۹ نوع آدمی که باید از زندگی خود حذف کنید

گاهی اوقات، افراد زندگی ما می‌توانند این مرحله شادی آور را کاهش دهند. حقیقت این است که همه افراد دور و بر ما به آرامش و شادی ما کمک نمی‌کنند. انواع خاصی از افراد وجود دارند که به طور بالقوه می‌توانند بازنشستگی شادتری را از ما سلب کنند.

به گزارش باملین، اگر می‌خواهید از سال‌های بازنشستگی خود لذت ببرید، در این مقاله، ۹ نوع از افرادی را که ممکن است بخواهید از زندگی خود حذف کنید، با شما به اشتراک می‌گذاریم. ممکن است سخت باشد، اما ارزشش را دارد.

 

۱) شاکیان دائمی

بیایید با نوعی شروع کنیم که همه ما بیش از حد با آن آشنا هستیم – شاکیان دائمی. شما آن‌ها را می‌شناسید، درست است؟ آن‌ها کسانی هستند که همیشه از همه چیز ایراد می‌گیرند – آب و هوا، غذا، دولت، همسایگانشان.

شکایت کردن می‌تواند مسری باشد و قبل از اینکه متوجه شوید، در شبکه منفی آن‌ها گرفتار شده اید. این در مورد نادیده گرفتن نگرانی‌ها یا مشکلات واقعی نیست. این در مورد تمرکز بی وقفه بر روی چیز‌های منفی است که لذت زندگی را از بین می‌برد و باعث می‌شود دوران بازنشستگی مانند یک دوره طولانی غر زدن به نظر برسد.

در دوران بازنشستگی، شما سزاوار این هستید که اطراف خود را با مثبت اندیشی احاطه کنید، و شاکیان دائمی مانع آن می‌شوند. اگر متوجه شدید که از تعامل با آن‌ها می‌ترسید یا بعد از هر مکالمه احساس خستگی می‌کنید، ممکن است زمان آن رسیده که جایگاه آن‌ها را در زندگی خود ارزیابی کنید.

۲) خون‌آشام‌های انرژی

در روانشناسی، خون آشام‌های انرژی به افرادی اطلاق می‌شود که انرژی احساسی شما را تخلیه می‌کنند. آن‌ها پس از هر تعامل احساس خستگی و فرسودگی در شما ایجاد می‌کنند. برخلاف شاکیان، این افراد ممکن است آشکارا منفی نگر باشند. حتی ممکن است در ابتدا جذاب به نظر برسند. اما نیاز آن‌ها به توجه و اعتبار می‌تواند بی وقفه و طاقت فرسا باشد؛ و نکته اینجاست… بازنشستگی زمانی است که باید انرژی خود را صرف چیز‌هایی کنید که به شما نشاط می‌بخشد – کاوش در سرگرمی ها، گذراندن وقت با عزیزان یا صرفاً لذت بردن از اوقات فراغت. اما اگر با یک خون آشام انرژی سر و کار دارید، ممکن است دائماً خسته باشید و نتوانید از این لحظات به طور کامل لذت ببرید.

شناخت این خون آشام‌های انرژی اولین قدم برای بازیابی آرامش و شادی شماست.

۳) عبوسان خاموش

در حالی که خون آشام‌های انرژی و شاکیان اغلب به راحتی قابل تشخیص هستند، نوع دیگری از افراد وجود دارد که شناسایی آن‌ها ممکن است چالش برانگیزتر باشد – عبوس خاموش. افراد بی‌صدا می‌توانند به ویژه مشکل ساز باشند، زیرا اغلب نارضایتی خود را آشکارا ابراز نمی‌کنند. در عوض، آن‌ها نارضایتی خود را فقط از طریق اعمال یا اظهار نظر‌های منفعلانه-پرخاشگرانه ابراز می‌کنند.

ممکن است تعجب کنید چگونه کسی که ساکت است می‌تواند آسیب برساند؟؛ اما باید بدانید که سکوت آن‌ها مسالمت آمیز نیست. مملو از نارضایتی یا انتقاد ناگفته است. این نوع منفی گرایی غیرمستقیم می‌تواند محیطی ناخوشایند ایجاد کند که با دوران بازنشستگی آرامش بخشی که شما تصور می‌کردید فاصله دارد.

علاوه بر این، عدم ارتباط مستقیم آن‌ها می‌تواند منجر به سوء تفاهم و تنش‌های غیر ضروری شود. این نه تنها انرژی شما را تخلیه می‌کند، بلکه استرس را نیز به زندگی شما می‌افزاید. به یاد داشته باشید، ارتباطات باز و مثبت کلید یک رابطه سالم است. اگر در زندگی تان یک عبوس خاموش دارید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که به این موضوع بپردازید یا برای آرامش خاطر خود در طول سال‌های طلایی خود فاصله بگیرید.

۴) معتادان نوستالژی

آیا تا به حال کسی را ملاقات کرده اید که به نظر می‌رسد کاملاً در گذشته زندگی می‌کند؟ معتادان نوستالژی کسانی هستند که مدام خاطرات روز‌های خوب گذشته را به یاد می‌آورند، آنقدر که زندگی در زمان حال را فراموش می‌کنند. آن‌ها می‌توانند این احساس را در شما ایجاد کنند که گویی بهترین روز‌های شما پشت سر شماست، که دور از واقعیت است.

بازنشستگی به معنای زندگی در گذشته نیست. این در مورد ایجاد خاطرات و تجربیات جدید است. زمان کشف علایق جدید، ملاقات با افراد جدید و لذت بردن از لحظه حال است. در حالی که هیچ ایرادی ندارد که با عشق گذشته را به یاد بیاورید، صرف زمان زیاد برای تمرکز بر آن می‌تواند مانع از لذت بردن کامل از دوران بازنشستگی شود.

۵) بدبینان

نمی‌گوییم که ما فقط باید خود را با خوش بینان احاطه کنیم. به هر حال، داشتن یک دیدگاه واقع بینانه و عدم مقابله با چالش‌هایی که بر سر راه ما قرار می‌گیرد، مهم است. اما بین واقع بین بودن و بدبین بودن تفاوت وجود دارد. بدبین‌ها استعداد دیدن بدترین‌ها را در هر موقعیتی دارند. آن‌ها سریع به مشکلات احتمالی اشاره می‌کنند و در تشخیص فرصت‌ها یا راه حل‌ها کند هستند.

همه ما روز‌هایی را داریم که به بدبینی متمایل می‌شویم، اما اگر کسی در زندگی شما وجود دارد که دائماً منفی است، ممکن است زمان آن رسیده که در آن رابطه تجدید نظر کنید. بازنشستگی زمانی برای شادی و خوش بینی است، نه عذاب و غم دائمی.

۶) خودشیفته‌ها

افراد خود شیفته تمایل دارند دنیا را از دریچه علایق و خواسته‌های خود ببینند. آن‌ها اغلب بر مکالمات تسلط دارند و فضای کمی برای دیگران باقی می‌گذارند تا افکار یا تجربیات خود را به اشتراک بگذارند. بازنشستگی باید زمانی باشد که بتوانید افکار، رویا‌ها و تجربیات خود را آزادانه به اشتراک بگذارید. این مرحله‌ای است که در آن احترام متقابل و درک در روابط حتی مهم‌تر می‌شود.

اگر در زندگی خود افراد خود شیفته‌ای دارید که مکالمات را در انحصار خود قرار می‌دهند و علاقه کمی به تجربیات شما نشان می‌دهند، ممکن است زمان آن رسیده که در این روابط تجدید نظر کنید. به هر حال، شما نیز به اندازه آن‌ها شایسته شنیده شدن و ارزش گذاری هستید.

۷) افراد غیرحامی

و در نهایت، مهم‌ترین نوع افرادی که باید در دوران بازنشستگی خود از آن‌ها فاصله بگیرید – افراد غیر حامی. افراد غیرحمایت کننده کسانی هستند که در تشویق یا تصدیق رویاها، اهداف یا دستاورد‌های شما ناکام هستند.

بازنشستگی می‌تواند زمان تغییر و رشد قابل توجهی باشد. ممکن است بخواهید سرگرمی جدیدی داشته باشید، به مکان‌های جدید سفر کنید یا حتی یک تجارت کوچک راه اندازی کنید. داشتن افرادی که از شما حمایت می‌کنند و شما را تشویق می‌کنند می‌تواند تفاوت را ایجاد کند. اما کسانی که به طور مداوم آرزو‌های شما را نادیده می‌گیرند یا آن را کوچک می‌شمارند، می‌توانند بر سال‌های بازنشستگی شما سایه بیندازند.

اکنون زمان شما برای درخشش و کشف مسیر‌های جدید است. شما شایسته احاطه شدن توسط افرادی هستید که شما را بالا می‌برند و به توانایی‌های شما ایمان دارند. اگر افرادی در زندگی شما وجود دارند که به طور مداوم از رویا‌ها یا تلاش‌های شما حمایت نمی‌کنند، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که نقش آن‌ها در زندگی خود را در حالی که به سمت این مرحله جدید هیجان انگیز پیش می‌روید تجدید نظر کنید.

آیا برای ایجاد تغییر آماده‌اید؟

شایان ذکر است که قطع رابطه با افراد همیشه آسان نیست، به خصوص اگر آن‌ها سال‌ها بخشی از زندگی شما بوده باشند، اما مهم است که آرامش و شادی خود را در دوران بازنشستگی در اولویت قرار دهید.

اگر قصد ایجاد برخی تغییرات را دارید، در اینجا چند مورد وجود دارد نکات مهمی که باید در نظر داشت:

ارتباط: قبل از اینکه از کسی فاصله بگیرید، سعی کنید در مورد احساسات خود با او گفتگوی باز و صادقانه داشته باشید.
مرزها: اشکالی ندارد که با افرادی که انرژی یا آرامش شما را تخلیه می‌کنند، حد و مرز تعیین کنید. شما حق دارید از فضای احساسی خود محافظت کنید.
صبر: چنین تغییراتی زمان می‌برد. در طول فرآیند با خود صبور باشید.

بازنشستگی یک مرحله زیبا از زندگی است که باید پر از شادی، آرامش و رضایت باشد.

همانطور که به جلو می‌روید، به یاد داشته باشید که روابطی را انتخاب کنید که شما را بالا می‌برد، از شما تجلیل می‌کند و به زندگی شما کمک می‌کند. به هر حال، این دوران بازنشستگی شماست و شما لیاقت چیزی جز بهترین‌ها را ندارید.