چه کسانی می توانند وام ۴ میلیارد تومانی بدون سود بگیرند؟ + جزییات دریافت وام

به گزارش باملین وام ۴ میلیارد تومان برای کارآفرینانی که مشاغلی با ۴۰ نفر نیروی انسانی دارند اهدا می شود. رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی در مورد پرداخت وام ۴ میلیارد تومانی بدون سود دولت به بعضی از کارآفرینان کشور توضیحاتی داد که جزئیات آن در زیر گفته شده است.

 

وام ۴ میلیارد تومانی بدون سود به چه کسانی تعلق می گیرد؟

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی کشور اظهار داشت: در دهه گذشته ۹همت تسهیلات به این حوزه پرداخت شد. اما در این دولت در حوزه مشاغل خانگی پشتیبان مجوزها مدل کارفرمایی است و به افراد کارآفرین ۴ میلیارد تومان به‌ازای اشتغال‌زایی برای ۴۰ نفر پرداخت می‌شود.

وی بیان کرد: تضمیمن وثایق یکی از مشکلات در حوزه بانکی است. قانون ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی مصوب سال ۸۲ است و مطابق ماده ۲، مشاغل خانگی مشاغلی هستند که توسط اعضای خانواده در فضای مسکونی در قالب طرح کسب‌وکار شکل می‌گیرند و منجر به ارائه خدمت یا کالای قابل‌عرضه به بازار می‌شود.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در سال گذشته در حوزه تسهیلات ۳همت از بانک مرکزی دریافت و به استان‌ها بر اساس تعهد اشتغال تخصیص‌داده‌شده است که خوشبختانه ۹۵ درصد اعتبارات جذب شد افزود: امسال هم باتوجه‌به رشد مشاغل خانگی اعتبارات ۴همت دریافت شده و اکنون بانک‌ها در حال پرداخت هستند. حداکثر سقف پرداخت تسهیلات ۱۵۰میلیون تومان است که به صورت فردی پرداخت می شود.

وی گفت: در راستای تعهدی که وزارت کار دارد، باید به تعهد ۱۵۰هزار شغل ایجادی در حوزه کسب‌وکارهای خانگی با همکاری بانک‌ها و دستگاه در سال ۱۴۰۳برسد.

همتیان افزود: با صدور مجوز از طریق درگاه ملی مجوزها، گام اساسی و مهمی در تسهیلگری صدور مجوزها و مانع‌زدایی برداشته شد. در گذشته متقاضیان برای گرفتن امضای طلایی مجوز در برخی موارد ماه‌ها و حتی سال‌ها بین دستگاه‌های اجرایی در رفت‌وآمد بودند تا بتوانند مجوز دریافت کنند، اما اکنون چنین چیزی نداریم.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون افزود: برای امسال با ۴ هزار میلیارد تومانی که از بانک مرکزی دریافت کردیم، قرار است ۱۵۰هزار شغل ایجادی داشته باشیم و تا پایان سال مشکل تأمین بازار و فروش را برای متقاضیان با برنامه‌ریزی که انجام شده، حل کنیم تا بتوانیم به رونق تولیدات مشاغل خانگی رسیدگی بیشتری داشته باشیم.

همتیان گفت: پیشرفت و ارتقایی که در بحث مشاغل خانگی رخ‌داده، به دلیل نوع حمایتی بوده که دولت از ما داشته است. بررسی سوابق گذشته نشان می‌دهد که چنین نگاهی وجود نداشته است و حذف نگاه فرودستانه نخستین گام مهمی بود که این دولت در حوزه مشاغل خانگی بود که یکی از ارکان مهم اشتغال‌زایی در کشور است.اگر بنا داریم اقتصاد را مردمی کنیم، مشاغل خانگی بهترین راه برای رسیدن به این هدف است.