناتومی و فیزیولوژی باشد، زیرا زنان برای انجام ورزش‌های مشابه مردان به تلاش بیشتری نیاز دارند.

محققان خاطرنشان کردند که زنانی که بیش از ۲.۵ ساعت در هفته فعالیت هوازی متوسط تا شدید یا دو یا چند جلسه در هفته فعالیت‌های تقویت‌کننده عضلانی داشتند، دستاورد‌های بیشتری داشتند.