گوگل رقیب جدید پیدا کرد!

به گزارش باملین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، گوگل سال‌هاست که بر حوزه جستجوی اینترنتی تسلط دارد، اما به نظر می‌رسد که اخیراً رقیب دیگری به میدان آمده و با شرط‌بندی روی هوش مصنوعی به دنبال کشیدن فرش از زیر پای گوگل هستند.

شرکت Perplexity، یک استارت‌آپ است که توانسته حمایت جف بزوس و سرمایه‌دارانی که روی هوش مصنوعی برای ایجاد تحول در حوزه آنلاین شرط بندی کرده اند، جلب کند.

بر اساس گزارش منتشر شده توسط “وال استریت ژورنال”، بنیانگذاران این استارت آپ توضیح دادند که مزیت این استارت آپ استفاده از توسعه هوش مصنوعی برای ارائه پاسخ‌های مستقیم به جای لینک‌های وب سایت، بدون برخی از محدودیت‌هایی است که شرکت‌های بزرگ احساس می‌کنند.

در حالی که این استارت‌آپ تنها به تعداد کمی از میلیاردها کاربر که روزانه به گوگل متکی هستند خدمات می‌دهد، در میان کارکنان فناوری که مشتاق پذیرش خدمات جدیدی هستند که از هوش مصنوعی مولد و ربات‌های چت مانند ChatGPT، استفاده می‌کنند، طرفدارانی را جذب کرده است.

بر اساس داده‌های SimilarWeb، وب‌سایت و اپلیکیشن‌های موبایل Perplexity در ماه نوامبر ۵۳ میلیون بازدید داشته اند که این رقم در دسامبر ۲۰۲۲، ۲.۲ میلیون بازدیدکننده بود.

بدون هزینه برای بازاریابی

بنیانگذاران گفتند که این استارتاپ تقریباً هیچ هزینه‌ای برای بازاریابی سنتی نکرده است و برای جذب کاربران جدید به تبلیغات شفاهی و تبلیغات روی X متکی است.

اما راه رقابت با گوگل پر از مشکلات است، چرا که خود مایکروسافت سال‌ها برای تثبیت موقعیت آنلاین خود تلاش کرده است.

قابل ذکر است که این شرکت کمتر از دو سال پیش شروع به کار کرده و کمتر از ۴۰ کارمند دارد و دفتر مرکزی آن در سانفرانسیسکو است و موتور آن حدود ۱۰ میلیون نفر در ماه استفاده می‌کنند.

این موفقیت کافی بود تا شرکای سرمایه‌گذاری، بزوس و سایر مدیران فناوری را متقاعد کنند که ۷۴ میلیون دلار در شرکت سرمایه‌گذاری کنند، که بزرگترین مبلغی است که توسط یک استارت‌آپ جستجوی اینترنتی در سال‌های اخیر جمع‌آوری شده است.