چگونه اعتماد به نفس خود را در محل کار بالا ببریم؟

آیا به توانایی کامل خود در محل کار دست یافته‌اید؟ این سؤالی است که ممکن است پاسخ دادن به آن برای شما دشوار باشد. طبق تحقیقات ۷۹٪ زنان در مقایسه با ۶۲٪ مردان، به طور منظم در مورد شغل خود اعتماد به نفس ندارند.

 

به گزارش باملین، از آنجا که به گفته زنان، عدم اعتماد به توانایی‌های فردی یکی از موانع اصلی آن‌ها برای رسیدن به جایگاه‌های بالاتر است، این موضوع نه تنها می‌تواند زنان را از دستیابی به آرزوهایشان باز دارد، بلکه آن‌ها را در مورد شغلشان بی انگیزه کرده و کار برایشان کسل کننده می‌شود.

 

در ادامه ۹ ترفند عالی برای افزایش اعتماد به نفس و بهبود احساسی که به خود دارید را بررسی می‌کنیم. از این ترفند‌ها برای کمک به خودتان استفاده کنید.

 

ژشت قدرت بگیرید

دفعه بعدی که در حال ارائه یا صرفاً گفتگو درباره کار با یک همکار هستید، از ژست قدرت استفاده کنید. ژست قدرت شامل یک وضعیت ایستاده محکم با سری رو به بالا، پا‌های اندکی از هم باز شده و دست‌ها باز است. این حالت بدن که اغلب به عنوان حالتی مردانه در نظر گرفته می‌شود، در واقع سطح تستوسترون در خون را افزایش می‌دهد که منجر به افزایش اعتماد به نفس می‌شود.

بیش از یک دهه پژوهش نشان داده است که چگونگی ایستادن یا نشستن ما می‌تواند بر اعتماد به نفس ما تأثیر بگذارد. افرادی که قبل از یک جلسه چالش‌برانگیز ژست قدرت به خود می‌گیرند، احتمال تاثیرگذاری خود را افزایش می‌دهند.

کم گوی و گزیده گوی

ممکن است در طول یک جلسه احساس خشم کنید و تند صحبت کنید. اما برای اینکه حرف‌های شما شنیده شود و مورد احترام باشید، باید در نحوه ارتباط در محل کار قاعده‌مند عمل کنید. از اظهارنظر بی دلیل خودداری کنید. به جای آن منتظر بمانید و زمانی صحبت کنید که چیز باارزشی برای اضافه کردن دارید. قبل از صحبت کردن مکث کنید تا بتوانید پاسخی موثر پیدا کنید. اگر نیاز دارید زمانی را برای تأمل بیشتر در مورد مسائل مهمتر بخرید، چند جمله آماده داشته باشید، مانند: «این سؤال نیاز به بررسی بیشتر دارد.» یا «تا ساعت ۵ بعدازظهر پیشنهادات خودم را ارائه می‌دهم.»

همچنین آگاهی از تن صدا، سرعت حرف زدن و زبان بدن خود مهم است. یک صدای آرام و متین که با لحنی محکم صحبت می‌کند، اعتماد به نفس بیشتری را نشان می‌دهد.

کمتر سوال کنید

از پرسیدن مداوم سؤال خودداری کنید و به جای آن، بیشتر جملات خبری بیان کنید. با تصمیم‌گیرندگان مانند همتایان خود رفتار کنید نه بالادستی ها.

از عذرخواهی بی‌دلیل اجتناب کنید

چند بار برای اظهارنظرتان یا حتی اشغال کرن فضا، بی‌دلیل عذرخواهی کرده‌اید؟ این یک عادت ناخودآگاه است که بسیاری از زنان، به ویژه، به دلیل تمایل به خوشحال کردن دیگران، اعتماد به نفس پایین یا صرفاً تلاش برای جلوگیری از تعارض با دیگران، دارند.

عذرخواهی بدون دلیل خاص یک رفتار اجتماعی است و اغلب مخصوصا درخصوص دختران از سنین پایین شروع می‌شود. چراکه محیط، دختران را تشویق می‌کند تا نقش میانجی، همکار و مراقب و همچنین مؤدب و خوش‌اخلاق به خود بگیرند؛ بنابراین یاد می‌گیرند که کمتر جاه‌طلب باشند. اما این رفتار ممکن است تخصص، دانش، توانایی و اعتماد به نفس ما را زیر سؤال ببرد.

آلتر ایگو یا خود دیگرتان را بسازید

بیانسه برای فائق آمدن بر صحنه مبارزه کرد و زمانی که توانست بر ترس خود از صحنه غلبه کند، خود را ساشا فیرس (Sasha Fierce) نامید. در واقع ساشا فیرس، «آلتر ایگو» یا «خود دیگر» این خواننده بود.

سعی کنید تکنیک‌ها، سبک و زبان افرادی که تحسین می‌کنید را قرض بگیرید و مال خود کنید. از خودتان بپرسید آن‌ها چه کاری انجام می‌دهند که شایسته تحسین هستند.

موسیقی گوش کنید

قبل از یک جلسه مهم، به موسیقی پرانرژی گوش دهید. پژوهشی از دانشگاه نورت‌وسترن در آمریکا، آهنگ‌هایی مانند We Will Rock You از Queen، Get Ready For This از ۲ Unlimited و In Da Club از ۵۰ Cent را به عنوان آهنگ‌هایی شناسایی کرد که باعث می‌شود مردم احساس قدرت و کنترل کنند.

رنگ‌های مناسب بپوشید

رنگ‌های لباس شما می‌تواند حالت و یا تصویر خاصی از شما منتقل کند، حتی اگر خودتان متوجه آن نباشید. رنگ قرمز معمولاً با اعتماد به نفس، قدرت و شور مرتبط است و باعث می‌شود در ذهن بماند. رنگ‌های تیره مثل نیلی، خاکستری و مشکی می‌توانند بیانگر ظرافت، حرفه‌ای بودن، ثبات و اعتماد به نفس باشند. در حالی که رنگ سفید می‌تواند تصویر یک شخصیت تمیز، کارآمد و مرتب را بسازد.

علاوه بر رنگ، ظاهر کلی شما، بر تصویری که می‌خواهید برای مخاطب ایجاد کنید، موثر است.

روزتان را درست شروع کنید

یک صبح مثبت می‌تواند تاثیر زیادی بر کیفیت روز کاری و افزایش اعتماد به نفس شما داشته باشد. یک برنامه خواب منظم داشته باشید تا به موقع بیدار شوید و لازم نباشد صبح‌ها عجله کنید. در راه رسیدن به محل کار، سه چیز در زندگی خود را که از آن‌ها سپاسگزار هستید، یادداشت کنید تا احساسات مثبتتان تقویت شود. رسیدن به محل کار با آرامش، اختصاص دادن زمان کافی برای سلام کردن به همکاران و آرام گرفتن قبل از شروع کار، برای آرامش و کاهش استرس مهم است.