گرانترین ماده در کره زمین؛ گرمی ۱۴۰ میلیون دلار! + عکس

من گزارش میدم باملین به گزارش خبرآنلاین، شاید وقتی می شنوید که گران ترین چیز روی کره زمین گرد و غبار است، فکر کنید که گرد و غبار یک ماده مخدر است. اما نه! این چنین نیست. این ماده دومین چیز ارزشمند روی کره زمین است و می توان آن را به قیمت ۱۱۰ میلیون پوند در هر گرم فروخت.
این چیزهای خارق العاده چیست و چرا دومین چیز ارزشمند روی کره زمین است؟

به گفته ناسا، ضد ماده ارزش بیشتری دارد و آن را به دومین چیز ارزشمند روی زمین تبدیل می کند. همانطور که وب‌سایت تحقیقات بازار Gitnux اشاره می‌کند، به دلیل هزینه‌های غیرقابل تصور برای دستیابی به کوچک‌ترین مبلغ، ۴۹ تریلیون پوند (۶۲٫۵ تریلیون دلار) تخمینی نجومی، بیشتر از ارزش کل اقتصاد جهان، هیچ‌کس آن را در نظر نمی‌گیرد. او برنده شد. زود نخر

این به دانشگاه آکسفورد اجازه داد تا پودری به نام فولرن اندوهدرال را بر اساس اتم های نیتروژن به عنوان “گران ترین چیز روی زمین” معرفی کند. دانشمندان در استارتاپ Designer Carbon Materials مستقر در آکسفورد این ماده را توسعه دادند و اولین ۲۰۰ میلی گرم از این ماده را به قیمت ۱۱۰ میلیون پوند (۱۶۷ میلیون دلار در آن زمان) در سال ۲۰۱۵ فروختند.

به بیان ساده، فولرن‌های درون‌هدرال مبتنی بر نیتروژن از قفسی از اتم‌های کربن حاوی اتم‌های نیتروژن تشکیل شده‌اند. این مولکول ها دارای خواص فیزیکی و الکترونیکی قابل توجهی در مقایسه با مولکول های “عادی” هستند. اکنون از فولرن ها برای ساخت ساعت های اتمی بسیار دقیق و کوچک، دقیق ترین سیستم های اندازه گیری زمان در جهان استفاده می شود.

دانشگاه آکسفورد در یک خبر در وب سایت خود خاطرنشان می کند که ساعت های اتمی معمولی به اندازه یک اتاق کامل هستند، بنابراین می توانید ببینید که چرا کوچک کردن آنها ممکن است مفید باشد. ساعت‌های اتمی جزء کلیدی سیستم‌های GPS هستند و توانایی ساخت آن‌ها نه تنها در هدایت مسیر، بلکه پتانسیل خودروهای بدون راننده را نیز متحول می‌کند و فناوری ناوبری را با دقت ۱ میلی‌متر ایجاد می‌کند.

دکتر کیریاکوس پورفیراکیس، دانشمند نانومواد که از سال ۲۰۰۱ روی این ماده کار می‌کند، می‌گوید یک ساعت اتمی مینیاتوری را تصور کنید که می‌توانید در گوشی هوشمند خود استفاده کنید: این انقلاب بعدی در صنعت موبایل است.

اتم های کربن به اشکال مختلفی وجود دارند، از جمله اتم مورد علاقه همه: الماس. اما این فولرن از ۶۰ اتم کربن تشکیل شده است. این فولرن می تواند وارد تلفن همراه شما شود، هر تلفن همراه ممکن است روزی حاوی یکی از این موارد باشد. علاوه بر این، کاربردهای زیادی برای این فناوری وجود خواهد داشت. بارزترین آنها را می توان در رانندگی با وسایل نقلیه خودران مشاهده کرد.