چگونه خانه خود را فنگ شویی کنیم

فنگ شویی یک فلسفه باستانی چینی است. واژه‌های «فنگ» و «شوی» به ترتیب به معنای «باد» و «آب» هستند و از این ایده گرفته شده‌اند که زندگی انسان با محیط اطرافش مرتبط است. این عناصر حرکت و جریان را در سراسر جهان ایجاد می کنند. فنگ شویی بر این فلسفه استوار است که چیدمان اشیا، رنگ‌ها و محیط‌ها می‌تواند با تقویت انرژی‌های مثبت به هماهنگی و تعادل دست یابد.

فنگ شویی به دنبال یافتن تعادل و هماهنگی بین عناصر است. اغلب از آن به عنوان “هنر چیدمان” یاد می شود. هدف قرار دادن عناصر در یک نظم خاص برای بهینه سازی انرژی است. این کار جریان انرژی مثبت ایجاد می کند و بر سلامت روانی و جسمی، روابط هماهنگ و موفقیت تأثیر می گذارد.

انرژی چی در فنگ شویی

فنگ شویی از اعتقاد تائوئیست به “انرژی چی” یا نیروی حیاتی که در همه چیز ساکن است نشات می گیرد. “چی” ممکن است بیشتر به عنوان انرژی یین و یانگ شناخته شود. یین و یانگ نیروهای متضاد و در عین حال مکملی هستند که با یکدیگر تعادل ایجاد کنند. فنگ شویی روشی برای متعادل کردن یین و یانگ در فضاهای اطراف ما است تا اثرات آنها را مهار و تکمیل کند.

پنج عنصر فنگ شویی

پنج عنصر فنگ شویی آب، خاک، آتش، فلز و چوب هستند. اینها از فلسفه تائوئیست می آیند و به چرخه های طبیعت و چگونگی کارکرد آنها با یکدیگر اشاره می کند. هر عنصر با کیفیت های خاصی همراه است و همچنین رنگ ها و اشکالی دارد که می توانید از آنها در طراحی داخلی برای زیبایی خانه و زندگی خود استفاده کنید.

آب:

نشان دهنده خرد و ارتباط ما با دیگران و دنیای اطراف است. عنصر آب با رنگهای آبی تیره، مشکی و اشکال موج دار و نامتقارن نشان داده می شود. شما می توانید عنصر آب را از طریق فواره های آب و تصاویر آب به خانه خود اضافه کنید.

زمین:

زمین عنصری است که با مراقبت از خود و تغذیه مرتبط است. با رنگ های خاکی مانند زرد، نارنجی و قهوه ای و اجسام سنگین و مربعی مرتبط است. زمین ساده ترین عنصر برای گنجاندن در خانه شماست زیرا هر شی بزرگتری مانند میز یا فرش می تواند آن را به فضای شما وارد کند.

آتش:

آتش نشان دهنده اشتیاق و الهام است و به راحتی از طریق نور و لامپ وارد فضای شما می شود. آتش همچنین به رنگ های گرمتر مانند قرمزهای آتشین و نارنجی روشن و همچنین اشکال تیز و مثلثی مربوط می شود.

فلز:

فلز یکی دیگر از عناصری است که به راحتی با وسایل فلزی در بسیاری از خانه ها وجود دارد. فلز ویژگی های شادی، زیبایی و دقت را منتقل می کند. سفید و خاکستری، در کنار رنگ های متالیک، نمایانگر فلز در کنار اشکال دایره ای هستند.

چوب:

چوب با رشد، شفا و نشاط مرتبط است. عنصر چوب در طراحی با رنگ های سبز و آبی و اشکال بلند و مستطیلی نشان داده می شود. گیاهان آپارتمانی راهی عالی برای گنجاندن این عنصر در خانه شما هستند.

چگونه فنگ شویی خانه را شروع کنیم

اغلب گفته می شود که خانه شما بازتابی از شخصیت شماست، به همین دلیل مهم است که خانه ای با فنگ شویی خوب ایجاد کنید زیرا می تواند بر سلامت، روابط، ثروت و شغل شما تأثیر مثبت بگذارد. و چه کسی این را نمی خواهد؟ در ادامه همراه ما باشید تا همه چیز را در مورد نکات فنگ شویی خانه را توضیح دهیم.

ورودی خانه

درب ورودی، قسمت ورودی خانه شما اولین قسمتی است که ممکن است بخواهید به آن نگاه کنید، زیرا به عنوان “دهان چی” معروف است، جایی که انرژی وارد خانه شما می شود. مانند سایر قسمت های خانه خود، باید سعی کنید آن را تمیز و دور از هرج و مرج نگه دارید تا جریان را مختل نکنید.

اتاق نشیمن

در فلسفه فنگ شویی، هر اتاق دارای یک وسیله است که در «موقعیت فرماندهی» می گیرد. با قرار دادن میز، تخت و مبلمان در این موقعیت، باید بتوانید درب را بدون اینکه مستقیماً در یک راستا با آن قرار گیرد، ببینید. بدین ترتیب شما هر کسی که وارد فضای شما شود می بینید و غافلگیر نمی شوید.

در اتاق نشیمن، هنگامی که مبل را قرار دادید، تا جایی که امکان دارد، مطمئن شوید که هیچ کدام از آنها در موقعیت پشت به در نباشند.

عملکرد اتاق را در نظر بگیرید و آن را در چیدمان خود بگنجانید. به عنوان مثال، برای تشویق گفتگو و ارتباط، صندلی هایی روبه روی هم داشته باشید. وقتی صحبت از قرار دادن تلویزیون به میان می آید، سعی کنید مطمئن شوید که نقطه کانونی نباشد یا در صورت عدم استفاده آن را کنار بگذارید.

آشپزخانه و اتاق غذاخوری

آشپزخانه‌ها قسمت‌هایی از خانه‌های ما هستند که می‌توانند به راحتی با انجام کارهای روزمره‌مان به هم ریخته شوند، اما باید فضایی آرام برای تغذیه و مراقبت از خودمان باشد.

مراقب تازگی مواد غذایی خود باشید، زیرا تصور می شود که مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته باعث ایجاد “انرژی راکد” می شود. اگر میز ناهارخوری دارید، تمام تلاش خود را بکنید تا آن را از شلوغی دور نگه دارید و بعد از فعالیت در حین حرکت، آن را مرتب کنید.

حمام

در فنگ شویی، نشتی های آب منبعی برای کاهش انرژی هستند و یک حمام معمولی مطمئناً چند مورد از آن را دارد. نشتی ها را سریعا برطرف کنید. توصیه این است که درهای حمام و صندلی توالت را در صورت عدم استفاده بسته نگه دارید.

اتاق خواب

در اتاق خواب، مهمترین وسیله تخت است و بنابراین باید در موقعیت فرماندهی قرار گیرد. در حالت ایده آل، زیر تخت باید خالی باشد تا انرژی آزادانه در اتاق جریان یابد. اما، زمانی که فضای ذخیره سازی در فضاهای کوچکتر تنگ است و باید از فضای زیر تخت به بهترین شکل ممکن استفاده کنید، سعی کنید وسایل را در جعبه ها مرتب نگه دارید یا وسایل نرم و مرتبط با اتاق خواب مانند رختخواب و پتو را ذخیره کنید.

صحبت از ایجاد یک اتاق خواب خوب فنگ شویی، قرار دادن تخت شما نیز بسیار مهم است. از قرار دادن تخت خود مستقیماً در جلوی درب اتاق خواب خودداری کنید و هرگز پای تخت خود را با در صاف نکنید. این فنگ شویی بد در نظر گرفته می شود.

تعداد وسایلی که در خانه دارید نیز کلید داشتن فنگ شویی خوب است. برای مثال اتاق خواب زوجین را در نظر بگیرید، این فضایی است که برای دو نفر در نظر گرفته شده است، بنابراین بهتر است از هر وسیله دو عدد باشد که نشان دهنده اتحاد زوجین باشد. به عنوان مثال، اگر یک کاناپه برای اتاق خواب می‌خرید، حتماً یک کاناپه دو نفره انتخاب کنید. یک کاناپه تک نفره به معنای تنهایی است.

قوانین فنگ شویی برای جذب انرژی مثبت به خانه

وقتی نوبت به طراحی و چیدمان خانه می رسد، خریدن گران ترین اقلام یا شیک ترین سبک ها در نظرتان می آید. ولی در فنگ شویی الویت خرید وسایل گران و جدید نیست. بلکه تاکید بر استفاده از وسایل موجود است که با چیدمان مناسب عناصر مختلف بیشترین آرامش را در خانه خود تجربه کنید.

راه های دیگر برای ایجاد فنگ شویی خوب برای خانه شما وجود دارد. با به کارگیری این قوانین ساده می توانید نتایج مطلوبی به دست آورید:

۱٫ خانه ای مرتب داشته باشید

یک خانه تمیز و مرتب کلید داشتن فنگ شویی خوب است، بنابراین عادت کنید هر از چند گاهی خانه خود را مرتب و تمیز کنید تا چی خوب وارد شود. به خصوص عاقلانه است که اتاق نشیمن را در شرایطی بکر نگه دارید. مکانی که چی و انرژی در آن حفظ می شود.

هرگز لباس های خود را در اتاق نشیمن آویزان نکنید ، نامرتب بودن اتاق نشیمن می تواند مانع از ورود چی خوب به خانه شما شود. اگر می خواهید بدانید که آیا در خانه انرژی بدی دارید، به دنبال این علائم باشید: گیاهان مرده و حیوانات مرده. اینها فنگ شویی بد در نظر گرفته می شوند زیرا انرژی در خانه شما را ضعیف می کنند.

نگران نباشید، یک راه آسان برای برگرداندن انرژی خوب وجود دارد. برای خلاص شدن از شر انرژی بد در خانه، تنها کاری که باید انجام دهید این است که مهمترین قانون فنگ شویی شایگان را انجام دهید و خانه خود را رفع انباشتگی کنید. چیزهایی را رد کنید که دیگر باعث شادی شما نمی شود و همیشه به یاد داشته باشید که خانه خود را تمیز، مرتب و روشن نگه دارید. پس پرده ها را هر صبح باز کنید تا تمام نور طبیعی وارد شود.

۲٫ از رنگ ها استفاده کنید

رنگ های گرم و روشن همیشه مطمئن ترین گزینه برای خانه هستند. رنگ هایی مانند سفید و بژ ممکن است محافظه کارانه باشند، اما آرامش را تراوش می کنند و آن را به انتخاب خوبی برای خانه شما تبدیل می کنند. علاوه بر این، می‌توانید این رنگ‌ها را با هر چیزی جفت کنید و همچنان زیبا به نظر می‌رسد.

برخی از رنگ ها در برخی مناطق بهتر عمل می کنند. به عنوان مثال، رنگ های خاکی و سبز در اتاق غذاخوری بهتر است. گفته می شود که سبز رنگ خدای ادبیات، است، بنابراین رنگ آمیزی اتاق مطالعه شما به رنگ سبز باعث می شود. به افزایش بهره وری و قدرت مغز کمک می کند.

رنگ های فنگ شویی خوبی وجود دارد و سپس رنگ هایی وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید مانند قرمز و نارنجی. این رنگ های پر جنب و جوش ممکن است انتخاب خوبی برای خانه شما به نظر برسد (قرمز اغلب با ثروت همراه است)، اما اینطور نیست. این رنگ ها تحریک کننده هستند و ممکن است باعث ایجاد احساس بی قراری و بدخلقی در افراد شود. مشکی رنگ دیگری است که باید از آن اجتناب کنید. نه تنها اتاق را تاریک و تاریک نشان می دهد، بلکه رنگ مشکی آن نیز نشان دهنده آینده ای تاریک است.

۳٫ خانه خود را به خوبی روشن نگه دارید

اگر می خواهید فنگ شویی خوبی برای خانه خود داشته باشید، نور روشن توصیه می شود. همیشه بهترین کار این است که تا آنجا که ممکن است نور طبیعی داشته باشید ، بنابراین به یاد داشته باشید که در طول روز پرده های خود را باز کنید تا نور وارد شود. این نه تنها به دعوت چی خوب کمک می کند، بلکه به جذب ثروت نیز کمک می کند. .

۴٫ تهویه خوب

روشن و شاد نگه داشتن خانه کافی نیست، بلکه تهویه مناسب نیز مهم است. تهویه نه زیاده از حد باشد نه کم. با جریان هوای بیش از حد در خانه، انرژی چی بهم ریخته و بر ثروت و شانس شما تأثیر منفی می گذارد.

۵٫ از داشتن آینه زیاد خودداری کنید

در حالی که آینه ها برای گسترش بصری یک اتاق کوچک عالی هستند، داشتن یک یا دو آینه کافی است. فنگ شویی معتقد است که آینه های زیاد در خانه ممکن است باعث توهم شوند زیرا آینه ها باعث تشدید و افزایش انرژی یین (همچنین به عنوان چی منفی) در خانه می شوند.

۶٫ ترک دیوار را رفع کنید

اگر شکافی در دیوار دارید، سریعاً آن را برطرف کنید، زیرا این نشان می‌دهد که شانس و ثروت خانواده شما در حال کاهش است. و اگر شکافی در اتاق خواب خود پیدا کردید، این می تواند به این معنی باشد که در رابطه شکافی وجود دارد. نگران نباشید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را تعمیر کنید یا از کاغذ دیواری برای پوشاندن ترک استفاده کنید!

۷٫ استفاده از کریستال ها

اگر به دنبال دعوت چی یا انرژی خوب به خانه هستید، یک کریستال برای خانه خود تهیه کنید. «کریستال ها مانند رگ های کوچک پر از انرژی خارق العاده عمل می کنند. وجود یک کریستال در خانه به تقویت جریان انرژی در فضای شما و افزایش میدان انرژی شما کمک می کند، به همین دلیل است که کریستال ها به طور گسترده ای برای ترویج انرژی مثبت در خانه استفاده می شوند، زیرا آنها اهداف مختلفی را انجام می دهند مانند محافظت، درمان و تزئینات.

۸٫ اشکال را نیز در نظر بگیرید

جدا از کمیت، باید شکل کالا را نیز در نظر بگیرید، به خصوص در مورد میزهای ناهارخوری. همیشه به سراغ یک میز ناهارخوری گرد بروید زیرا در شکل گرد نماد کامل بودن و کمال است. به یاد داشته باشید که تعداد صندلی های ناهارخوری زوج نیز داشته باشید زیرا اعتقاد بر این است که چیزهای خوب همیشه جفت به دست می آیند.

اگر فنگ شویی خوب می خواهید از این موارد دکوری اجتناب کنید

۱٫ نقاشی های تیره و بد خلق

در فنگ شویی، نقاشی‌های تیره و بد خلق مانند تصویری که پاییز یا حتی غروب خورشید را به تصویر می‌کشد چندان مطلوب نیستند زیرا اغلب با غم و اندوه و پایان همراه هستند. و این تصاویر نشانه ای از فنگ شویی بد هستند زیرا می توانند منجر به کمبود اراده و روحیه شوند. در عوض، پیشنهاد می‌کنیم عکس‌هایی از گل‌های در حال شکوفه یا اسب‌های در حال تاخت را آویزان کنید تا جو را زنده کنید.

۲٫ دکور حیوانات وحشی

اگرچه داشتن مجسمه شیر یا بالش های با نقش پلنگ در خانه بسیار جالب است، توصیه می کنیم که از داشتن هر گونه دکوری که با حیوانات خشن و قوی مانند شیر، ببر و خرس مرتبط است، خودداری کنید. حضور آنها می تواند هاله بدی را برای خانه و مردم ایجاد کند زیرا انرژی خشم آلود به همراه دارد.

۳٫ سلاح های تزئینی

طبق اصل فنگ شویی، استفاده از سلاح های تزئینی می تواند انرژی کشتن یا حمله را به خانه شما دعوت کند.

کلام آخر

در فنگ شویی همه چیز در مورد تعادل انرژی است، از طریق قرار دادن عناصر، ما می توانیم انرژی مثبتی ایجاد کنیم که حمایت کننده آرامش، عشق، سلامتی و ثروت است. این مقاله تنها بخشی از فنگ شویی بود که قوانین ساده و کاربردی آن را بیان میکرد. برای مطالعه بیشتر می توانید مقالات فنگ شویی شایگان در مورد مفاهیم و اصول “انرژی چی” ، “یین و یانگ” ، “پنج عنصر” و “باگوآ” مطالعه نمایید. در صورتی که به دنبال نتایج بیشتری از فنگ شویی هستید یک جلسه مشاوره می تواند مفید باشد.