یک خانه عجیب و غریب ۳۵ متری در هلند

در طراحی خانه فیبوناچی ادای احترامی به زیبایی طبیعت منطقه شده و در عین حال انعطاف پذیری روش‌های تولید با استفاده از چاپ سه بعدی برجسته شده است.

به گزارش عصر ایران، ایر بی ان بی (AirBNB) شرکتی آمریکایی است که بستری آنلاین برای اجاره مکان‌های اقامتی را فراهم کرده است. یکی از اقامتگاه‌های منحصر به فرد در این بستر خانه‌ای است که به طور کامل با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی ساخته شده است.

 

خانه چاپ سه بعدی شده فیبوناچی

این خانه ۳۵ متر مربعی توسط شرکت هلندی Twente additive manufacturing ساخته شده است و در نقطه‌ای دیدنی در نزدیکی دهکده دریاچه کوتنای در برتیش کلمبیا، کانادا قرار دارد. مهمانان این خانه که به نام فیبوناچی شناخته می‌شود، می‌توانند از اقامتی آرام با مناظر کوهستانی چشمگیر لذت ببرند.

در طراحی خانه فیبوناچی ادای احترامی به زیبایی طبیعت منطقه شده و در عین حال انعطاف پذیری روش‌های تولید با استفاده از چاپ سه بعدی برجسته شده است. این خانه با استفاده از چاپگر‌های بتن TAM ۳D شکل گرفته و از ساختار دیوار دو بخشی بهره می‌برد که امکان عایق حرارتی را فراهم می‌کند.

خانه فیبوناچی دارای آشپزخانه‌ای پلان باز و فضای نشیمن در طبقه اول است و حمام در قسمت منحنی شکل طبقه قرار دارد. امکان دسترسی به یک نیم طبقه از طریق یک نردبان فراهم است که فضای خواب کافی برای دو بزرگسال و دو کودک را ارائه می‌کند. پاسیویی سرپوشیده یک فضای غذاخوری بیرونی را فراهم می‌کند. همچنین یک باغ کوچک برای لذت بردن مهمانان وجود دارد.

این خانه خارج از محل نصب و تنها طی ۱۱ روز چاپ شد که به معنای نیاز به زمان کمتر برای مونتاژ در محل و مصرف انرژی کمتر است. حجم کلی ۸۰۰۰۰۰ متر مکعب بتن در قالب ۲۰ قسمت چاپ شد. تقریبا تمام عناصر غیر سیمانی خانه از چوب درختان سرو و صنوبر برداشت شده به صورت پایدار ساخته شده‌اند.