چگونه لکه را از روی کاغذ پاک کنیم؟

چگونه لکه را از روی کاغذ پاک کنیم؟ شاید برای شما هم پیش آمده که لکه ای از چربی یا روغن و یا هر ماده ای دیگر روی کاغذ ایجاد می شود، اما نمیدانید که چطور این لکه را از روی کاغذ پاک کنید. اگر کتاب مهمی داشته باشید و صفحات آن با لکه ای کثیف شده باشد مطمئنا می دانید که پاک کردن کاغذ چقدر اهمیت دارد. در این مطلب از باملین قصد داریم ترفندهای کاربردی برای از بین بردن لکه چربی از کتاب و کاغذ را آموزش دهیم.

 

 

ترفندهای کاربردی برای از بین بردن لکه چربی از کتاب و کاغذ

استفاده از محلول‌های حاوی الکل

در صورتی که روی کاغذ و یا کتاب شما لکه روغن وجود دارد برای پاک کردن آن می‌توانید از محلول‌های حاوی الکل و یا الکل سفید استفاده کنید. به این ترتیب که مقداری الکل را روی لکه روغن بریزید و ۵ دقیقه صبر کنید. بعد از ۵ دقیقه لکه را از روی کاغذ پاک کنید. از آنجایی که الکل بعد از مدتی تبخیر می‌شود کاغذ شما بد از خیس شدن با همان حالت اول خشک می‌شود.

استفاده از پودر تالک

پودر تالک همان پودری است که در پوشک بچه‌ها و برخی از مواد آرایشی به عنوان جاذب رطوبت استفاده می‌شود. در این روش می‌توانید کمی پودر تالک را روی لکه روغن بریزید و کمی صبر کنید. سپس لکه را با یک دستمال تمیز کنید.

استفاده از پودر ذرت

در این روش می‌توانید کمی پودر ذرت و یا نشاسته درت را روی لکه چربی بریزید و اجازه دهید که حدود ۷ تا ۸ ساعت پودر روی لکه بماند. بعد از گذشت مدت زمان ۷ تا ۸ دقیقه، پودر ذرت را با استفاده از یک دستمال خشک از روی لکه روغن تمیز کنید. نشاسته و یا پودر ذرت دارای خاصیت جذب روغن هستند.

استفاده از اتو

برای از بین بردن لکه چربی روی کاغذ می‌توانید از یک کاغذ خشک کن و اتو استفاده کنید. برای اینکار کاغذ را روی لکه روغن قرار دهید و سپس با اتوی داغ که حالت بخار آن فعال نیست روی کاغذ بکشید. به این ترتیب روغن جذب کاغذ خشک کن می‌شود و اثری از لکه روی کاغذ کتاب نمی‌ماند.

استفاده از جوش شیرین

برای از بین بردن لکه رون از روی کتاب می‌توانید از جوش شیرین نیز استفاده کنید. به این ترتیب که مقداری جوش شیرین روی لکه روغن بریزید و اجازه دهید به مدت چند ساعت روی لکه روغن بماند. سپس جوش شیرین را با استفاده از دستمال تمیز و خشک پاک کنید.