۱۰ ترفند ساده برای رفع یبوست

یکی از بزرگترین عوامل ایجاد یبوست، رژیم غذایی ناسالم است. در مقابل، خوردن غذا‌های پر فیبر، مانند میوه‌ها و سبزیجات خام و غلات کامل، به منظم نگه داشتن حرکات روده کمک می‌کند. نوشیدن مایعات کافی نیز ضروری است. فیبر آب را در روده نگه می‌دارد و دفع را آسان‌تر می‌کند.

به گزارش باملین، اگر مقدار زیادی فیبر و مایعات دریافت می‌کنید و هنوز با یبوست دست و پنجه نرم می‌کنید، بدانید که مشکل جای دیگری است؛ کم‌تحرکی، دیابت، کم‌کاری تیروئید، مصرف دارو‌هایی مانند مسکن‌های مخدر، دارو‌های ضد افسردگی، آنتی اسید‌های حاوی آلومینیوم، دارو‌های فشار خون، دارو‌های مخصوص بیماری پارکینسون و مکمل‌های آهن هم در ایجاد یبوست مؤثرند.

 

برای رفع یبوست این روش‌ها را امتحان کنید:

۱) هیدراته بمانید

حداقل چهار تا شش لیوان مایعات در روز بنوشید. نوشیدن آب و آبمیوه برای جلوگیری از یبوست بهترین راه است. مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند نوشابه و قهوه را محدود کنید، زیرا این گزینه‌ها ادرار آور هستند و در واقع مایعات بیشتری را از بدن خارج می‌کنند.

۲) از مصرف فیبر غافل نشوید

سعی کنید روزانه حداقل ۲۵ گرم فیبر از رژیم غذایی خود دریافت کنید. منابع غذایی خوب برای دریافت فیبر عبارتند از: کلم بروکلی، سیب، انجیر، غلات سبوس‌دار و لوبیا سیاه.

۳) ناشتا یک قاشق روغن زیتون بخورید

مصرف یک قاشق چای‌خوری روغن زیتون در ابتدای روز و با معده خالی می‌تواند حرکت مدفوع را در روده تحریک کند. روغن زیتون به عنوان یک روان‌کننده در سیستم گوارش عمل می‌کند و تخلیه کامل روده را آسان‌تر می‌کند.

۴) آلو بخورید

یکی از دارو‌های سنتی برای یبوست، آلو است. هم‌چنین آب آلو هم دارای محتوای سوربیتول بالایی است و بدون هضم از روده عبور می‌کند، آب را به داخل روده می‌کشد و حرکات روده را تحریک می‌کند.

۵) از خوردن غذا‌های پرچرب خودداری کنید

پردازش چربی برای بدن کمی سخت‌تر است و به همین ترتیب بدن برای دفع این غذا‌ها ممکن است با مشکل مواجه شود. کاهش مصرف غذای سرخ‌شده و فرآوری‌شده در رفع یبوست نقش چشمگیری دارد.

۶) دم‌کرده زنجبیل بنوشید

زنجبیل به رفع یبوست کمک می‌کند، زیرا فشار وارده بر روده‌های تحتانی را کاهش می‌دهد. همچنین در کاهش سایر علائمی که اغلب همراه با یبوست هستند، مانند گرفتگی، نفخ و حالت تهوع نقش دارد.

۷) از ملین‌های طبیعی استفاده کنید

رازیانه یک ملین طبیعی ملایم است؛ برای رفع یبوست می‌توانید رازیانه را دم کنید و روزانه یک فنجان از آن را بنوشید. دانه‌های رازیانه با افزایش آنزیم‌های معده در دستگاه گوارش به حرکت مدفوع در روده بزرگ کمک می‌کنند.

۸) پروبیوتیک مصرف کنید

پروبیوتیک‌ها در بسیاری از محصولات لبنی از جمله ماست و کفیر وجود دارند و با نرم کردن مدفوع به تخلیه آسان روده کمک می‌کنند. پروبیوتیک‌ها هم‌چنین سلامت عمومی و تعادل باکتری‌های روده را بهبود می‌بخشند.

۹) حبوبات را دست‌کم نگیرید

یکی دیگر از منابع محبوب فیبر که به هضم خوب و کاهش یبوست کمک می‌کند، مصرف حبوبات است. عدس، لوبیا، نخود و … سرشار از مواد مغذی و مفیدی مانند روی، فولات، پتاسیم و ویتامین B ۶ هستند که می‌توانند به تحریک حرکات روده کمک کنند و یبوست را برطرف کنند.

۱۰) دو وعده در هفته سوپ بخورید

سوپ‌های سالم و رقیق به طور طبیعی به روده رطوبت می‌افزایند و به نرم‌تر شدن مدفوع و راحت‌تر شدن عمل دفع کمک کند.