چرا موهام خیلی زود چرب میشه؟ | اگر موهای چربی دارید بخوانید!

پوست و موی چرب از دغدغه های همیشگی بسیاری از افراد است که می تواند باعث مریضی و حتی ریزش مو شود. پوست سر برای حفظ رطوبت و محافظ از موها، مقدار مشخصی چربی تولید می کند اما چربی اضافی ممکن است باعث ناراحتی های مختلفی مانند گرفتن حجم موها و کدر کردن آن ها، حساس کردن پوست سر و ایجاد شوره سر شود. در این مطلب از باملین قصد داریم دلایل چربی سریع و زیاد موها را بررسی کنیم.

۱- موهایتان را سفت و محکم می بندید

مدل موی دم اسبی شاید راه خوبی برای پنهان کردن چربی موها به نظر برسد اما در حقیقت، برعکس است. موها با این مدل مو شاید مرتب به نظر برسند اما مدل موی دم اسبی باعث انباشته شدن چربی در زیر موها و ریشه ی آن ها می شود. مدل موهای یکدست و محکم به محصولات آرایشی زیادی نیاز دارند که موها را صاف و سنگین می کنند، امری که سبب می شود موها سریع تر چرب شوند.

چه باید کرد؟ در استفاده از محصولات آرایشی مو و مدل موهایی که به شانه کردن و تماس زیاد با موها نیاز دارند، زیاده روی نکنید.

۲- موهایتان را با آب سرد آب نمی کشید

آب داغ برای باز شدن منافذ و کوتیکول های مو و پاک شدن آلودگی ها بسیار عالی است، اما ممکن است به موها آسیب بزند، چون چربی طبیعی پوست سر را از بین می برد و ممکن است باعث خشکی شدید کف سر شود، امری که به ایجاد شوره سر و تولید بیش از اندازه ی چربی می انجامد.

چه باید کرد؟ بعد از استفاده از شامپو و نرم کننده ی مو بهتر است موها را با آب گرم آب بکشید، اما بعد از اتمام کار شستشو، موها را از نزدیکی کوتیکول ها مو با آب سرد آب بکشید.

۳- از محصولات موی نامناسبی استفاده می کنید

کارشناسان توصیه می کنند در استفاده از محصولاتی که عنوان «قوی» دارند با احتیاط عمل کنید چون این محصولات ممکن است موها را سنگین کنند و حجم آن ها را بگیرند. این محصولات می توانند یک لایه ی نازک روی موها ایجاد کنند که در صورت کم حجم بودن موها یا چرب بودن پوست سر، باعث می شود موها چرب تر به نظر برسند.

چه باید کرد؟ کارشناسان توصیه می کنند از استفاده از محصولاتی که برای موهای خشک یا آسیب دیده طراحی شده اند، خودداری کنید. این محصولات معمولاً یک لایه ی محافظتی نازک روی موها اضافه می کنند که موها را چرب تر نشان خواهد داد.

به علاوه، خوب است که هر چند ماه یک بار از یک پاک کننده ی عمیق برای پاکسازی پوست سر از چربی انباشته شده و محصولات آرایش مو استفاده کنید. به علاوه این کار باعث می شود موها مدت طولانی تری تمیز و خوش حالت باقی بمانند. می توانید از بعضی محصولات طبیعی مانند روغن نارگیل هم برای تغذیه ی موهای خود استفاده کنید که در عین حال، چربی موها را هم کاهش می دهد.

۴- زیاد موهایتان را شانه می کنید و به آن ها دست می زنید

وقتی به موهایتان دست می زند، چربی و باکتری های دست تان را به موهایتان منتقل می کنید، امری که باعث می شود موها چرب تر به نظر برسند. شانه زدن زیاد موها هم در اغلب موارد بیشتر مضر است تا مفید. شانه کردن مداوم موها باعث پخش چربی پوست سر به سرتاسر موها می شود و باعث می شود موها کمتر حجیم و تمیز به نظر برسند.

چه باید کرد؟ خودتان را عادت دهید که به موهایتان دست نزنید، بخصوص تماس هایی که به طور ناخودآگاه در زمان اضطراب یا حین مکالمه انجام می شود. در شانه زدن موها زیاده روی نکنید: کارشناسان می گویند روزانه ۲ بار شانه زدن موها احتمالاً برای کسانی که موهای خیلی فری ندارند، کفایت می کند. به علاوه، همیشه با یک شانه ی تمیز موهای خود را شانه بزنیدو

۵- اضطراب زیادی دارید

اضطراب باعث می شود بدن کوتیزول یا همان اضطراب بیشتری تولید کند. این هورمون پوست را تحریک می کند تا چربی بیشتری تولید کند و در نتیجه، موها هم ظاهر چربی پیدا می کنند و هم واقعاً چرب می شوند. اضطراب همچنین یکی از دلایل شوره هم هست که آن هم ممکن است منجر به چرب شدن پوست سر شود.

چه باید کرد؟ در این مورد کار زیادی از دست تان ساخته نیست، مگر اینکه سبک زندگی تان را تغییر دهید و سعی کنید اضطراب خود را کنترل کنید. استفاده از محصولات موی مخصوص به مقابله با شوره سر کمک می کند و باعث می شود در زمان تجربه ی اضطراب، پوست سر از شرایط بهتری برخوردار باشد.

۶- موهایتان را زیاد می شویید

شاید عجیب به نظر برسد، اما هر چه بیشتر موهایتان را بشویید، ممکن است چرب تر شوند. به گفته ی کارشناسان، بر روی پوست سر ما میلیاردها باکتری مفید زندگی می کنند که باعث می شوند پوست سر از pH سالمی برخوردار باشد. به همین دلیل، زود به زود شستن موها ممکن است باعث برهم خوردن این تعادل ظریف و شکننده شود و موجب شود غدد چربی فعالیت بیشتری پیدا کنند، بخصوص اگر از محصولات موی نامناسبی هم استفاده کنید.

چه باید کرد؟ سعی کنید به تدریج تعداد فاصله ی میان دفعات شستشوی موهایتان را بیشتر و بیشتر کنید و از شامپوهایی هم استفاده کنید که پوست سر را خیلی خشک نمی کنند. کارشناسان توصیه می کنید به محل زندگی خود و مشکلات موهایتان توجه کنید. برای مثال، احتمال زود به زود شستن موها در میان شهرنشین ها بیشتر از روستانشین ها است که دلیل آن موادی است که روی موهای شهرنشین ها می نشیند.

۷- صرفاً بدن تان اینگونه است

بعضی  انواع مو بیشتر از سایرین، مستعد زود به زود چرب شدن هستند. مثلاً احتمال داشتن مشکل موهای چرب در میان کسانی که موهای صافی دارند، بیشتر از کسانی است که موها حالت دار دارند. دلیلش این است که چربی پوست سر از روی موها سُر می خورد و در قسمت ریشه ی موها مشهودتر است.

به خاطر داشته باشید که بعضی مشکلات پزشکی مانند بر هم خوردن تعادل هورمونی و درماتیت سبوره ای هم ممکن است تولید چربی پوست سر را افزایش دهند.

چه باید کرد؟ اگر چیزی شما را اذیت می کند یا متوجه هر گونه تغییر متعارف در ظاهر موهایتان شدید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.