چرا چشم های ما ضعیف می شود؟

چرا چشم های ما ضعیف می شود؟ از آنجایی که چشم یکی از مهم‌ترین اعضای بدن است. و عمل دیدن لذت بخش ترین نعمت حیاتی است که خداوند به ما عطا کرده است. باید تلاش کنیم تا از ضعیف شدن چشم جلوگیری کنیم. و اختلالات بینایی را درمان کنیم. پس با لنز شو همراه شوید، تا به شما همه چیز را بگوییم.

متأسفانه امروزه بیماری‌های چشمی و مشکلات بینایی نه تنها محدود به افراد سالمند نیست. بلکه در برخی از افراد در دوران کودکی و نوجوانی هم رخ می‌دهد. در ادامه به دلایل ابتلا به مشکلات بینایی و روش‌های پیشگیری از ضعیف شدن چشم پرداخته خواهد شد.

عوامل ضعیفی چشم

چشم، به عنوان یکی از حس های حیاتی بدن، بسیار حساس و آسیب پذیر است. عوامل مختلفی می توانند منجر به ضعیف شدن چشم شوند و آن را تحت تاثیر قرار دهند. علاوه بر عامل های طبیعی مانند پیری و افزایش سن، عوامل جبران ناپذیری نیز می توانند در ایجاد این مشکل تاثیر گذار باشند.

یکی از مهم ترین عواملی که می تواند به ضعیف شدن چشم منجر شود، استفاده بیش از حد از تلفن همراه و دستگاه های الکترونیکی است. استفاده مداوم و بیش از حد از این دستگاه ها باعث استرس و فشار بر چشم می شود و به طور کلی باعث تغیر ریتم طبیعی چشم و تضعیف بینایی می شود.

عوامل دیگری مانند کمبود تغذیه و عدم تمرین مناسب نیز می توانند در ضعیف شدن چشم تاثیر گذار باشند. مصرف ناصحیح مواد غذایی و کمبود ویتامین ها و مواد مغذی می توانند باعث کاهش قدرت بینایی و آسیب به سلول های چشمی شوند. همچنین، نداشتن فعالیت های ورزشی و تمرین های مناسب برای چشم ها می تواند باعث ضعف بینایی و کوتاه بینی شود.

عوامل محیطی مانند تابش های مضر نیز می توانند چشم ها را تحت تاثیر قرار دهند. استفاده از لوازم آرایشی و اجسامی که شیمیایی های مضر دارند، و حضور در محیط های آلوده و دودی می توانند باعث آسیب به ساختار چشمی شوند.

بنابراین، برای حفظ سلامت چشم ها لازم است از عوامل مضری که می توانند آن را تحت تاثیر قرار دهند، پرهیز کنیم. استفاده متعادل از تلفن همراه و دستگاه های الکترونیکی، اهمیت تغذیه مناسب و ورزش های مناسب برای چشم ها، و توجه به محیط های پاک و سالم می توانند به بهبود و حفظ بینایی کمک کنند.

سن شبکیه چشم

‍‍ این بیماری که به دژنراسیون ماکولا معروف است، باعث اختلال در شبکیه چشم می شود. در پشت چشم، یک لایه حساس به نور وجود دارد که تصاویر به آن متمرکز می شوند. ماکولا نیز یک ناحیه مرکزی است که از بینی تیز مرکزی برخوردار است. اما در این اختلال چشمی، این قسمت دچار مشکل می شود و در نهایت باعث تاری دید می شود.

وقتی این اختلال رخ می دهد، فرد در خواندن مشکل دارد و در برخی نقاط، تاری یا کوری در ناحیه مرکزی بینایی را تجربه می کند.

دژنراسیون ماکولا به دو صورت اگزوداتیو (فرم مرطوب) و غیراگزوداتیو (فرم خشک) رخ می دهد.

در حالت غیراگزوداتیو، بینایی به تدریج کاهش می یابد و در نهایت منجر به نابینایی می شود.

حالت اگزوداتیو، رگ های خونی غیرطبیعی زیر ماکولا شکل می گیرند و باعث نشت خون و مایع می شوند.

در هر دو حالت، سن افراد عامل اصلی بروز این اختلال است، اما تغذیه نامناسب و دخانیات نیز در تسهیل این بیماری تأثیرگذار هستند.

اب مروارید

تخمینا باعث تغییر در سرعت رشد آب مروارید و آسیب به بخشی از شبکیه می گردد. این عارضه در ابتدا با کمبود بینایی در محدوده های خاصی همراه است و در حالت پیشرفته تا از بین رفتن کامل دید منتج می شود. به منظور اصلاح این عارضه می توان اقدام به عمل جراحی کنیم و تاثیرات منفی آب مروارید را از بین ببریم. از جمله روش های جلوگیری از ایجاد آب مروارید و آسیب به چشم می توان به استفاده از عینکهای محافظ، حفظ چشمان به ازدیاد خوراکی هایی که حاوی ویتامین C و E هستند، و جلوگیری از بارداری در سنین بالاتر اشاره کرد.

گلوکوم

هنگامی که شخص مبتلا به اختلال گلوکوم است، عصب های بینایی می توانند آسیب ببینند. یکی از عوامل می تواند افزایش فشار داخل چشم باشد که به دلیل مشکلی در جریان تخلیه مایعات درون چشم ایجاد می شود.

این بیماری باعث ضعف بینایی می شود و برای جلوگیری از این ضعف بینایی، بهتر است بیمار در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند و بیماری تشخیص داده شود تا بتواند درمان شود.

رتینوپاتی دیابتی

یکی از پیامدهای بیماری دیابت، تخریب رگ های خونی که تغذیه شبکیه انجام می دهند است. در نتیجه، شکل های غیر طبیعی از این رگ ها شکل می گیرند و می توانند منجر به نشت قطرات خون شوند.

دیابت به مرور زمان باعث تضعیف و آسیب به شبکیه می شود و جلوی بروز نابینایی و ضعف چشم را می گیرد. به همین دلیل، اشخاص مبتلا به این بیماری باید حتما به چشم پزشک مراجعه کرده و اقداماتی برای درمان این مسئله را انجام دهند.

التهاب شبکیه پیگمانته

 • اختلالات عصبی و عضلانی مرتبط با چشم
 • عدم توازن هورمون ها در بیماری های مربوط به تیروئید
 • عدم تنظیم صحیح قند خون در بیماری های دیابتی
 • بالا رفتن فشار چشم در بیماری گلوکوم
 • استفاده بیش از حد و ناصحیح از کامپیوتر و دستگاه های الکترونیکی
 • فشار ناشی از استفاده طولانی مدت از لنز های تماسی
 • تغذیه ناسالم و فقر غذایی، به خصوص کمبود ویتامین A و اسید فولیک
 • عدم حفاظت مناسب در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید
 • مصرف سیگار و مواد مخدر
 • استفاده از مواد شیمیایی و سموم صنعتی در محیط کار

جهت حفظ سلامتی چشم و جلوگیری از ضعیف شدن آن، باید از عوامل فوق پرهیز و به روش های زیر عمل کرد:

 • مراقبت های منظم و به موقع از چشمان خود داشته باشید و در صورت احساس هرگونه علائم ناشی از ضعف بینایی و یا مشکلات دیگر، به پزشک مراجعه کنید.
 • رژیم غذایی سالمی را رعایت کنید و غذاهایی که حاوی ویتامین A و اسید فولیک هستند را به میزان کافی مصرف کنید.
 • از استفاده طولانی مدت و نامناسب از کامپیوتر و دستگاه های الکترونیکی پرهیز کنید و در صورت استفاده، از محافظ چشم استفاده کنید.
 • هنگام استفاده از لنزهای تماسی، به نکات بهداشتی در مورد تعویض و شستشوی صحیح آنها توجه کنید.
 • از استفاده از عینک آفتابی با فیلتر UV محافظت کنید و در مواجهه با اشعه ماورا بنفش خورشید، از عینک محافظ استفاده کنید.
 • در صورت دارابودن عوامل خطر مانند سیگار و مواد مخدر، قطع کنید.
 • در محیط کار از محافظت مناسب در برابر مواد شیمیایی و سموم صنعتی استفاده کنید.

اقدامات لازم برای جلوگیری از ضعیف شدن چشم

برای پیشگیری از ضعیف شدن چشم ها، لازم است چند سوال مهم را پاسخ دهیم.

آیا در خانواده سابقه بیماری دیابت یا فشار خون وجود دارد؟ آیا این بیماری ها موروثی هستند؟

چند سال است که این بیماری را دارید؟ آیا سن شما بیش از ۶۰ سال است؟

آیا آخرین چک از سلامتی دیابت و فشار خون شما کی بوده است؟

باید توجه داشت که دیابت یکی از عوامل اصلی در ضعیف شدن چشم و مشکلات بینایی است. همچنین، فشار خون بالا هم خطرناک برای سلامتی چشم است و باید به طور مداوم کنترل شود.

اگر تغییری در بینایی خود تجربه کردید، باید به سرعت به یک چشم پزشک مراجعه کنید تا اقدامات لازم برای پیشگیری از ضعیف شدن چشم و تشدید مشکلات بینایی انجام شود.

علائم ضعیفی چشم

شاید اختلال بینایی ناشی از عوامل دیگری مانند التهاب ناشی از عفونت، آسیب ناشی از ضربه، یا حتی عامل های مزمن مانند قرنیه خشک، چشم خشک، و یا نمایشگرهای دیجیتال باشد.

پزشک می تواند با انجام یک بررسی جامع و ابزارهای تشخیصی مناسب، علل بیماری را تشخیص داده و درمان مناسب را تجویز کند.

پس اگر با هر یک از این نشانه ها مواجه شدید، بهتر است که به متخصص چشم پزشکی مراجعه کنید و تشخیص و درمان صحیح را برای بیماری خود بدست آورید.

رعایت رژیم غذایی

بدون شک، ویتامین A برای سلامت چشمان بسیار حیاتی است و باعث تقویت بینایی می شود. متأسفانه، این ویتامین در غذاهای فست فود که مصرف زیادی از آنها صورت می گیرد، موجود نیست. مصرف آنتی اکسیدان ها همچنین به حفظ سلامت چشمان و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با چشم کمک می کند.

شما می توانید آنتی اکسیدان ها را در میوه ها و سبزیجات پیدا کنید، به ویژه سبزیجاتی که دارای رنگ سبز تیره هستند. بیشتر آنتی اکسیدان ها در این مواد غذایی قرار دارند و می توانند به حفظ سلامت چشم ها کمک کنند.

منبع دیگری از غذاهای مفید برای سلامت چشمان، ماهی است. ماهی دارای مقدار زیادی از امگا ۳ است که بسیاری از خواص بهداشتی دارد و می تواند به جلوگیری از ضعیف شدن چشم ها کمک کند.

استفاده از لنز چشم با کیفیت

افرادی که به طور مداوم از لنزهای چشمی استفاده می‌کنند، باید به موارد زیر توجه داشته باشند تا از هرگونه آسیب به چشم جلوگیری کنند.

اولاً، نباید از لنزهای چشمی ارزان قیمت و کیفیت پایینی استفاده کنند. این لنزها اغلب درصد آب و میزان اکسیژن رسانی مناسبی ندارند و می‌تواند به طولانی مدت به چشم آسیب برسانند.

بنابراین، بهتر است همیشه از مراکز معتبر برای خرید لنز چشمی استفاده کنند. یکی از این مراکز، فروشگاه “لنزشو” است که با داشتن اپتومتریست و مشاورین خبره، اطمینان خریدی ایمن را به شما می‌دهد.

چزا چشم ما ضعیف می شود

نحوه استفاده از لنز طبی

نحوه استفاده از لنز طبی چگونه است؟ استفاده از لنز طبی به مراحل زیر تقسیم می‌شود:

 1. ملاقات با یک چشم پزشک: جهت استفاده از لنز طبی، ابتدا باید با یک چشم پزشک متخصص ملاقات کنید. او نوع و مدل لنز مناسب برای چشم شما را مشخص می‌کند و با شما در مورد راهنمایی‌ها و اطلاعات مهم برای استفاده از لنز طبی صحبت می‌کند.
 2. شستشوی دست‌ها: قبل از استفاده از لنز طبی، همیشه دست‌های خود را با صابون و آب دست بدون استفاده از حاشیه صابون بشویید و خشک کنید. این کار مانع از ورود هرگونه عفونت و آلودگی به چشم می‌شود.
 3. استفاده درست از لنزها: برای استفاده از لنز چشم، به دستورات چشم‌پزشک خود عمل کنید. ممکن است لنزهای شما نیاز به استفاده از پایه‌های مرطوب کننده یا قطره‌های چشمی داشته باشند.
  همچنین، برای خارج کردن لنزها چهار قاعده‌ی زیر را رعایت کنید:
  شستشوی دست‌ها، نگهداری ناخن‌های کوتاه، باز کردن چشمان به آرامی و استفاده از انگشتان اشاره ی دست برای گرفتن لنز.
 4. مراعات بهداشتی: هیچ وقت لنزهای خود را با آب خنک یا مایعات نقره‌ای تمیز و یا به آنان بپاشید. از بازرسی منظم لنزهای خود استفاده کنید و اگر هرگونه آسیب یا پاره شدنی را مشاهده کنید، به چشمپزشک خود اطلاع دهید.
 5. اپتیکس: در صورت نیاز، اپتیکس (راهنمای دید)‌ها را با لنزهای خود استفاده کنید. این ارائه دهنده‌ی اصلاحی دید برای موقعیت‌های خاص است که نیاز به دید بهتری برای تمرکز روی اشیا دارید.
 6. مراقبت از لنزهای شما: هر لنز دارای راهنمای استفاده و مراقبت خاصی است. حتماً از راهنمای تامین کننده لنزهایتان پیروی کنید. این شامل شستشوی روزانه٬ نگهداری در ظروف حاوی مایع شستشوی مخصوص، تمیز کردن روزانه٬ تعویض دوره‌ای، عدم استفاده از لنزها در هنگام شنا و استحمام یا در معرض آب‌های آلوده است.

نکات بالا فقط راهنما برخی از مراحل استفاده از لنز طبی است. همواره بهتر است راهنمای پزشک خود را دنبال کنید و در صورت بروز هرگونه مشکل یا سوال، از او استفاده کنید.

آیا بین نحوه استفاده از لنز طبی سخت یا نرم تفاوتی وجود دارد؟

رایج ترین نوع لنز سخت، لنزهای نفوذپذیر گاز نامیده می شود. این لنزهای سخت به اکسیژن اجازه می دهند تا به قرنیه شما برسد. آنها همچنین دوام بیشتری نسبت به لنزهای نرم دارند، بنابراین دوام بیشتری دارند. لنزهای تماسی نرم انتخاب محبوب تری نسبت به لنزهای سخت هستند.

از جنبه منفی، لنزهای تماسی سخت احتمال بیشتری برای ایجاد عفونت دارند. همچنین ممکن است نسبت به لنزهای نرم راحت تر باشند.

علیرغم تفاوت های آنها، می توانید لنز های سخت و نرم را به یک شکل و با دنبال کردن مراحل ذکر شده در بالا قرار دهید.

اگر لنز ناراحت کننده است چه باید کرد؟

اگر به تازگی استفاده از لنزهای تماسی را شروع کرده اید، بدانید که ممکن است در چند روز اول کمی احساس ناراحتی کنید. این بیشتر در مورد لنزهای سخت رایج است.

اگر پس از استفاده از لنز چشمتان احساس خشکی کرد. از قطره‌های مخصوص که به‌طور خاص برای لنز چشم ساخته شده‌اند، استفاده کنید.

اگر پس از استفاده از لنز احساس خراشیدگی، درد یا سوزش چشم شما کرد، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • اول، چشمان خود را مالش ندهید. این می تواند به لنز تماسی شما آسیب برساند یا ناراحتی را افزایش دهد.
 • دست های خود را خوب بشویید و خشک کنید. سپس لنز را بردارید و با محلول لنز تماسی کاملاً بشویید.
 • لنز را به دقت بررسی کنید. تا مطمئن شوید که پاره نشده است. اگر اینطور است، لنز را دور بیندازید و از یک لنز جدید استفاده کنید. اگر یدکی ندارید، حتماً فوراً با چشم پزشک خود پیگیری کنید.
 • اگر لنز آسیبی ندیده است، پس از شستشو و تمیز کردن کامل آن را به دقت داخل چشم خود قرار دهید.
 • اگر لنز شما اغلب ناراحت کننده است و مراحل بالا جواب نمی دهد، یا قرمزی یا سوزش دارید، استفاده از لنز را متوقف کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.

نحوه مراقبت ایمن از لنزهای تماسی

برای حفظ سلامت چشم‌هایتان، پیروی از دستورالعمل‌های مراقبت مناسب برای لنزهای تماسی‌تان مهم است. عدم انجام این کار می تواند منجر به بیماری های چشمی متعددی از جمله عفونت های جدی شود.

در واقع، طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، عفونت‌های چشمی جدی که می‌توانند منجر به نابینایی شوند، تقریباً ۱ نفر از هر ۵۰۰ استفاده کننده لنز تماسی را در هر سال تحت تأثیر قرار می‌دهند.

ساده ترین راه برای کاهش خطر عفونت چشم و سایر عوارض، مراقبت صحیح از لنز است.

برخی از نکات مهم برای مراقبت شامل نکات زیر است:

 • قبل از استفاده از لنز، مطمئن شوید که دست های خود را کاملاً بشویید و خشک کنید.
 • لنزهای خود را بیش از حد استفاده نکنید.
 • حتما لنزهای تماسی را در طول شب در محلول ضدعفونی نگه دارید.
 • لنزها را در محلول نمکی نگهداری نکنید. سالین برای شستشو عالی است، اما نه برای نگهداری لنزهای تماسی.
 • پس از استفاده از لنز، جالنزی خود را با محلول لنز بشویید. برای تمیز کردن یا نگهداری لنزهای خود از آب استفاده نکنید.
 • کیس لنز خود را هر ۳ ماه یکبار تعویض کنید. با لنزهای تماسی خود نخوابید.
 • برای جلوگیری از خراش چشم، ناخن های خود را کوتاه کنید.
 • اگر ناخن های بلندی دارید. فقط از نوک انگشتان خود برای دست زدن به لنزهای استفاده کنید.
 • با لنز، شنا یا دوش گرفتن ممنوع است. آب می تواند حاوی عوامل بیماری زا باشد که پتانسیل ایجاد عفونت چشم را دارند.

لنز چشم لنزشو

نکاتی برای اولی ها

یادگیری نحوه استفاده از لنزهای تماسی ممکن است زمان ببرد. اگر روش های بالا را امتحان کرده اید. و هنوز مشکل دارید، گزینه دیگری وجود دارد که می توانید در نظر بگیرید.

ترس از استفاده از لنز چشم برخی افراد می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. برخی از این دلایل ممکن است عبارت باشند از:

 1. نگرانی از آسیب به چشم: برخی افراد ممکن است نگران استفاده از لنز در چشم خود باشند و احساس کنند که ممکن است به چشم‌هایشان آسیب برسانند.
 2. ترس از عدم توانایی در استفاده صحیح از لنز: استفاده از لنز چشم نسبت به استفاده از عینک همچنین نکات و فنون خاصی را می‌طلبد و ممکن است برخی افراد نگران این باشند که نتوانند صحیح از لنز استفاده کنند.
 3. نگرانی از عوارض جانبی: احساس تردی و سوزش در چشمان، خارش، قرمزی و یا عوارض دیگر ممکن است باعث نگرانی برخی از افراد درباره استفاده از لنز چشم شود.
 4. نگرانی در مورد از دست رفتن لنز‌ها: لنز‌های چشم کوچک و قابل از دست رفتن هستند و برخی افراد ممکن است نگران این باشند که لنز‌هایشان را از دست بدهند و نتوانند تعویض کنند.

ترس از استفاده از لنز چشم قابل غلبه است. و با راهنمایی مشاورین لنز شو و اطمینان از استفاده صحیح و پیروی از دستورات مربوطه، این ترس را کاهش دهید. همچنین، مشاوره با پزشک چشم و استفاده از لنز چشم همیشه نکته مهمی است.

حال نحوه استفاده از لنز طبی را میدانید.
برای دید مطالب مرتبط لنز چشمی کلیک کنید.