۴ روش طلایی برای تشخیص عناب تازه و مرغوب

عناب یک میوه شگفت‌انگیز و پرخاصیت است که در فصل زمستان و بهار برداشت می‌شود و باید جایگاهی ویژه در روتین غذایی به آن اختصاص داد. تشخیص عناب تازه یکی از مهم‌ترین فاکتور‌ها برای برخورداری از خواص بی‌نظیر این میوه است.

 

۱- ظاهر عناب

بدون شک بهترین راه تشخیص اکثر میوه‌های سالم توجه به‌ظاهر آن‌ها است. عناب تازه مثل دانه‌های یاقوت پوستی براق و یک‌دست دارد. برخلاف آن‌چه اغلب اوقات دیده‌ایم عناب‌هایی که دارای رنگ تیره هستند عناب مرغوب نیستند. عناب سالم و تازه رنگ قرمز روشن یا زرد روشن دارد.

از خرید عناب‌هایی که دارای لکه‌های سیاه یا قهوه‌ای هستند، خودداری کنید. این عناب‌ها فاسد شده‌اند. همچنین چند دانه عناب را بردارید (مشت نمونه خروار است) اگر عناب‌ها پوستی کدر یا چروکیده دارند عناب تازه نیستند.

نکته مهم دیگری که می‌توان برای تشخیص عناب تازه از ظاهر به آن اشاره کرد اندازه عناب‌ها است. عناب مرغوب درشت‌تر است و عناب‌های ریز عنابی به‌مراتب کم‌کیفیت‌تر است، یادتان باشد این میوه دارای هسته است و تمام خواص آن در گوشت میوه نهفته است. پس اگر عناب‌ها در سایز‌های مختلف موجود بود شما نوع درشت آن‌ها را انتخاب کنید.

 

۲- بوی عناب

این روش کمی تجربی به‌نظر می‌رسد، اما به وضوح می‌توان بوی تازگی یک میوه را تا حد زیادی تشخیص داد. اگر هنگام خرید عناب احساس کردید که عناب‌ها بوی مطبوعی ندارند یا بوی ماندگی مثل خشکبار بیش از حد مانده می‌دهند از خریدن آن خودداری کنید.

۳- سفت بودن عناب

یکی دیگر از روش‌های تشخیص عناب تازه فشردن آن است. عناب خیلی تازه کمی سفت است و در اثر فشار دچار فرورفتگی نمی‌شود. عنابی که رسیده کمی در مقابل فشار مقاوم است؛ اما اگر زیادی فشار دهید بافت اسفنج‌گونه آن کمی دچار فرورفتگی می‌شود.

اما اگر عنابی نامرغوب باشد در اثر یک بارِ کم فشار به‌راحتی فرو می‌رود. چند دانه عناب را با فشار متوسط امتحان کنید اگر دچار فرورفتگی شد نشان‌دهنده کیفیت پایین عناب است.

۴- عناب را تست کنید

یکی از آفت‌های مهم عناب کرم‌خوردگی است. تنها راه تشخیص این موضوع هم باز کردن بافت درون عناب است. اگر به رنگ عناب شک داشتید یا در اثر فشار به‌راحتی فرو می‌رفت چند دانه از آن را امتحان کنید. وقتی عناب دچار کرم‌خوردگی شده باشد به‌راحتی با چشم قابل‌تشخیص است.

نکته دیگری که در تست‌کردن عناب می‌توانید پی به تازه و سالم بودن آن ببرید طعم عناب است. اگر عناب کرم‌خوردگی نداشت، اما بافت آن یکپارچه و تازه به نظر نمی‌رسید آن را تست کنید. عناب تازه باید طعم شیرین و کمی ترش داشته باشد. اگر عناب طعمی ترش یا گندیده داشته باشد، نشان‌دهنده این است که عناب فاسد شده است. طعم عناب فاسد معمولاً تلخ یا شور است.

چند نکته در مورد خرید عناب تازه و نگهداری آن

همان‌طور که در این مطلب گفته شد عناب در زمستان و بهار برداشت می‌شود. در این فصول تا جای ممکن عناب را از بازار‌های محلی میوه و تره‌بار خریداری کنید و برای خرید عناب خشک شده به مکان‌های معتبر و شناخته شده مراجعه کنید.

اگر عناب مرغوب خریداری کنید تا مدت زیادی می‌توانید آن را نگهداری و استفاده کنید. عناب را در جای خشک و خنک نگهداری کنید و از تابش آفتاب دور نگه دارید. این میوه شگفت‌انگیز تا مدت زمانی طولانی می‌تواند میهمان خانه شما باشد و در سایر فصول نیز از آن بهره‌مند شوید.

منبع: اکلا