چرا صبح‌ها ضربان قلبمان بالاست؟

بیدار شدن با ضربان قلب می تواند آزاردهنده باشد، اما لزوماً نشانه ای از چیز جدی نیست. اضطراب، کیفیت پایین خواب یا آریتمی قلبی برخی از علل هستند.

به گزارش باملین، تپش قلب در ابتدای روز و بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب می تواند دلایل زیادی داشته باشد که برخی از آنها عبارتند از:

۱٫ آپنه خواب

آپنه خواب یا آپنه خواب یک اختلال خواب است که باعث توقف یا کاهش تنفس برای مدت کوتاهی (اما با تعداد دفعات زیاد) در طول خواب می شود و هر توقف ممکن است چند ثانیه طول بکشد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که آپنه خواب خطر نامنظم شدن ریتم قلب را افزایش می دهد. کاهش ناگهانی سطح اکسیژن خون می تواند فشار خون را افزایش دهد و بر سیستم قلبی عروقی فشار وارد کند.

۲٫ وحشت شبانه

کابوس‌ها و رویاهای ناخوشایند باعث می‌شوند که با قلبی تند از خواب بیدار شوید. وحشت شبانه نوعی اختلال خواب است که در آن فرد در حالت ترس از خواب بیدار می شود. این اختلال در کودکان خردسال بیشتر دیده می شود.

۳٫ سرماخوردگی یا تب

هر گونه تغییر شدید در دمای بدن، مانند تب یا لرز، می تواند باعث تغییر در ضربان قلب شود. در چنین شرایطی، بدن با تحریک فرآیندهای تنظیم دما که شامل اتساع و انقباض رگ‌های خونی در پوست است، پاسخ می‌دهد. در چنین شرایطی ضربان قلب افزایش می یابد زیرا بدن برای حفظ دمای طبیعی خود (۳۷ درجه سانتیگراد) باید بیشتر تلاش کند.