۶ اشتباه رایج در شستشو و تمیز کردن حمام | راهنمای تمیز کردن اصولی حمام

حمام بهداشتی ترین جای منزل محسوب می شود و همیشه باید آن را تمیز نگه داریم. اما شاید شما هم با این مشکل مواجه باشید که کاشی های حمام کثیف می شوند و نمی توانید آن را مثل روز اول تمیز کنید. علاوه بر کاشی ها، نقاط مختلف حمام استعداد جذب میکروب و باکتری ها را دارند و اگر به خوبی آنها را تمیز نکنیم پس از مدتی بیماری های مختلفی به سراغمان می آیند. در این مطلب از باملین می توانید راهنمای تمیز کردن اصولی حمام را مطالعه کنید.

 

 

راهنمای تمیز کردن اصولی حمام

اشتباهاتی که باید در تمیزکاری حمام از آن‌ها پرهیز کنید به شرح زیر هستند:

 

استفاده از صابون

هرچند به نظر استفاده از صابون راهی ارزان و مناسب برای محیط زیست است، اما صابون روغنی دارد که با مواد معدنی موجود در آب سخت مخلوط می‌شود و یک کف صابون سرسخت تشکیل می‌دهد و هرقدر که بماند، تمیز کردن آن سخت‌تر شده و باید آن را بتراشید و حتی اگر از تمیز کردن لکه‎‌های صابونی غفلت کنید، کف صابون حتی می‌تواند شروع به رشد کپک کند. برای از بین بردن چربی و لکه صابون، از صابون مایع یا به خصوص مایع ظرفشویی استفاده کنید، چند قطره مایع ظرفشویی را در یک سطل آب گرم بریزید، لکه‌های صابون را با یک پارچه دستمال بکشید، سپس بشویید و خشک کنید.

باقی ماندن آب روی درهای شیشه‌ای و دیوارهای کاشی

احتمالا شما هم جز افرادی هستید که پس از حمام می‌گذارید تا بخار حمام خشک شود و گاهی در را برای جریان بهتر هوا باز می‌گذارید. اما کافی نیست! خشک کردن تمام  آب حمام، از جمله روی دیوارها، درهای شیشه‌ای و کف، هر بار که دوش می‌گیرید، بسیار مهم است. اگر این کار را نکنید، با گذشت زمان، به شیشه های لکه‌دار و بدتر از هرچیزی کپک حمام خواهید رسید.

نادیده گرفتن تمیزی کف حمام

کف حمام‌ها با شیب ملایمی ساخته شده‌اند که قرار است آب را به سمت زهکشی هدایت کند. با این حال، شیب حمام برخی خانه‌ها به اندازه کافی تند نیست که نیروی گرانش بتواند کار خود را انجام دهد. به علاوه، در طول سال‌ها، پاهای ما در جایی که آب جمع می‌شود، کف راناهموار می‌کنند. در حالی که مجبور نیستید کف حمام را کاملا خشک کنید، باید آب راکد را با یک اسکاج به داخل زهکشی منتقل کنید. بنابراین، تا زمانی که کسی یک حمام خود خشک‌شونده را اختراع کند!، هر بار که حمام می‌کنید، چند دقیقه اضافه را در برنامه حمام خود جا دهید تا تمام سطوح حمام را خشک کنید. می توانید از یک حوله تمیز استفاده کنید و برای خشک کردن هر سطح زمان بگذارید.

 

فراموش کردن روشن کردن فن حمام

بدون شک حمام شما دارای فن است و این فن فقط برای از بین بردن هوا و رطوبت پس از استفاده از حمام نیست. این فن کمک می‌کند حمام شما سریعتر خشک شود تا بتوانید از مشکلات کپک جلوگیری کنید. هرچند حمام به گونه‌ای ساخته می‌شود که مرطوب باشد، اما هر چه رطوبت بیشتری را از آنجا دور نگه دارید، حمام شما وضعیت بهتری خواهد داشت. هم هنگام دوش گرفتن و هم بلافاصله بعد از آن، ۳۰ دقیقه در زمستان و یک ساعت در تابستان، فن را روشن کنید. مراقب باشید که فن حمام را بیشتر از یک ساعت روشن نگذارید تا خطر آتش‌سوزی شما را تهدید نکند.

غفلت کردن از تمیز کردن هفتگی حمام

هفته ای یکبار بعد از دوش گرفتن تمام سطوح مرطوب را با محلول یک قسمت وایتکس و ده قسمت آب تمیز کنید و اجازه دهید تا حدود ۲۰ دقیقه بماند. سپس طبق معمول با آب آبکشی کرده و خشک کنید. این کار باعث می‌شود رشد کپک‌ها کاهش یابند. حتما هنگام این تمیزکاری فن حمام خود را روشن کنید.

تمیز و خشک نکردن شیشه حمام

اگر دیوارهای شیشه‌ای و شیشه‌های حمام را تمیز و خشک نگه ندارید، لکه دار شده و به خصوص اگر آب سخت باشد، این لکه‌ها ماندگار شده و به راحتی پاک نمی‌شوند. چند قطره صابون مایع یا مایع ظرفشویی را در یک سطل آب گرم بریزید و از آن برای پاک کردن شیشه‌ها از هر دو طرف با یک اسفنج نرم یا یک پارچه نرم استفاده کنید. از برس استفاده نکنید تا شیشه خراش نیفتند. سپس شیشه‌ها را با دستمال کاغذی یا حوله نرم خشک کنید.