کت و پالتوی چرم رو چطوری تمیز کنیم؟ | روش درست تمیز کردن کت چرم

کت و پالتوی چرمی از لباس های محبوب در فصل زمستان هستند که احتمالا هر نفر یکی از این مدل لباس ها را در کمد خود دارد. اما یکی از نکات مهم درباره کت چرم، تمیز نگه داشتن آنهاست که نیاز به علم و مهارت خاصی دارد. در واقع اگر ندانید که چطور از کت چرم خود مراقبت کنید و آن را تمیز کنید، مطمئنا عمر لباس شما کاهش پیدا خواهد کرد. به هر حال در طول روز شما در اماکن مختلفی با این لباس حضور پیدا می کنید و نمی توانید آن را تمیز نکنید، به همین دلیل بهتر است با مطالعه این مطلب از باملین با روش درست تمیز کردن کت چرم آشنا شوید.

 

 

تمیز کردن کت چرم

 

 

اگر به صورت مداوم از کت چرمی خود استفاده می‌کنید لازم است حداقل سالانه و در بهترین حالت ۶ ماه یکبار چرمش را تمیز کنید. برای این کار در ادامه دستورالعملی ساده و کاربردی قراردارد که به وسیله آن می‌توانید با کمترین آسیب، لکه‌های چرم کت خود را تمیز کنید.

توجه کنید که این نکات برای شستن چرم آنیلین مناسب است. چرم آنیلین رایج ترین چرم مورد استفاده برای کاپشن است و با رنگ شیمیایی آنیلین رنگ شده‌اند. هرگز لباس های جیر یا نوبوک را نشویید. آنها می توانند خراب شوند همچنین، قبل از تمیز کردن، ثبات رنگ چرم را با استفاده از یک پارچه تمیز، سفید و مرطوب روی یک نقطه داخلی چرم تست کنید. اگر رنگ به پارچه منتقل شود، رنگ روی چرم ناپایدار است و نباید ادامه دهید.

 

 

۱. نحوه تمیز کردن سطحی کت چرمی با صابون ظرفشویی 

اگر شما از ژاکت چرمی خود به درستی و ملاحظه تمام استفاده کنید، بیشتر خاک‌ها و کثیفی‌ها رارا می توان با یک پارچه تمیز و مرطوب پاک کرد.

 

یک محلول آب صابون درست کنید

محلولی از آب گرم و یک یا دو قطره صابون ظرفشویی یا مواد شوینده ملایم لباسشویی درست کنید.

 

ژاکت را تمیز کنید.

یک پارچه تمیز کننده نرم را در محلول صابون آغشته کنید، آب آن را بگیرید و قسمت های کثیف ژاکت را پاک کنید.

 

محلول صابون را پاک کنید

با استفاده از یک پارچه مرطوب دیگر، محلول تمیز کننده را پاک کنید. این کار را تکرار کنید تا بقایای صابون پاک شود.

 

با حوله خشک کنید

 

رطوبت چرم را با استفاده از یک حوله تمیز و خشک بگیرید و آن را خشک کنید.

 

به ژاکت خود واکس و نرم کننده بزنید

کت چرمی خود را با استفاده از واکس‌ها و نرم کنده‌ها به حالت اول برگردانیدد و براق و درخشان نگه‌دارید.

 

۲. نحوه تمیز کردن عمیق کت چرم 

اگر آستر داخلی کت شما قابل شستشو است و در آن عرق کرده‌اید و یا بوی بدنتان را گرفته است، می توانید کت را با دست بشویید و زیر آب ببرید. اگر مطمئن نیستید که قابل شستشو است یا خودتان با تمیز کردن آن احساس راحتی نمی کنید، کت چرمی خود را به خشکشویی واجد شرایط برای تمیز کردن چرم ببرید.

اما اگر تصمیم دارید کتتان را خودتان تمیز کنید باید طبق مراحل زیر عمل کنید؛

 

 

  • تمام جیب های ژاکت را خالی کنید و آن را از داخل بچرخانید. (وارونه کنید.)
  • یک محلول تمیز کننده درست کنید و ظرف را پر کنید. مقدار کمی از مواد شوینده مایع ملایم توصیه شده برای شستن ظرف را اضافه کنید و هم بزنید تا در آب پخش شود. یک سینک، تشت یا ظرف پلاستیکی بزرگ را با آب ولرم پر کنید.
  • ژاکت چرمی را به طور کامل زیر آب ببرید، آن را در آب بچرخانید تا مطمئن شوید که تمام آستر خیس است.
  • اجازه دهید ده دقیقه یا بیشتر خیس بخورد.
  • به آرامی از یک برس نرم (مانند یک مسواک قدیمی) برای پاک کردن لکه ها استفاده کنید.
  • ژاکت را از آب صابون بیرون بیاورید و آن را فشار دهید، سعی کنید خیلی ملایم در حدی که به چرم آسیبی نرسد آب کت را بگیرید.
  • ظرف را با آب تمیز پر کنید و ژاکت را در آن قرار دهید تا مواد صابونی از آن خارج شود. آب را عوض کنید و چندین بار تکرار کنید تا آب دیگر صابون نباشد.
  • ژاکت را با هوا خشک کنید. ژاکت را از یک چوب لباسی محکم آویزان کنید. آویز کردن از جمع شدن قطره‌های آب و لکه‌ها روی شانه ها جلوگیری می کند. ممکن است دو تا سه روز طول بکشد تا کت شما کاملاً خشک شود.

 

 

نکته:

  • هرگز ژاکت چرمی را برای خشک شدن در زیر نور مستقیم خورشید یا نزدیک منبع گرما آویزان نکنید. می تواند چرم را خشک و ترک کند.
  • لباس را کاملاً حالت دهید تا دوباره نرم و لطیف شود. مطمئن شوید که از نرم کننده چرم مرغوب استفاده می کنید.