چگونه دکمه خاموش روشن گوشی را غیر فعال کنیم؟

چگونه دکمه خاموش روشن گوشی را غیرفعال کنیم؟ دکمه خاموش روشن گوشی یا همان دکمه پاور کاربردهای مختلفی را دارد. به عنوان مثال شما با همین دکمه باید گوشی خودتان را قفل کنید و یا با کمک همین دکمه از صفحه گوشی موبایل اسکرین شات بگیرید. گاهی اوقات شاید نیاز داشته باشید که دکمه پاور را غیرفعال کنید و گاهی هم با این مشکل مواجه شدید که دکمه پاور غیرفعال شده و میخواهید آن را فعال کنید. در این مطلب از باملین بررسی این موضوع می پردازیم.

 

چگونه دکمه خاموش روشن گوشی را غیر فعال کنیم؟

برای این کار کافیه وارد پلی استور بشید و برنامه Smart Lockscreen Protector رو دانلود کنید. بعد از دانلود این برنامه وارد آن شوید و گزینه Enable Lockscreen را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه، دکمه خاموش روشن گوشی شما غیرفعال خواهد شد و در زمانی که گوشی شما قفل شده است، با فشار دادن آن، گوشی خاموش نمی شود.

اما یک استثنا نیز وجود دارد و آن هم در صورتی است که گوشی شما از قابلیت روشن/خاموش شدن خودکار پشتیبانی کند. روشن كردن گوشي بدون دكمه پاور شیائومی و سایر گوشی‌هایی که این قابلیت را داشته باشند امکان‌پذیر است. این ویژگی علاوه بر شیائومی در گوشی‌های وان‌پلاس و هواوی هم قابل استفاده است ولی گوشی‌های سامسونگ فاقد آن هستند. برای استفاده از آن، قبل از خاموش شدن گوشی باید این ویژگی را فعال و تنظیم کرده باشید. برای انجام اینکار در گوشی‌های شیائومی به تنظیمات بروید و گزینه Battery & performance را انتخاب کنید.

در صفحه بعدی روی Battery بزنید.

حالا گزینه Schedule power on/off را انتخاب کنید.

در صفحه بعدی هم می‌توانید کاری کنید که گوشی به‌صورت خودکار روشن شود و هم اینکه به‌صورت خودکار خاموش شود. همچنین می‌توانید فقط یکی از این حالت‌ها را انتخاب کنید. برای اینکه گوشی به‌صورت خودکار روشن شود، گزینه Power on time را فعال کنید. سپس می‌توانید ساعتی که می‌خواهید گوشی در آن لحظه روشن شود را مشخص کنید.

همچنین در بخش Repeat هم می‌توانید مشخص کنید که اینکار هر روز تکرار شود یا هر چند روز یکبار. در نهایت روی تیک بالای صفحه بزنید تا تنظیمات ذخیره شوند. حالا گوشی شیائومی شما اگر خاموش باشد در همان ساعتی که مشخص کردید روشن خواهد شد. می‌توانید از طریق گزینه Power off time ساعت خاموش شدن خودکار گوشی را نیز مشخص و کلید پاور را به‌طور کامل جایگزین کنید.

این ویژگی در گوشی‌های هواوی در مسیر Settings > Accessibility features > Scheduled power on/off قابل دسترسی است. در گوشی‌های وان‌پلاس (اندروید ۱۲) نیز در قسمت تنظیمات و از مسیر System settings > Schedule power on/off می‌توانید به این ویژگی دسترسی پیدا کنید. در نسخه‌های اندروید ۱۰ و ۱۱ این قابلیت در بخش تنظیمات و قسمت Utilities قرار گرفته است.

خاموش كردن گوشي بدون دكمه پاور ؛ ریستارت گوشی بدون دکمه پاور

چگونه بدون دکمه پاور گوشی را ریستارت کنیم؟ در این حالت خاموش کردن گوشی چگونه انجام خواهد شد؟ تمام گوشی‌های اندرویدی دارای قابلیت دسترسی‌پذیری هستند تا کاربرانی که دچار معلولیت فیزیکی هستند بتوانند به‌شکل راحت‌تری از گوشی استفاده کنند. با استفاده از این ویژگی می‌توانید دکمه پاور گوشی را جایگزین و بدون نیاز به آن، گوشی را خاموش کنید. ری استارت گوشی بدون دکمه پاور نیز از طریق این قابلیت امکان‌پذیر است. اما ابتدا باید آن را فعال کنید. روش فعال کردن این ویژگی بسته به گوشی‌های مختلف ممکن است کمی متفاوت باشد. ابتدا به تنظیمات بروید و گزینه Accessibility را انتخاب کنید.

در صفحه بعدی گزینه Accessibility Menu را انتخاب کنید.

در پنجره بعدی کافی است گزینه Accessibility menu shortcut را فعال کنید.

در صفحه بعد یک پنجره پاپ‌آپ ظاهر می‌شود که از شما اجازه دسترسی کامل به گوشی را می‌خواهد، روی Allow بزنید و بعد OK را انتخاب کنید. حالا منو دسترسی‌پذیری اندروید که یک دایره با سه‌نقطه است، کنار صفحه ظاهر خواهد شد. البته در برخی گوشی‌ها این آیکون ممکن است متفاوت باشد اما در همه آن‌ها این آیکون پس از فعال کردن این قابلیت روی صفحه ظاهر می‌شود.

این دکمه را می‌توانید جایگزین کلید پاور گوشی کنید. روی آن بزنید و گزینه Power را انتخاب کنید. سپس می‌توانید گوشی را با انتخاب این گزینه خاموش کنید. برای ریستارت گوشی بدون دکمه پاور هم می‌توانید از همین گزینه استفاده و سپس روی Restart بزنید تا گوشی ریستارت شود.