افتتاح سایت‌های ۵G و روستایی همراه اول در مازندران با دستور وزیر ارتباطات

به گزارش باملین، آیین بهره برداری از پروژه های ارتباطی شهرستان ساری استان مازندران عصر امروز پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۳ با حضور عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و هیات همراه، سیدمحمود حسینی پور استاندار مازندران، اسماعیل اعزی مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مازندران، برخی مسوولان این استان و اصحاب رسانه در استانداری این شهرستان برگزار شد.

 

در جریان این مراسم سایت های ارتباطی ۵G و روستایی همراه اول در دو نقطه «شهر ساری» و «روستای آببندانکش» با دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به صورت ویدیو کنفرانسی افتتاح شد و به بهره برداری رسید.

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه امروز استان مازندران با افتتاح چهل و پنجمین سایت ۵G همراه اول دارای ۶۰ سایت ارتباطی مبتنی بر این نسل شد، اظهار کرد: زمان برقراری ارتباطات و بهره مندی مردم از خدمات نوین ارتباطی، خستگی ناشی از کار توسعه دهندگان از بین می رود.

 

زارع پور همچنین دستور انجام تست سرعت در پای سایت ۵G همراه اول در شهر ساری را داد که نتیجه آن ۸۵۲ مگابیت بر ثانیه سرعت دانلود شد.

همچنین با راه اندازی نمادین سایت روستایی آببندانکش که در قالب پروژه های USO است، ۱۷۵ آبادی و روستا از طریق ۱۲۵ سایت ارتباطی همراه اول در استان مازندران، به شبکه ملی اطلاعات متصل و از اینترنت پرسرعت بهره مند شدند.

اپراتور اول تلفن همراه با گذشتن از رکورد نصب و راه اندازی ۱۰۳۳ سایت نسل پنج در کشور که ۴۰۰ سایت آن در تهران است، هم اکنون دارای بزرگترین شبکه ۵G ایران است و طبق برنامه تا پایان سال تعداد سایت‌های نسل پنج این اپراتور به ۱۱۸۵ سایت خواهد رسید.

شبکه ۵G همراه اول مبتنی بر پیشرفته ترین تکنولوژی MIMO 64×۶۴ و با اتکا به استفاده از شبکه فیبر این قابلیت را ایجاد کرده که نسبت به سایر اپراتورها سرعت بیشتری در اختیار مشترکان خود قرار دهد.

همچنین با افتتاح ۱۳ سایت روستایی مجهز به اینترنت پرسرعت، تعداد سایت های روستایی همراه اول که در پروژه توسعه روستایی امکان اتصال روستاییان را به شبکه ملی اطلاعات فراهم کرده به ۵۳۲۹ سایت و روستاهای تحت پوشش حاصل از این طرح به ۹۷۹۰ روستا رسید که از این لحاظ نیز از سایر اپراتورهای تلفن همراه دیگر بیشتر است.

گفتنی است همراه اول از ابتدای پروژه طرح USO و توسعه ارتباطات روستایی و همچنین برقراری اتصال روستاییان به شبکه ملی اطلاعات، توانسته ۹۷۹۰ روستا را با ۵۳۲۹ سایت ارتباطی به اینترنت پرسرعت مجهز سازد و در این زمینه نیز رکورددار باشد.

در این بین ۱۰۱۵ سایت جدید برای برقراری پوشش ارتباطی ۲۱۳۱ آبادی احداث و تحت سرویس دهی قرار گرفته است و ۴۳۱۴ سایت ارتباطی نیز به تکنولوژی های جدید ارتباطی مجهز و ۷۶۷۷ آبادی را به اینترنت پرسرعت متصل کرده است.

گفتنی است وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف بازدید و بررسی میدانی و شرکت در آیین بهره برداری از پروژه های فیبرنوری منازل و کسب و کارها و افتتاح پروژه های ارتباطی امروز در سفری یک روزه به استان مازندران رفت.