احتمال ممنوعیت واردات موبایل چقدر است؟

به گزارش باملین به نقل از تسنیم، پیگیری‌ها نشان می‌دهد که ۱۰۰ شرکت درخواست خود را برای تولید موبایل ایرانی به وزارت صمت و وزارت ارتباطات اعلام کرده‌اند. در واکنش به این اتفاق، مسئولان استقبال کردند.

 

برخی خبرها حاکی از آن است که تعداد قابل‌توجهی از این شرکت‌ها، درخواست دریافت زمین و تسهیلات برای آغاز فعالیت خود در منطقه اقتصادی پیام را ارائه کرده‌اند. در حال حاضر نیز ۱۳ شرکت در زمینه تولید تلفن همراه در داخل کشور فعال هستند.

 

احتمال ممنوعیت واردات تلفن همراه خارجی با آغاز تولید داخل

باتوجه‌به اینکه به نظر می‌رسد تولید تلفن همراه در داخل کشور در اولویت قرار گرفته است، سؤال این است که آیا باتوجه‌به این شرایط باید شاهد ممنوعیت واردات تلفن‌های همراه خارجی به کشور باشیم؟

 

ابهام در امکان تأمین نیاز داخل؛ استاندارد کمی و کیفی تولید تلفن همراه ایرانی مشخص نیست

حال در این شرایط ابهاماتی در زمینه احتمال توزیع رانت نیز به وجود آمده است چرا که شرکت‌های متقاضی احتمالاً به دنبال دریافت وام و زمین و سایر مشوق‌ها از دولت هستند. به‌این‌ترتیب ممکن است در مواردی شاهد دریافت مشوق‌های دولتی از جانب افراد خاصی باشیم که احتمالاً در برابر دریافت این مشوق‌ها نمی‌توان انتظار عملکردی در آینده داشت.

در کنار این موضوع ملاحظات دیگری نیز در خصوص امکان تأمین کمی و کیفی نیاز داخل وجود دارد چرا که به نظر نمی‌رسد برنامه‌ریزی و استانداردگذاری دقیقی در این زمینه انجام شده باشد.