۱۰ ایده جذاب برای دکوراسیون اتاق کودک دختر و پسر

اتاق کودک باید دکوراسیون خاص خود را داشته باشد تا فرزندانتان با اتاق خود ارتباط برقرار کنند. قطعا دکوراسیون و طراحی دیوارها و وسایل اتاق می تواند در طرز تفکر و روحیه فرزندانتان تاثیرگذار باشد و نباید به سادگی از این موضوع عبور کنید. هزینه زیادی هم برای دکوراسیون اتاق کودک نباید بپردازید و با استفاده از ترفندها و ایده های ساده اما جذاب می توانید یک اتاق عالی را درست کنید. در این مطلب از باملین می توانید با ۱۰ ایده جذاب برای دکوراسیون اتاق کودک دختر و پسر آشنا شوید.

 

 

۱۰ ایده جذاب برای دکوراسیون اتاق کودک دختر و پسر

برای تزئین دیوار‌ها از شابلون استفاده کنید

شابلون ها، طرح‌های آماده‌ای هستند که شما می‌توانید با استفاده از آن ها، نقش‌های مختلف را بر روی دیوار یا سقف ایجاد کنید. البته با کمی خلاقیت شما خودتان نیز می‌توانید این شابلون‌ها را طراحی کنید. شابلون را بر روی دیوار قرار می‌دهید و با استفاده از رنگ دلخواه، طرح را بر روی دیوار می‌کشید. برای این کار می‌توانید از شابلون‌هایی با طرح شخصیت‌های کارتونی مورد علاقه کودکتان استفاده کنید و یا از طرح‌هایی همچون دایناسورها، ستاره‌ها و یا حیوانات بهره بگیرید. همچنین می‌توانید از رنگ‌های مورد علاقه فرزندتان برای رنگ آمیزی این طرح‌ها استفاده کنید. اگر نمی‌خواهید هزینه زیادی بکنید می‌توانید با استفاده از عکس‌های رادیولوژی، طرح‌های دلخواه کودکتان را ایجاد کنید و برروی دیوار اتاق بکشید.

از آثار هنری کودکان استفاده کنید

قطعاً همه کودکان هنری برای خود دارند و این هنر می‌تواند اتاق آن‌ها را تزئین و زیبا کند. شما می‌توانید نقاشی کودک خود را در گوشه‌های مختلف اتاق و به ترتیب زمانی بچسبانید و کاردستی‌های او را با نخ از سقف اتاقش آویزان کنید. این کار نه تنها باعث می‌شود کودک شما خود را در دنیای رویا‌های خود ببیند بلکه تشویق می‌شود تا به این هنرمندی خود ادمه دهد. این کار حتی خلاقیت کودک را افزایش می‌دهد تا آثاری متفاوت را خلق کند. به مرور می‌توانید نقاشی‌ها و آثار قدیمی‌تر را بردارید و آثار جدید را جایگزین آن کنید و بدین شکل اتاقی همواره متغییر را ایجاد کنید. نقاشی‌های قدیمی را هم می‌توانید در یک آلبوم بگذارید و در اتاق کودک خود بگذارید.

سقف ستاره‌ای

شاید کودکی وجود نداشته باشد که به دنیای ستارگان علاقمند نباشد و دوست نداشته باشد که تصویر ماه و یا ستاره‌ای را در اتاق خود نداشته باشد. یک راهکار بسیار ساده وجود دارد تا کودکان خود را در معرض یک کهکشان بی کران قرار دهید. به سادگی می‌تواند سقف اتاق کودک خود را به رنگ سورمه‌ای رنگ کنید و سپس با استفاده از برچسب‌های شبرنگ ستاره در اندازه‌های مختلف، سطح آن را بپوشانید. در ادامه می‌توانید توپ‌هایی پلاستیکی در اندازه‌های مختلف تهیه کنید و با استفاده از کاغذ‌های رنگی، آن‌ها را به صورت سیاره‌های مختلف درآورده و از سقف در فواصل مختلف آویزان کنید. ستاره‌های براق تزئینی نیز می‌توانند حس چشمک زدن را به کودک منتقل کنند. اگر کودک شما عاسق دنیای ستاره‌ها و فضا باشد حتی می‌توانید چند سفینه فضایی را هم درست کنید و از سقف آویزان کنید. این راهکار حتی می‌تواند جنبه آموزشی داشته باشد اگر شما بتوانید این کهکشان کوچک را بر اساس منظومه شمسی طراحی کنید.

برچسب‌های دیواری

اگر استفاده از شابلون برای شما سخت است می‌توانید دیوار‌های اتاق خواب را با برچسب‌های دیواری شخصیت‌های مورد علاقه کودک تزئین کنید. در این صورت دیگر لازم نیست که نگران باشید که طرح‌های ایجاد شده شما دیگر قابل تغییر نیستند چرا که این برچسب‌ها به راحتی از دیوار جدا می‌شوند و شما می‌توانید پس از مدتی آن‌ها را تغییر دهید. خوبی این برچسب‌ها این است که تنوع بسیار زیادی دارند و احتمالاً شما حتماً قادر خواهید بود تا طرح مورد علاقه کودک خود را پیدا کنید. برخی از این برچسب‌ها حتی بسیار بزرگ و شبیه به کاغذ دیواری هستند و می‌توانند کل سطح دیوار را بپوشانند.

مبلمان‌های قدیمی را مجدداً استفاده کنید

احتمالاً بسیاری از ما مبلمان‌های کهنه‌ای داریم که قصد راحت شدن از آن‌ها را داریم، اما قبل از دور انداختن، کمی صبر کنید چرا می‌توان از این مبلمان قدیمی استفاده‌های بهینه کرد. کمی رنگ مخصوص چوب تهیه کنید و قفسه ها، دراور، کمد، تختخواب و حتی تابلو را رنگ کنید. شما می‌توانید هر یک از بخش‌های این مبلمان کوچک را با طرح‌ها و رنگ‌های مورد علاقه کودک خود رنگ کنید. برای این کار حتی می‌توانید از شابلون یا برچسب هم استفاده کنید تا مبلمان جدید را برای کودک خود جذاب‌تر کنید.

فضای ذخیره سازی ابتکاری

کودک شما ممکن است اسباب بازی زیادی داشته باشد و یا اینکه برای لوازم التحریر یا برخی وسایل خود جای مناسبی نداشته باشد. یک ایده جذاب این است که با استفاده از برخی ظروف دور ریختنی، سبد‌هایی آویزان از دیوار برای نگهداری وسایل کودک خود بسازید. سطل‌های فلزی رنگ، ظروف پلاستیکی و یا فلزی بزرگ مواد غذایی می‌تواند ابزاری مناسب برای این کار باشد. شما می‌توانید به همراه کودک خود این ظروف را به رنگ‌های دلخواه، رنگ آمیزی کنید و سپس بنا به علاقه کودکتان به دیوار آویزان کنید. به این شکل هم مشکل فضا در اتاق کودک خود را حل می‌کنید و هم فضای جدیدی و جذابی به آن خواهید داد. برای مثال اگر کودک شما به ماشین آتش نشانی علاقه دارد، می‌توانید طرح این سبد‌ها را به شکل و رنگ ابزار آتش نشانی تزئین کنید.

دیوار مغناطیسی

حتماً با صفحه‌های مغناطیسی آشنا هستید که اشیاء می‌توانند با استفاده از یک آهن ربای کوچک به آن بچسبند. تخته‌های وایت بورد نمونه‌های ساده از این صفحات است که پاک کننده تخته با استفاده از یک آهن ربای کوچک به آن می‌چسبد. امروزه این ابزار یکی از مهمترین روش‌های آموزش کودکان است و حروف افبا و اعداد زیادی وجود دارد که بدین شکل به صفحه‌های کوچک می‌چسبند. در حال حاضر این صفحات مغناطیسی در اندازه‌های دلخواه وجود دارند که می‌توانند به دیوار متصل شوند و یک صفحه آموزشی جذاب برای کودک به وجود بیاورند. این صفحات همچنین به سادگی قابل جدا شدن از دیوار هستند و به اندازه یک صفحه مقوا نازک هستند. البته ورقه‌های فلزی نیز می‌توانند چنین کارایی نیز داشته باشند و شما را خرید این صفحات مغناطیسی بی نیاز کند، اما به هر حال این دیواره می‌تواند جذابیت اتاق را برای کودک شما چند برابر کند.

ساخت دیوار یا میز لگو

احتمالاً فرزند شما در حال حاضر دارای لگو‌های زیادی است و این ایده شیوه‌ای مناسبی برای ذخیره سازی مجموعه او در هنگام رشد است. این ایده بسیار شاده است به این معنی که شما می‌توانید بخشی از دیوار اتاق کودک خود را با صفحه‌هایی از لگو بپوشانید و کودک شما نیز از این صفحه جذاب بر روی دیوار نهایت لذت را ببرد. این اقدام به معنای واقعی اتاق کودک شما را جذاب خواهد کرد و مطمئن باشید که برای سال‌ها از آن خسته نخواهد شد. فرزند شما حتی می‌تواند از این دیواره برای ساخت یک دیوار دیگر و یا حتی فضا‌هایی همچون قفسه و یا تابلوی دیواری استفاده کند. اگر ایده ساخت دیوار برای شما بیش از حد بزرگ است می‌توانید از ایده ساخت یک میز لگو پیروی کنید. با استفاده از یک تخته یک میز کوچک درست کنید و صفحه لگو را بر روی آن وصل کنید. حال کودک شما می‌تواند از این میز لگو نهایت لذت را ببرد.

تخت کودک خود را به چادر تبدیل کنید

در این ایده نیازی به خرید یک تختخواب جدید نیست بلکه در واقع فقط یک سایبان بر روی آن نصب می‌کنید. مطمئین باشید چه کودک شما دختر باشد و چه پسر، از این ایده لذت خواهد برد. دختر‌ها می‌توانند با استفاده از این ایده، از مهمانی‌های عروسکی خود در یک چادر و در جریان یک پکنیک لذت ببرند و پسر‌ها هم هیجان یک چادر زدن در دل طبیعت را تجربه کنند. برای این کار شما فقط به یک پارچه ساده با چند میله نیاز دارید. کار سختی نیست و با کمی خلاقیت می‌توانید یک چادر بسیار هیجان انگیز برای کودک خود ترتیب دهید.

یک کتابخانه کوچک در اتاق کودک خود ایجاد کنید

اگر فرزند شما عاشق کتاب است، پس یک قفسه پر از کتاب می‌تواند یک راهکار عالی برای ترغیب او به کتابخوانی باشد. لازم نیست که کتابخانه آماده را از بیرون خریداری کنید بلکه با استفاده از چند تخته و رنگ‌های جذاب، می‌توانید کتابخانه زیبایی را ایجاد کنید. لازم نیست که تخته‌ها همچون یک کتابخانه معمولی عریض و بلند باشند. برای مثال یک چند تخته ۶۰ سانتیمتری با عرض کمتر از ۱۰ سانتی متر هم کافی به نظر می‌رسد. تخته‌ها را رنگ آمیزی کنید و سپس به صورت افقی و با فاصله مشخص در زیر یک دیگر به دیوار نصب کنید. کتاب‌ها را هم در پهنا در این قفسه‌ها قرار دهید، به صورتی که جلد کتاب در معرض دید کودک باشد.