کوه تمندر؛ جاذبه‌ای جالب و تماشایی در لرستان

باملینا _ خدمات توریستی: قله تماندر در بربرود غربی قرار دارد و یکی از نقاط دیدنی الیگودرس است. اشترانکوه با ارتفاع ۴۰۹۰ متر با کوه تمند همسایه است.

رشته کوه تمندر دارای قله های مرتفعی است که بلندترین آن در قسمت شمالی با ارتفاع ۳۵۴۷ متر قرار دارد. در منتهی الیه غربی آن یک قلعه قدیمی مخروبه به نام قلعه دختر قرار دارد.

از ساخت و سازنده آن اطلاعات زیادی در دست نیست اما نوع ساخت تاسیسات این قلعه اهمیت این قلعه را نشان می دهد، برای رسیدن به این قلعه باید از جاده الیگودر به سمت روستای موگویی عبور کنید.

کوه جالب و دیدنی تمندر

الیگودرز یکی از شهرهای سردسیر شرق استان لرستان است. لرستان در غرب ایران با جاذبه های گردشگری فراوان به یکی از مراکز گردشگری ایران تبدیل شده است.

به دلیل عبور رشته کوه مرتفع و صخره ای زاگرس از استان لرستان، در این منطقه شاهد کوه های مرتفع، دره های باریک و باریک، رودخانه های خروشان و آبشارهای خروشان هستیم.

رشته کوه تمندر در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی الیگودرز و در قسمت شرقی جلگه قرار دارد که در غرب آن اشترانکوه و در جنوب آن کوه ها قرار دارد.

کوه تمندر;  جاذبه ای جالب و دیدنی در لرستان

دو چشمه به نام های سراب غار تمندر و سراب گردکنک در شمال و جنوب رشته کوه تمندر. کسانی هستند که از اعماق زمین سرچشمه می گیرند و با بیرون آمدن از سطح زمین به طبیعت حیات می بخشند.

در بخشی از رشته کوه تمندر بقایای قلعه ای قدیمی به نام دختر وجود دارد. اگر اهل کوهنوردی و علاقه مند به این ورزش مهیج هستید، لرستان و طبیعت بی نظیر آن پتانسیل بالایی برای گردشگری کوهستانی دارد.

رشته کوه تمندر در منطقه باربارود و زلگی شهرستان الیگودرز قرار دارد و دارای ۴ رشته شمالی، جنوبی، شرقی و مرکزی است و رشته شمالی شامل ۲ قله ازنا و دره سر است که به ترتیب ۳۲۰۰ و ۳۵۰۰ متر ارتفاع دارند.

رشته مرکزی دارای ۶ قله به نام های قله مرکزی تمندر، هما، قله های شمالی، شرقی و جنوبی تمندر و قله جنوبی دره سر است که همگی بیش از ۳۵۰۰ متر ارتفاع دارند.

قله مرکزی تمندر ۳۹۰۰ متر ارتفاع دارد. رشته شمالی تمندر شامل ۲ قله فرشاش و یوژن است که به ترتیب ۳۶۰۰ و ۳۶۰۰ متر ارتفاع دارند.

رشته جنوبی تمندر نیز شامل یک خط الراس به طول ۱۵ کیلومتر است که در انتهای غربی آن قله قدیمی مخروبه ای به نام کالا دختر قرار دارد. کوه تمندر یکی از بزرگترین شکارگاه های منطقه الیگودرس است.

زنجیره به هم پیوسته کوه ها و قله های استان لرستان نه تنها می توانند به یکی از مراکز توسعه کوهنوردی و صخره نوردی تبدیل شوند، بلکه به دلیل برف روبی و وجود شیب های مناسب در برخی مناطق، قابلیت ایجاد و ایجاد و توسعه ورزش اسکی

سراب غار تمندر که در دل کوه قرار دارد و از ضلع شمالی آن بیرون می آید، یکی از جاذبه های طبیعی منطقه محسوب می شود و برای پرورش ماهی مورد استفاده قرار می گیرد.

در دل کوه تمندر سراب پرآبی دیگری است که از ضلع جنوبی آن بیرون می آید.

آدرس: ولسوالی های الیگودرز، بربرود و زلگی

کوه تمندر;  جاذبه ای جالب و دیدنی در لرستان

درباره الیگودرها

شهرستان الیگودرز در شرق استان لرستان واقع شده و به دلیل موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در دل رشته کوه های زاگرس دارای آب و هوای سرد و کوهستانی است.

ارتفاع آن از سطح دریا ۲۱۰۰ متر است. قدمت این شهر به ۷۰۰۰ سال قبل می رسد و حدود ۹۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد.

مجموعه این عوامل و طبیعت زیبا و باورنکردنی الیگودرز را به یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری کشورمان تبدیل کرده است.

عامل اصلی شکل گیری شهر الیگودرز وجود رودخانه ها و چشمه هاست. با گذشت زمان موقعیت ارتباطی مناسب این منطقه بر وسعت شهر و جمعیت آن افزود.

قدمت الیگودرها به ۷۰۰ سال قبل می رسد و نام آن بر اساس ایمان ساکنان آن انتخاب شده است.

آنها معتقدند ریشه آنها به گودرز، یک جنگجوی ایرانی برمی گردد. در واقع نام اصلی این طایفه الگودرز به معنای خاندان گودرها بوده که به تدریج به الیگودرها معروف شدند.

در این شهرستان چهار راه ارتباطی وجود دارد که هرکدام به شهرهای اصفهان، دورود، شهرداران و خرم آباد بروجرد منتهی می شوند.

کوه تمندر;  جاذبه ای جالب و دیدنی در لرستان

فاصله الیگودرز تا خرم آباد ۱۵۳ کیلومتر است. فاصله این شهر تا اصفهان ۲۴۰ کیلومتر است. کوتاه ترین مسیر تهران به الیگودرز حدود ۳۸۸ کیلومتر است.

بهترین وسیله ارتباطی این شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی منحصر به فردش که استان های خوزستان، مرکزی، لرستان، اصفهان و چهارمحال بختیاری را به هم متصل می کند، اتوبوس و مینی بوس است.

الیگودرها مسیرهای بسیار دشواری دارند. بنابراین استفاده از خودروهای شخصی تنها در مواقع ضروری توصیه می شود.

این منطقه محصولات کشاورزی و لبنیات تولید می کند. شما می توانید اکثر کالاها را با کیفیت خوب و قیمت مناسب خریداری کنید.

مانند بسیاری از شهرهای بزرگ، این شهر نیز مراکز خرید بزرگی ندارد که بتوانید همه چیز مورد نیاز خود را در آنجا خریداری کنید. اما قسمت های زیادی ساخته شده است که هر کدام به کار خاصی اختصاص دارد.

بنابراین به عنوان مثال واحد تجاری پاساژ امام رضا طلاسازی است و فروشندگان پاساژ سینا لباس رسمی و ورزشی می کنند.